עולים על הפסים - עוברים לטייל בתחבורה ציבורית

שינויי מזג האוויר הביאו את זיוה רענן לחשוב על ההיבט הסביבתי של הטיולים שלה ולטייל בתחבורה ציבורית. לכבוד ועדית האקלים הבינלאומית היא משתפת ברעיונות וטיפים כיצד לטייל ברכבות ואוטובוסים באירופה

Manarola,train,station,,cinque,terre

זיוה רענן היא יועצת טיולים, המתמחה בטיולים בתחבורה ציבורית ובעלת הבלוג שמתי לב

בקיץ האחרון השיקו בחלק מארצות אירופה יוזמות שנועדו לעודד שימוש בתחבורה הציבורית כדי להפחית את צריכת הדלק ואת זיהום האוויר. בגרמניה למשל אפשרו במשך 3 חודשים נסיעה בכל אמצעי התחבורה הציבורית בעלות של  9 יורו בלבד לחודש, בספרד החל מספטמבר האחרון הנסיעה במרבית הרכבות היא בחינם ואילו בצרפת אסרו על טיסות פנים כאשר ניתן לעשות את אותו מסלול ברכבת בשעתיים וחצי.

"כל אדם שמשתמש בתחבורה הציבורית מסייע לגמילת המדינה מהאנרגיה הרוסית ומקרב אותנו לניטרליות אקלימית", מסר שר התחבורה הגרמני פולקר ווישינג. 

 

לחשוב על ההיבט הסביבתי ולאמץ דפוסי חשיבה אחרים

כשהתחלתי לטייל בתחבורה ציבורית זה היה מסיבות פרקטיות, אבל השיח על משבר האקלים הביא אותי לחשוב גם על ההיבט הסביבתי ולאמץ דרך זאת בשמחה בנסיבות שבהן זה מתאים ואפשרי. טיילתי בתחבורה ציבורית ביפן ובאירופה. טיול בתחבורה ציבורית אינו מאפשר גמישות כמו טיול ברכב, אבל יש לו יתרונות משלו: 

התחבורה הציבורית משחררת מקשיי החנייה, מאפשרת ליהנות יותר מהנוף ומחברת יותר לשטח ולאוכלוסייה המקומית. ומעל לכול, זו דרך לשמור על אוויר צלול יותר. גם בטיולים המתנהלים ברכב שכור ניתן להנהיג "יום ללא רכב", לנוח מנהיגה ליום אחד ולנצל קו תחבורה טוב. מטיילים שעושים זאת יעידו עד כמה זה מגוון ומוסיף לאיכות החיים בזמן הטיול.

לרוב, לא ניתן לאמץ מסלול טיול שתוכנן לנסיעה ברכב ולתרגם אותו לטיול בתחבורה ציבורית. צריך לאמץ דפוסי חשיבה אחרים. שימו לב שבתחבורה ציבורית חשוב מאד גם להתאים את הטיול לעונה. יש יעדים שעונת התיירות בהם קצרה, ולא כל מה שמתאים לקיץ אפשרי גם בחורף. 

רכבת ברומניה
רכבת במקום רכב. צילום: זיוה רענן

 

הנה כמה רעיונות:

בין שתי ערים

קווי תחבורה רבים, ברכבות ובאוטובוסים, נוסעים בנוף יפה, במרחבים פסטורליים, לאורך נהר או בנוף דרמטי. בשני קצותיו של הקו ניתן להשתהות ולקנן כמה ימים. בטיול בצפון אנגליה בחרתי בקו כזה. קוראים לו Coastliner כי הוא נוסע מהערים לידס ויורק אל החוף. ישבתי במרומי הקומה השנייה בצד החלון הרחב ולרגלי נפרשו שדות, כפרים ועיירות. ביליתי שלושה לילות בקרבת יורק וארבעה לילות בוויטבי (Whitby) שבקצה הקו, וזה היה שבוע נפלא. השתיים שונות זו מזו, וכל אחת מהן מאפשרת נסיעות נוספות ליעדים בסביבה.

וויטבי, אנגליה. צילום: זיוה רענן
וויטבי, אנגליה. צילום: זיוה רענן

כשמדובר ברכבות, השמים הם הגבול. הרשת מלאה ברעיונות לנסיעות רכבת יפות. לדוגמה, קו הרכבת שבין ונציה לבולצנו, בירת הרי הדולומיטים. כל אחת מהן מייצגת עולם אחר. זו עם התעלות, הגשרים הקטנים, הקתדרלות, בתי האצולה והמורשת התרבותית האדירה, וזו יושבת בין הרים ומקיימת תערובת חיננית של תרבויות: אוסטרית-גרמנית ואיטלקית. אפשר לצאת מבולצנו באוטובוס אל אחת העיירות האלפיניות. בחלקן יש רכבלים המאפשרים לחוות את נוף הרי הדולומיטים.

קו הרכבת שבין אוסלו לברגן בנורווגיה נחשב לאחד היפים באירופה. שתי הערים שונות ומעניינות. מברגן יוצאים סיורים לפיורדים, מה שמאפשר להרחיב את גזרת הטיול. הערים קלן ומיינץ בגרמניה מקושרות ביניהן ברכבת הנוסעת לאורך נהר הריין. יש אינסוף אפשרויות כאלה. אם מאמצים את צורת החשיבה מגלים את הפוטנציאל.

ברגן, נורבגיה. צילום: זיוה רענן
ברגן, נורבגיה. צילום: זיוה רענן

 

טיול מבסיס באחד העמקים האלפיניים

קשה להתרוצץ בתחבורה ציבורית בהרי האלפים, אבל ניתן לטייל כמה ימים ואפילו שבוע מבסיס באחד המרכזים האלפיניים הגדולים כמו שאמוני באלפים הצרפתיים, גרינדלוואלד (או אינטרלקן) בשוויץ, צל אם זה–קפרון באוסטריה או גרמיש פרטנקירכן בגרמניה. 

יש עמקים אלפיניים שאפשר להשתקע בהם לפרק זמן משמעותי. העיירות בעמקים האלה מקושרות ביניהן באוטובוס הפעיל בעונה בתדירות גבוהה, וכל עיירה מציעה מסלולים, רכבלים ופעילויות. דוגמאות לכך הן העמקים של טירול באוסטריה, העמקים של הדולומיטים, עמק אאוסטה בצפון מערב איטליה ועמקים בשוויץ כמו סאס או אנגדין.

שאמוני. צילום: תאיר פאר
שאמוני. צילום: תאיר פאר

 

טיול מבסיס באזור של אגמים או חופים

ניצול קווי התחבורה היבשתיים וקווי השייט באגם מאפשר מגוון גדול. אגם ג'נבה המשותף לשוויץ וצרפת צופן אפשרויות רבות: טיולים בנוף, מורדות הרים עטורי כרמים, ערים, עיירות, טירות, כפרים ומוזאונים, מ"עולמו של צ'רלי צ'פלין" ועד למוזאון האולימפיאדות דרך שלל נושאים.

גם אזור האגמים באנגליה מציע מגוון גדול: טיולי טבע, גנים נפלאים, בתים היסטוריים, אפשרויות לשייט עצמאי או מאורגן ועוד ועוד. באביב טיילתי שבוע מבסיס בעיירה באגם ווינדרמיר ויכולתי להישאר בקלות שבוע נוסף.

בצ'ינקווה טרה באיטליה ממש מומלץ לטייל עם רכבת, כי הכניסה לרכב אסורה ל5 הכפרים הציוריים. יש רכבות מהירות מרב ערי איטליה הגדולות שמגיעות עד לאיזור ומשם יש רכבת שעוברת ועוצרת בכל הכפרים המפורסמים ואפשר להמשיך לטייל איתה לעוד עיירות וערים לאורך החוף.

אגם בטרמיר, איזור האגמים באנגליה. צילום: זיוה רענן
אגם בטרמיר, איזור האגמים באנגליה. צילום: זיוה רענן

 

כתבות נוספות ב- Mood

 

ערים אטרקטיביות שהן צומת של רכבות

בהולנד יש הרבה ערים אטרקטיביות שעשויות לשמש בסיס לטיול בשיטת הכוכב: אמסטרדם, רוטרדם, אוטרכט, גאודה, זוולה (Zwolle), אמרספורט, איינדהובן, ארנהיים ועוד. ובכלל התחבורה בהולנד מעולה. יש אפליקציה ארצית המכילה מידע על כל סוגי התחבורה. אפשר להגיע גם לכפרים ולעיירות הקטנות. 

בבלגיה השכנה יש כמה מרכזים אטרקטיביים לטיולי רכבת כמו נמור בשער להרי הארדנים או גנט בפלנדריה.

אביניון בדרום צרפת היא "האב" של רכבות ובתוספת כמה אוטובוסים השמים הם הגבול.

גם באיטליה יש לא מעט צמתי רכבות. בולוניה, ורונה ופירנצה הן בחירה מצוינת לטיול בתחבורה ציבורית.

חפשו את מפת הרכבות של המדינות השונות ובדקו היכן יש צמתי רכבות. 

תחנת הרכבת המרשימה של רוטרדם. צילום: מיכל בן ארי מנור
תחנת הרכבת המרשימה של רוטרדם. צילום: מיכל בן ארי מנור

 

טיול בתחבורה ציבורית בארצות הבלקן 

התשתית בארצות הבלקן אינה מפותחת. זה ניכר אפילו במידע שאינו מספיק נגיש בעבור תיירים, אבל כדאי לדעת שאפילו בהן יש טיולים יפים שניתן לעשות. מסלוניקי ניתן לצאת לכמה יעדים ברכבת ובכלל זה למצוקי מטאורה, מהאתרים המרשימים ביותר של יוון. גם מאתונה אפשר לצאת ברכבת אל מצוקי מטאורה, ואפשר גם לנסוע ברכבת בין שתי הערים הגדולות, סלוניקי ואתונה. בדרך רואים חתיכת יוון.

בבולגריה אפשר לנסוע מסופיה לפלובדיב, שהיא עיר צבעונית ותוססת עם אוצרות עתיקים ואזורים מתחדשים כאחד וברומניה ניתן לערוך טיול נפלא בין בוקרשט לערים הצבעוניות שבהרי הקרפטים: ברשוב, סיגישוארה וסיביו. הרכבת אטית אך מגיעה ליעדה על פי לוח הזמנים.

תחנת הרכבת של סיביו בחורף. צילום: זיוה רענן
תחנת הרכבת של סיביו בחורף. צילום: זיוה רענן

 

עשרה טיפים כיצד לטייל ברכבות ואוטובוסים באירופה

1. טיילו ברדיוס מוגבל. מחירי התחבורה האזורית זולים, ולא תאמינו כמה אפשר לגלות מתחת לאף. 

2. למידע על קווי אוטובוס, בדקו מהו שמה של חברת התחבורה האזורית (ובמדינות קטנות ארצית). אם יש לחברה אפליקציה מותאמת לסמרטפונים כדאי להיעזר בה. אפשר להיעזר גם בלשכות המידע לתיירים.

3. באפליקציות של חברות הרכבת השונות וכן באפליקציות הבינלאומיות כגון trainline או Eurorail, ניתן לראות את המחירים המשתנים לאורך היום ולקנות את הכרטיס הזול. 

4. באוטובוס וברכבת שימו לב לאפשרות של כרטיס הלוך ושוב או כרטיס יומי. 

5. אם אתם שוהים זמן ממושך במקום אחד בדקו האם יש פס תחבורה כלשהו. 

6. כרטיסים לרכבת קונים באפליקציה או במכונות הנמצאות בתחנות הרכבת. בתחנות הגדולות יש עדיין גם דלפק כרטיסים. באופן מפתיע בהרבה יעדים אירופה המערבית עדיין ניתן לקנות כרטיס לאוטובוס אצל הנהג, אבל בררו זאת לפני הנסיעה. בהולנד, למשל, הכל דיגיטלי כמו אצלנו ורצוי לרכוש את הכרטיס ההולנדי OV-chipkaart.

7. בארצות רבות ניתן להוזיל כרטיסי רכבת בקווים הארוכים בקנייה מראש. הקנייה המוקדמת נפתחת בין חודש לשלושה חודשים מראש. שימו לב שאם אתם בודקים מחיר חצי שנה מראש תקבלו את המחיר המקסימלי. לא להיבהל.

8. הימנעו מקנייה מוקדמת של כרטיס רכבת ליום שלאחר טיסה. איחור בטיסה עלול לשבש את התכניות. עדיף ללון ביום הטיסה בעיר הסמוכה, ליהנות מערב נעים בעיר ולצאת למסע רק למחרת. תרוויחו שקט נפשי.

9. פעמים רבות ניתן להוזיל כרטיס יקר אם בוחרים במסלול הכולל החלפת קו. למשל, בקו שבין מילנו לוונציה ניתן להחליף רכבת בוורונה. זה מוזיל את הנסיעה ומייתר את הצורך בקנייה מראש.

10. בשוויץ, הולנד, בלגיה ולוקסמבורג מחיר כרטיסי הרכבת קבוע ואין משמעות לקניה מוקדמת.