5 יוזמות של עסקים בעורף למען תושבי עוטף ישראל והחיילים

צימרים עבור חיילים שמשרתים בצפון, אוכל דרוזי טבעוני וצמחוני לחיילים, יריד מעצבות מעוטף ישראל, יריד יין של יקבים מיישובי העוטף וקו העימות ופודטראק שמכין המבורגרים לחיילים. 5 עסקים שרתמו את עצמם למען תושבי עוטף ישראל והחיילים

Cjurtx

לאט לאט, מתוך ההלם והעצב הגדול, אנחנו עדים בשבועות האחרונים להתרוממות של הרוח הישראלית בכל מה שנוגע להתגייסות לטובת החיילים והאזרחים שנפגעו או פונו מביתם.

עסקים רבים מפנים עכשיו את מלא מרצם, בהתנדבות מלאה, לטובת התמיכה בחזית. רבים מהם מתחום האירוח והלייפסטייל, תחומים שהם הראשונים להיפגע בתקופות לחימה, אך גם אלו שיש להם את האמצעים המהירים לייצר רוח גבית מהעורף. מוזמנים לקרא על אנשים טובים שפותחים את ליבם היפה באמת.

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

יריד עוטף אמנות, בנימינה

רות אלדד היא הבעלים של Green Queen, חנות עיצוב ומתנות בבנימינה. בימי שגרה הייעוד של רות הוא לפזר נחת עיצובית ואסתטית ולפיכך החליטה גם כעת להמשיך במשימה ולארגן בחנות יריד של עיצוב ואמנות מעשה ידיהן של יוצרות מעוטף ישראל.

"מה-7/10/2023 לכולנו קשה לנשום" מספרת רות  "ואני מודה שקשיי הנשימה השתיקו אותי לכמה זמן, ואז הבנתי שאני חייבת לתת אויר למי שהבייבי שלה נעצר, ברגע. ליוצרות ויוצרים שפונו מהבית,מהסטודיו שלהן, שהן למעשה פליטות בעל כורחן. זה מה שהביא אותי לאגוד יוצרים מפונים מבתיהם ליריד מכירות במקום הבטוח שלנו, בנימינה."

היריד יתקיים בסופ"ש הקרוב ברחבה של החנות ויכלול מבחר יוצרות מהעוטף, ביניהן טום, אמה ורונה מקיבוץ רעים. רונה היא מעצבת תכשיטים , ביחד עם ביתה אמה בת ה17, בנה, טום בן ה-10 מגדל ומטפח עציצים. שלושתם שהו באותה שבת בממ”ד 30 שעות וניצלו בנס.

מירב, הבעלים והיוצרת של סטודיו מרי, מפונה מכפר סאלד, שני לזרוביץ, מעצבת תכשיטים מאשקלון, טלי נבו, ממושב שדה אליעזר, עם כלים וטקסטיל צבעוניים, גילי קיסר, קרמיקאית והגר מורן, מעצבת גרפית.

מתי: שישי-שבת 17-18 .11 בין הדעות 10:00-16:00

היכן: מרחב הספירלה, המלאכה 8-10, איזור תעשייה בנימינה

פרטים על היריד

חנות Green Queen בבנימינה
חנות Green Queen בבנימינה | צילום: רות אלדד
חנות Green Queen בבנימינה
חנות Green Queen בבנימינה | צילום: רות אלדד

 

אורלי עזרא, צימרים אהבה בלבן

יום אחרי השבת השחורה, מצאו את עצמם הזוג עזרא בביתם, אי שם בצפון, ללא אורחים ולאחר ששלושה מילדיהם עלו על מדים.

בשביל לא לשבת רק מול המסכים הם החליטו לפתוח את ביתם ואת הצימרים שלהם לטובת החיילים. אורלי עזרא מספרת שהיא עשתה "עסקה" עם אלוהים –אתה תשמור לי על הילדים שלי ואני אשמור על כל השאר!

ההתחלה הייתה עם הכנת כריכים שאותם נסעה להביא לחיילים, אז הבינה שאין להם מקום להתקלח והזמינה אותם לביתה.

השמועה על אורלי פרשה כנפיים ולאט לאט החלו להגיע אליה עוד ועוד חיילים.

בשביל להפוך את העניין למסודר יותר, הצימרים של אורלי נשארים פתוחים בכל שעות היממה. החיילים יכולים להגיע מתי שהם רוצים, לקחת מגבות וסבונים, מדים נקיים להחלפה מסודרים לפי מידות, שאותם היא מכבסת בעזרת השכנות ומי שמעוניין יכול אפילו להישאר לישון.

ליד שולחן האוכל בביתה מחכה להם ארוחה חמה ובעיקר תחושה של בית מלא באהבה.

אורלי מספרת בהתרגשות שבין לבין הם הצליחו לארגן חתונה לקצינת השלישות של הגדוד שהתקיימה במתחם הצימרים וגם זה כמובן בהתנדבות מלאה.

כשתקופת הלחימה תהיה מאחורינו, תוכלו ליצור עם אורלי קשר ולהגיע להתארח במקום המיוחד שבנתה.

אורלי עזרא:  052-4600161

צימרים אהבה בלבן
ארוחת ערב אצל אורלי עזרא

 

קייטרינג טימין, רמת צבי

לירון כהן שמתגורר בישוב רמת צבי, יש כבר רזומה ארוך של התנדבויות, גם במלחמת לבנון השנייה הוא רתם את הקייטרינג שלו לטובת הכנת אוכל לחיילים וכיום, כשיש לו גם פוד טראק הוא מתרוצץ מנקודה לנקודה לאורך רמת הגולן, הגליל העליון והגליל המערבי ומגיע עד הכי קרוב שאפשר לחיילים.

בימים הראשונים של מלחמת "חרבות ברזל" ירון שמע על הורים שנוסעים להביא אוכל לחיילים והבין שיש צורך להתגייס שוב למאמץ. בעזרת חברים מהארץ וחבר שהגיע במיוחד מארה"ב, הם השיגו תרומות ויצאו לדרך.

כיום נמצאים איתו בקשר ראשי מועצות מהצפון וחיילים מגדודים שונים שאיתם הוא מתאם את ההגעה לאן שנדרש.

משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הערב הם מכינים במקום לפחות 500 המבורגרים ליום, כאשר השכר היחיד לעבודתם הוא התודות המרגשות שהם מקבלים מהחיילים.

בימים אלו אין אירועים ולכן חמשת החברים שקועים רק בהתנדבות, בזמנים אחרים תוכלו להגיע אליהם דרך דף האינסטגרם.

קייטרינג טימין
קייטרינג טימין
קייטרינג טימין
צוות קייטרינג טימין

 

מסעדת מזאג', כפר ראמה

פאדי קיזל הוא הבעלים של מסעדת מזאג' המצוינת שנמצאת בכפר ראמה ששוכן בבקעת בית כרם שבגליל.

בימים כתיקונם מארחת המסעדה מטיילים רבים שמגיעים אל הצפון, אך ב-7/10 גם היא נסגרה כמו רוב עסקי התיירות.

מסעדת מזאג' מתמחה באוכל דרוזי עם מגוון של מנות טבעוניות וצמחוניות, לכן כשפאדי ראה ברשתות החברתיות שיש חיילים צמחוניים וטבעוניים שחסר להם אוכל, הוא החליט להרים את הכפפה ומיד התגייס למשימה.

אנשים בסביבה ששמעו עליו התחילו להגיע אל המסעדה לעזור בחיתוך ירקות, שטיפת כלים וכל מה שנדרש, ביחד הם מכינים  כמות אדירה של מנות בכל יום ואז הוא יוצא לחלק אותם לחיילים, הפרסום עובר דרך הפייסבוק ומפה לאוזן ומיד כשמתקבלות בקשות הן עוברות לביצוע.

פאדי מספר שהאחיין שלו משרת עכשיו בצבא בגבול עזה והכנת האוכל הוא המעט שיש לו לעשות עבור חיילים שנמצאים בצפון, כי כולנו באותה הסירה וכולם ערבים זה לזה.

עוד הוא מספר, שבכל הכפרים הדרוזים התארגנו קבוצות רבות של נשים למלאכת הבישול לחיילים, חלקן מבשלות ומעבירות את האוכל אליו בשביל שיעביר אותו הלאה אל המקומות שבהם הוא נדרש.

אני כבר סימנתי לעצמי את מסעדת מזאג' כיעד לביקור בימים שעוד יגיעו.

דף הפייסבוק של המסעדה

מסעדת מזאג' בראמה
מסעדת מזאג' בראמה
מסעדת מזאג' בראמה
החייל צועד על קיבו - מסעדת מזאג' בראמה

 

יריד יין כחול לבן, תל אביב

יקב רמת הגולן והרי גליל תומכים בתעשיית היין הישראלית ביישובי העוטף וקו העימות.

מיזם היין Pop up wine bar בבעלות אייל נאור יארח ביום שישי הקרוב יריד יין כחול לבן שבו יקב רמת הגולן והרי הגליל יתמכו ויארחו יקבים מיישובי העוטף וקו העימות.

בין היקבים שישתתפו ביריד: מהדרום יקב רמת הנגב ויקב גלאי ומהצפון יקב מיקה ויקב בן זמרה.

כל אחד מהיקבים יציג את היינות למכירה, במהלך היריד ניתן יהיה לטעום מהיינות ולרכוש אותם במקום.

לדברי אסף בן דב, מנכ"ל יקב רמת הגולן: "בתקופה קשה זו כאשר ישנם עסקים רבים שנפגעים כלכלית חשוב לנו לחזק ולתמוך בתעשיית היין בישראל וביקבים מהעוטף וקו העימות, כל ההכנסות ממכירות היינות יגיעו ישירות ליקבים".

מיזם ה-Pop up wine bar הוקם ע"י היזם אייל נאור, מתוך רצון להנגיש את תרבות היין בישראל ובימים רגילים מארח יקבים ישראליים מכל רחבי הארץ.

לדברי אייל נאור: "חשוב לנו לחזק ולתמוך ביקבים מהעוטף וקו העימות ולכן נרתמנו למאמץ הכולל וביחד עם יקב רמת הגולן והרי גליל נארח את היקבים ליריד יינות כחול לבן".

מתי: ביום שישי ה-17.11.23 בין השעות 10:00-15:00

כתובת: רחוב בן צבי 84, בית פנורמה תל אביב. במקום קיים מרחב מוגן

טלפון: 03-6888816

הכניסה ללא תשלום

כרמי יקב הרי גליל
כרמי יקב הרי גליל | צילום: עומר שביט