למרות הכל - אור גדול יאיר הכל: אירועי חנוכה ברחבי הארץ

למרות המצב ואולי דווקא בגלל, בחנוכה הזה יוצאים מהבית, מחזקים ומתחזקים ביחד במגוון אירועים, תערוכות ופעילויות לכל המשפחה. מפסטיבל קיימות מוארת, דרך תערוכות אומנות המתכתבות עם המצב ומסע אלונקות לזכר גיבורות ועד פסטיבל ימי ענף הזית ביריד תמיכה לחקלאים

במוזיאון עין דור
בעקבות שמן הזית" במוזיאון עין דור | צילום: במוזיאון עין דור

שבוע ירוק - בעמק יזרעאל

המועצה האזורית עמק יזרעאל בשיתוף עם קק"ל ורשות העתיקות יקיימו במהלך חג החנוכה שבוע ירוק באתרי התיירות של העמק. במסגרת האירועים יתקיימו מגוון רחב של סדנאות  ופעילויות לכל המשפחה בנושא קיימות.

מוזיאון עין דור – פסטיבל קיימות מוארת  

במוזיאון יתקיימו מגוון רחב פעילויות וסדנאות סביב נושא קיימות, תאורה, אור ויצירה ביניהן: סדנא לעיטור נר חרס, הכנת מבער או בית לנר מאדמה , הפקת שמן זית בבית הבד ועוד.

לצד הביקור במוזיאון וההשתתפות בסדנאות השונות תתאפשר הצצה ייחודית ל"חדר הזית" במוזיאון  - "בעקבות שמן הזית": תצוגה המתמקדת בשימושים השונים שהאדם עושה בשמן הזית: מאכל, מאור ופולחן.

מתי: 9-12/12 שבת – שלישי  החל מהשעה 10:00

עלות: ביקור במוזיאון כולל סיור מונחה בדף פעילות וסיור חופשי בבית הבד העתיק ובגלריה לאמנת עכשווית- ללא עלות. הסדנאות במחיר – 15 ש"ח

פרטים נוספים באתר המוזיאון

בעקבות שמן הזית
בעקבות שמן הזית | צילום: מוזיאון עין דור

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

מוזיאון העמק – קיבוץ יפעת 

מדליקים את האור במוזיאון העמק, סדנת ליקוט צמחי בר אכילים, סדנת קליעה, הכנת חנוכיות מחומרים ממוחזרים, חידון למשפחות ברחבי המוזיאון, תיאטרון צלליות, משחק סביבונים עם משימות וחידות, הדרכות לכל המשפחה, חצר הטרקטורים ועוד.

בכל יום מדליקים את האש בנפחייה - הדגמות בתצוגה על ידי נפח אמיתי.

מתי: 8-16/12/23 שבת –שבת

שעות פתיחה: ימי חול – 09:00-15:00 שישי – 11:00-14:00  שבת – 09:00-15:00

עלות: 35 ש"ח למשתתף כולל ערכה להכנת חנוכייה בנגרייה לכל ילד. תושבי קו העימות מדרום ומצפון בתשלום מוזל (בהצגת ת.ז) – 23 ש"ח  (בהצגת ת.ז). בשישי- שבת כניסה חינם / ערכת חנוכייה במחיר של 15 ש"ח.

לפרטים נוספים: 04-6548974 או באתר של מוזיאון העמק

 

אתר רכבת העמק בכפר יהושוע

אתר רכבת העמק המשוחזר כולל שבעה מבני אבן מרשימים בסגנון טמפלרי וקורנות רכבת ומרכז מבקרים עם תצוגה מרהיבה המשחזרת את סיפורה של רכבת העמק ותחנותיה העיקריות. בחנוכה ייערכו במקום סדנאות ומופעים שונים בהם מופע צלילים מחצר הגרוטאות – מוזיקה מכל העולם, עם כלים שנבנו בשימוש חוזר, לאחר המופע תתקיים סדנת יצירה של כלי נגינה בשימוש חוזר. "גלגולו של האור, מנר השמן הקדום ועד האור בתחנה" -  תערוכת כלי מאור ויצירה ברוח החג של חנוכיות ועששיות ועוד.

בסיום כל פעילות יתקיים סיור בתצוגת האתר.

מתי: 10-13/12 ימים א –ד החל מהשעה 10:30

עלות: 10 ש"ח  למשתתף

פרטים מלאים והרשמה באתר של רכבת העמק

אתר רכבת העמק כפר יהושע
אתר רכבת העמק כפר יהושע

 

מסע גיבורות בנמל תל אביב

לקראת שבוע המודעות לאנשים עם מוגבלויות, עמותת "איתן-כל אחד יכול", ארגון חברתי הפועל לקידום, העצמה ושילוב בחברה של אנשים עם צרכים מיוחדים באמצעות אימוני כושר מקצועיים, יקיים מסע מרגש לזכרן של רות פרץ ונויה דן ז"ל שנרצחו בטבח של ה-7.10.

זהו מסע אלונקות באורך של 4 קילומטר המתאים לכל הגילאים.

מתי: יום שישי, 8.12, בשעה 8:30

היכן: המסע ייצא מהמגדלור ת״א (נמל ת"א צמוד לגשר ווקוף)

פרטים נוספים והרשמה באתר של עמותת איתן

 

תערוכות ואירועים ביפו העתיקה

תערוכת אור גדול, נמל יפו

תערוכה ייחודית בה יוצגו יצירותיהם של אמנים רבים ביניהם גם אמנים מהעוטף ומפוני הצפון.

74 אמנים מציגים עבודות המתכתבות עם אירועי ה 7 באוקטובר.

התערוכה, אותה אצרה טלי בן סירא, תתמקד בעבודות ציור, פיסול, ומיצבים המתייחסות ומגיבות למצב, או עבודות אשר ניבאו ומנבאות את המצב הנוכחי או העתידי. עבודות שיבטאו את המתח, בין העצב החרדה והחמלה מחד וגם לבין הגבורה, האומץ, העשייה המשותפת והיצירה המחודשת של בניית החיים והנורמליזציה בישראל בתום הקרבות, מאידך.

ההכנסות ממכירת היצירות מיועדות לשיקום מוסדות התרבות והאומנות ביישובי העוטף ולתמיכה באמני האזור.

התערוכה ביוזמת נמל יפו המתחדש המנוהל ע"י חברת אתרים ועיריית תל-אביב-יפו ובשיתוף תנועת דרכנו.

תאריכים: 7.12.23-23.12.23

כתובת: מחסן 2, נמל יפו, נמל יפו. הכניסה חופשית

במהלך ימי החנוכה תתקיים בנמל יפו תוכנית מיוחדת לילדים ולכל המשפחה עם מגוון רחב של בין היתר הדלקת נרות חנוכה, מופעי מוזיקה בהשתתפות אמנים מובילים, חנות פופ אפ למיזמי עיצוב ואומנות שיצרו אמנים ומעצבים מובילים ועוד.

Stills And Video Art Personal
ידיים: יצירה של האומנית אפרת חסון דה בוטון לתערוכת אור גדול | צילום: אפרת חסון דה בוטון

 

תערוכת ״כשהתותחים רועמים, המוזות לא שותקות״ בגלריית לוטן

לאחר השבת השחורה ב 7/10 אמנים רבים משתמשים בציור ובפיסול כדי לבטא את מוטיב התקומה.

התערוכה  ״כשהתותחים רועמים, המוזות לא שותקות״ מציעה מבט על האומץ שבמפגש עם איומים, אבל ומלחמה, ואיך האמנות יכולה לשרוד ולשפר את האנושיות כאשר התותחים רועמים. האמנים בתערוכה מתמקדים באומץ האדם, היצירתיות והיכולת להתמודד ולהתעמת עם אתגרים רבים, ומציעים מבט פרסונלי ואמנותי על נושא זה, שמעניק תקווה והשראה לצופים.

פתיחת התערוכה ב-7.12, נר ראשון לחנוכה.

כתובת: סמטת מזל אריה 16, יפו העתיקה. יש חניון צמוד לגלריה בשם: חניון ״הצורפים״. הכניסה חופשית.

תערוכת ״כשהתותחים רועמים, המוזות לא שותקות״ בגלריית לוטן
תערוכת ״כשהתותחים רועמים, המוזות לא שותקות״ בגלריית לוטן | צילום: אורלי דביר

 

מאירים את יפו

ואם הגעתם עד יפו, אל תפספסו את מיצב סביבוני הענק המוארים בשדרות ירושלים 47 (רחבת בית דניאל) שהציבה עיריית תל אביב יפו ויפעל כל יום החל מהשעה 16:30, עד התאריך ה-16.12, ואת החנוכייה הגדולה והאינטראקטיבית מעץ אשר חלק מקניה צבועים בצבע צהוב כאות הזדהות עם החטופים ומשפחותיהם, כששלטי "Bring them home NOW" תלויים מחלונות הקנים דמויי הבניינים.

החנוכייה שיצרו "סטודיו סיטי פלטון" ממוקמת בכניסה ליפו מהטיילת, ילדות וילדים מוזמנים לעבור בתוכה, בין הקנים השונים, ולגלות הפתעות כגון כפתור שלחיצה עליו משנה את צבעי החנוכייה או משקפת, דרכה אפשר להביט אל האופק של קו המים היפואי ועוד.

סביבוני ענק מוארים ביפו
סביבוני ענק מוארים ביפו | צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו
חנוכייה למען החטופים
חנוכייה למען החטופים | צילום: טל ניסים

 

'קיר תקווה' לשובם של משפחת ביבס

פרויקט אמנות הרחוב, "חומות של תקווה", יוזמה של תנועת Free Our Kids IL, מתרחב למען החזרתם של משפחת ביבס.

הקהל הרחב מוזמן במהלך חנוכה להגיע למתחם ולכתוב על קיר ייעודי, "קיר התקווה של משפחת ביבס", את שעל ליבו למען שחרור המשפחה, כדי להוסיף תקווה ולהגביר את האור בעזרת כתיבת מילים ותפילות על הקירות.

לקהל שיגיע למקום יסופקו צבעים מיוחדים לכתיבה על הקיר.

בפרויקט, שבוצע טרם שחרור החטופים, 38 אמנים ואמני רחוב ידועים ומוכרים יצרו ציורי קיר עבור כל אחד מ-38 הילדים החטופים.

כתובת: רבנו חננאל 20, תל אביב

מתי: במהלך חופשת חנוכה החל מה-7.12

קירות מדברים למען הילדים החטופים
קירות מדברים למען הילדים החטופים | צילום: באדיבות Free Our Kids IL

 

פסטיבל ימי ענף הזית ביריד תמיכה לחקלאים

בימי חג חנוכה מציינים בענף הזית את סיום המסיק וקבלת פני “ראשון המסיק” בשלל חגיגות ואירועים. המלחמה עצרה את כל אלה, ניתקה את חקלאי ענף הזית מבתיהם, ממוסקים ומקהל המבקרים הפוקדים בכל שנה את בתי הבד ומרכזי המבקרים, לטעום שמן זית טרי לתפארת תוצרת הארץ.

לאור זאת בוטל 'פסטיבל ימי ענף הזית' שכבר הפך למסורת והענף כולו נמצא במשבר. חלק מהמטעים הוכרזו שטח צבאי סגור ובכל היתר ישנו מחסור חמור בכוח אדם, גם כעת חסרה כ-85% מכמות העובדים הדרושה.

פארק עתידים תל אביב, הרשות לפיתוח הגליל , משרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי ומועצת ענף הזית, מתגייסים לסייע  לחקלאי ויצרני שמן הזית הגליליים, ביריד תמיכה בסימן חנוכה  - חג שמן הזית הישראלי.

ליריד יגיעו עשרות יצרני שמן זית וימכרו את התוצרת הגלילית המשובחת שלהם לצד חקלאים רבים נוספים מרחבי הגליל והגולן שיספקו תוצרת גבינות, יינות, מטבח גלילי ודרוזי, קוסמטיקה, אמנות, ומוצרים לחג החנוכה.

במסגרת היריד, יתקיימו סדנאות טעימת שמן זית, שיועברו ע"י ראשי פאנל הטועמים הצפוני של ענף הזית. במסגרת הסדנא ילמדו המשתתפים להבחין בין שמן זית איכותי לפגום, ההבדלים בין הזנים השונים הבדלים בפה ובאף, (ההשתתפות בסדנא ללא עלות ובהרשמה מראש).

כמו כן, השף יוסי אלעד ממקימי מסעדת ׳מחניודה׳ ירושלים  ומבעלי מסעדות נחשקות ברחבי אירופה, יקיים סדנאות שף על טהרת שמן הזית (ההשתתפות ללא עלות ובהרשמה מראש).

מתי: ימים ימים רביעי וחמישי , 6-7.12, בין השעות 11-16,

היכן: פארק עתידים, תל אביב

יריד סיוע ליצרני וחקלאי הגליל בפארק עתידים
יריד סיוע ליצרני וחקלאי הגליל בפארק עתידים | צילום: לנס הפקות