לא רק כדורגל - תכירו את מנצ'סטר, העיר המרתקת בה צמחה המהפכה התעשייתית

גיי וילג' תוסס, מרכז מעצבים יצירתי, מרכזי קניות גדולים, איזור רציפים שוקק, מוזיאונים, גנים יפים ועוד. זיוה רענן מגלה לנו למה כדאי לבקר בעיר השנייה בחשיבותה בממלכה

Ydgmem
המהפכה החלה כאן | צילום: זיוה רענן

זיוה רענן היא יועצת טיולים, המתמחה בטיולים בתחבורה ציבורית ובעלת הבלוג שמתי לב

מנצ'סטר מפורסמת בזכות הכדורגל, עם שתי קבוצות כדורגל בפרימייר ליג, מנצ'סטר יונייטד, הקבוצה המצליחה ביותר בתולדות הכדורגל האנגלי, ומנצ'סטר סיטי. אולם יש במנצסטר הרבה יותר מכדורגל - היא נחשבת לסמל של המהפכה התעשייתית, התפתחה בה המוזיקה הבריטית של שנות ה-80, יש בה סצנה אמנותית חזקה ושפע של פסטיבלים לאורך כל השנה.

מנצ'סטר היתה תחנת הדרך הראשונה שלי במסע בן שלושה שבועות בצפון אנגליה. העיר נראתה לי תחילה בליל אורבני חסר ייחוד. אבל התחלתי בהדרגה לגלות אותה. שמתי לב שדבורים מצוירות ברחבי העיר על גבי קירות בניינים בשלל סגנונות, ובכלל זה בלובי של המלון.

תחקיר קצר שערכתי גילה שהדבורה היא סימלה של העיר. זהו סמל שהתגבש במאה ה-19, והוא חלק מהזהות של מנצ'סטר כעיר של פועלים, שקו ישיר מחבר אותה אל המהפכה התעשייתית. בימינו דימוי הדבורה מתחבר עם הערך של עבודת הצוות ועם העשייה הבלתי פוסקת. שלט שצילמתי ברובע ספינינגפילד – אזור של עסקים, מסחר ופנאי -  הכריז: And the bees still buzzz 

מנצ'סטר
תפגשו דבורים בכל מקום מקום בעיר מנצ'סטר | צילום: זיוה רענן

 

כמה מקומות שאהבתי במיוחד:

רחוב התעלה – Canal Street

הרחוב מלווה את תעלת רוצ'דייל. הליכה לאורכו מגלה ארכיטקטורה משתנה. האזור המרגש ביותר הוא ה"גיי וילג'" – המרחב של הקהילה הגאה, שהופך את מנצ'סטר לאחת הערים הידידותיים לקהילת הלהט"ב. באזור הזה יש הרבה פאבים, ובשעות הערב המקום מאוד תוסס.

התפאורה של הרחוב משתנה ככל שמתקרבים לאזור דינסגייט. בנייני המגדלים הגבוהים הנראים ממול משתקפים במי התעלה הצרה, והמראה מאוד מיוחד.

האתר של רחוב התעלה 

רחוב התעלה – Canal Street מנצ'סטר
רחוב התעלה – Canal Street | צילום: זיוה רענן
הגיי וילג' במנצ'סטר
הגיי וילג' במנצ'סטר | צילום: זיוה רענן

 

כתבות נוספות ב-mood תיירות

 

גן סקוויל - Sackville Garden

לפני שעוזבים את הגיי וילג' בדרך אל דינסגייט כדאי לחצות את התעלה ולגשת אל גן סקוויל. זהו גן ירוק קטן המוקף בבניינים גבוהים הבנויים מלבנים אדומות. במרכז הגן ניצבת אנדרטה לזכרו של אלן טיורינג, המדען שהוביל את המאמצים לפיצוח האניגמה – קוד המסרים המוצפנים של גרמניה הנאצית. כזכור, טיורינג התאבד שנים ספורות לאחר המלחמה בעקבות טיפולי המרה שאולץ לעבור. הגן הוא פינה שלווה נוגעת ללב. כדאי לדעת שהאנדרטה היא מקום המפגש לאחד מסיורי ה"פרי טור" המתקיימים מדי יום בעיר.

קישור לסיורי הפרי טור

אנדרטה לזכרו של אלן טיורינג
אנדרטה לזכרו של אלן טיורינג | צילום: זיוה רענן

 

מרכז המעצבים ברובע הצפוני

הרובע הצפוני הוא אזור מתפתח ויצירתי של העיר ובו חנויות אופנה עצמאיות, בגדי וינטאג', חנויות תקליטים, בתי קפה, ברים ומסעדות. קירות הבניינים באזור מלאים באמנות רחוב. המקום ברובע שאהבתי יותר מכל הוא המרכז ליצירה ועיצוב - Manchester Craft and Design Centre. המרכז שוכן בבניין ויקטוריאני משוחזר אשר שימש כשוק העופות והדגים. במקום יש חנויות למוצרי ניר מעוצבים, קרמיקה, תכשיטים, תאורה ועוד. כל חנות יפה מקודמתה.

מרכז המעצבים במנצ'סטר
מרכז המעצבים במנצ'סטר | צילום: זיוה רענן

 

כיכר קורן אקסצ'יינג' - Corn Exchange

בלב הכיכר הגדולה - שורות שורות של ספסלים בנויים הפונים אל החזית האדוארדיאנית המרשימה של בורסת התירס לשעבר. הבניין הגדול הוא כיום האב של מסעדות המכיל גם מלון וחדרי בריחה. סביב הכיכר נמצאים מרכזי קניות גדולים: ארנדייל, סלפרידג' ומרקס & ספנסר. בצד בניין הקורן אקסצ'יינג' נמצאת כיכר השאמבלז הקטנה הבנויה סביב הבית העתיק ביותר במנצ'סטר - Old Wellington Inn – מהמאה ה-16. גם הקתדרלה של העיר נמצאת בסמוך. בצדה האחר של כיכר הקורן אקסצ'יינג' מציץ המבנה המרשים של המוזאון הלאומי לכדורגל ולידו מרכז הבילויים והפנאי בבניין Printworks ההיסטורי. המכלול הזה המערב חדש וישן מרתק. אנשים רבים מבלים בחצרות הפאבים והמסעדות, יוצאים ונכנסים ממרכזי הקניות, ואפשר לנוח בספסלים בכיכר ולהתבונן בכל ההמולה.

Corn Exchange מנצ'סטר
רחבת ה-Corn Exchange | צילום: זיוה רענן
הבית העתיק במנצ'סטר
הבית העתיק במנצ'סטר | צילום: זיוה רענן

 

אזור הרציפים – The Quays

הרציפים נמצאים בקצה תעלת האניות רחבת הידיים של מנצ'סטר מן המאה ה-19. התעלה קישרה את העיר אל האוקיאנוס האטלנטי, ובמנצ'סטר היה נמל גדול למרות שהיא מרוחקת מהים. במהלך המאה העשרים גדלו האניות לממדים שהתעלה לא יכלה עוד להכיל ונמל מנצ'סטר נסגר. הרציפים נמצאים במרחק של כרבע שעה נסיעה ממרכז העיר, אך אם יש לכם זמן המאמץ משתלם.

באזור שוכנים כיום מוזאונים גדולים, מוסדות תרבות, מלונות, מרכז לפעילות ספורט מים וכמובן מסעדות. למבקרים לרגע זהו מקום להתרשם מארכיטקטורה בת זמננו וליהנות מהמראות שבקו המים. בהליכה לפנות ערב לאורך הרציפים ראיתי שייטים שחתרו בצוותא על רקע המבנה המונומנטלי של מוזאון המלחמה. מישהו גלש על פני המים באמצעות כבל מיוחד ושחיינים התאמנו במים. אני הייתי עטופה בשכבות ובמעיל חם, ואלה שוחים בתעלה כאילו נולדו במים.

מי שזמנו בידו יכול לבקר באחד המוזאונים ומוסדות התרבות כמו המדיה סיטי, מרכז לורי או מוזאון המלחמה. אטרקציה שמדברת אל רבים היא הסיור באצטדיון של קבוצת מנצ'סטר יונייטד – Old Trafford - המכונה גם בשם "תאטרון החלומות".

מנצ'סטר
שייטים על רקע המבנה המונומנטלי של מוזאון המלחמה | צילום: זיוה רענן

 

מוזאונים ואתרים

יש מבחר גדול של מוזאונים בעיר. מהפופולריים שבהם, העשויים לרתק קטנים וגדולים, הם מוזאון הכדורגל ומוזאון התעשייה והמדע. אני ביקרתי במוזאון המלחמה שבאזור הרציפים, וכן בספריית ג'והן ריילנד המרשימה ובמוזאון האנשים (People's History Museum) הסמוכים זה לזה. כשמבקרים בהם רצוי לבחור נושא להתמקד בו, אחרת זה עלול להציף.

במוזאון המלחמה למדתי על קפיצות שחוותה החברה הן במדע והן במישור החברתי בעקבות מלחמת העולם הראשונה. אחרי המלחמה ההיא היה ברור ששום דבר לא יחזור להיות כפי שהיה ועל רקע זה הבשילה ההחלטה על מתן זכות הבחירה לנשים. את המוזאון מלוות הרבה יצירות אמנות, וביניהן מיצב הפרגים הגדול.

מוזאון האנשים עוסק בחברה האזרחית ובמאבקים אזרחיים לאורך ההיסטוריה. בעת שביקרתי בו הדגש היה על הגירה, על קשייה, על מדיניות ההגירה של בריטניה ובעיקר על סיפוריהם האישיים של מהגרים.

מידע על מוזאונים במנצ'סטר 

מוזאון האנשים, מנצ'סטר
מוזאון האנשים, מנצ'סטר | צילום: זיוה רענן

 

בסיס לטיולים בסביבה

מנצ'סטר היא בסיס מצוין לטיול בסביבה. בנסיעות רכבת האורכות בין שעה לשעה וחצי אפשר להגיע אל ליברפול, צ'סטר, לידס ויורק. יש גם כפרים יפים ואתרי מורשת בקרבת העיר. יש אזורי טיול אהובים בצפון אנגליה שחלקם מאוד קרובים למנצ'סטר. בכמה יעדים בפיק דיסטריקט או במערב יורקשייר אפשר לבקר אפילו ביום טיול ממנצ'סטר. אני יצאתי ממנצ'סטר אל היעדים הבאים:

צ'סטר - Chester

עיר מקסימה לא גדולה מדי, שאפשר ליהנות בה גם בזמן מוגבל. לעיר יש שורשים רומיים, והמרכז שלה מוקף בחומה שחודשה מאז כמה פעמים. ברחובות העתיקים שבתחום החומה נותרו הרבה בתים היסטוריים הבנויים מקורות עץ ובמרכזה קתדרלה גדולה. הגעתי אל צ'סטר ברכבת מתחנת פיקדילי במנצ'סטר.

RHS Garden Bridgewater

RHS –  Royal Horticultural Society - היא החברה המלכותית לגננות, ובאנגליה זהו עניין רציני ביותר. לחברה יש כמה גנים ברחבי המדינה, שהם מעין אתרי דגל למיטב הגננות בת זמננו. גן ברידג'ווטר במחוז מנצ'סטר הגדולה נפתח באביב 2021, ונכון להיום הוא החדש ביניהם ואחת האטרקציות שהעיר מציעה כיום למבקרים בה. מומלץ לרכוש כרטיס מראש, ויש אפשרות לקנות כרטיס הכולל הסעה מהעיר. ההסעה יוצאת מאזור פיקדילי וכך גם אני הגעתי אל הגן.

RHS Garden Bridgewater
RHS Garden Bridgewater | צילום: זיוה רענן

 

Quarry Bank Mill

אתר מורשת של ה-National Trust (המקביל לרט"ג שלנו) שאין לי מילים לתאר עד כמה התרשמתי ממנו. במקום הוקם אחד ממפעלי הטקסטיל הראשונים בתקופת המהפכה התעשייתית וכיום הוא משלב בין אתר מורשת מרתק לפארק יפהפה שנחל חוצה אותו. באביב, כשפריחת הרודודנדרום בשיאה זהו מקום מרהיב ביופיו.

הגעתי לקווארי בנק מיל ברכבת היוצאת מתחנת פיקדילי אל עיר בשם Crewe. זו הרכבת שעוצרת גם בשדה התעופה. אני המשכתי עוד תחנה אחת מעבר לשדה התעופה אל תחנת Styal והלכתי כ-500 מ' אל האתר.

Quarry Bank Mill במנצ'סטר
Quarry Bank Mill - לצאת מהעיר הגדולה לטבע | צילום: זיוה רענן