סתיו של זהב | 5 מקומות מושלמים לצפייה בשלכת ביפן

לכבוד חודשי הסתיו הבאים אלינו לטובה, החלטנו לחנוך את המדור "סתיו של זהב" - מסע בעקבות המקומות הכי יפים בעולם שנצבעים בצבעי שלכת. והפעם: שחר ליליה גריפין, מתכננת טיולים ליפן, ממליצה על 5 אתרי חובה בקיוטו - יפן

Tofukuji קיוטו.
Tofukuji קיוטו. | צילום: צילום: שחר ליליה גריפין

שחר ליליה גריפין היא דוקטור לחברה ותרבות ביפן וגרה ביפן מעל שש שנים. היום היא מתכננת מסלולי טיול לארץ השמש העולה, מרצה על יפן ויוצרת תוכן בנושא יפן. האינסטגרם של שחר ליליה גריפין.

אחרי שנתיים וחצי, יפן מסירה את כל המגבלות ומקבלת בברכה מבקרים בינלאומיים, זאת בדיוק בעונה הקסומה ביותר בשנה – הסתיו! עלים אדומים מלווים בניחוחות ערמונים ברוח הקרירה עומדים ללוות אתכם בכל אשר תלכו, ובעיקר בבירת הסתיו הלא-רשמית של יפן: קיוטו. העיר המסורתית שהייתה בירת יפן מעל אלף שנה היא ביתם של אלפי מקדשים עתיקי יומין. ברבים מהם גן שעוצב כך שיראה מדהים ככל האפשר דווקא בשלכת, שכן זאת היא עונה סימבולית בבודהיזם: היא מסמלת את העובדה שהחיים ברי חלוף ואת השינוי התמידי של כל הדברים.במהלך מגוריי בקיוטו, מעל לשש שנים, אספתי עבורכם את המקומות המקסימים ביותר לצפייה בשלכת בעונה הכי יפה בשנה.

קיוטו. צילום: שחר ליליה גריפין
סתיו בקיוטו. צילום: שחר ליליה גריפין

 

Tofukuji

בדרום העיר מחכה לכם מראה מהאגדות: יער עלי שלכת בוהקים באדום שמעליהם מתנשא גשר של אחד המקדשים החשובים בקיוטו. המקדש נבנה לפני 800 שנה עבור משפחת פוג'יווארה, החשובה במשפחות האצולה של יפן, וכיאה למשפחה כזו, הגננים שלה השקיעו. השקיעו מאד.

המקדש מתפרש על פני שטח גדול, והוא חלק ממתחם מקדשים שבכולם גנים יפנים השונים זה מזה. אפשר לבלות שם גם כמה שעות, תלוי באהבה שלכם לגנים יפנים. בכל מקרה, אם אתם רוצים לראות את השלכת במלוא הדרה – סמנו לכם את המקום הזה במפה!

Tofukuji
Tofukuji קיוטו. | צילום: צילום: שחר ליליה גריפין

 

Eikando

מקדש הנמצא בחלק המזרחי של קיוטו, מרחק הליכה מהאתר המפורסם Heian Jingu Shrine. אם נניח לרגע בצד את השלכת המקסימה שלו, למקדש עצמו יש סיפור מעניין: 

למרות שהשם הרשמי שלו הוא Zenrinji, המקום נקרא על שם הנזיר הראשי ההיסטורי שלו, Eikan. מלבד העובדה שהיה נזיר ראשי כריזמטי במיוחד, מספרים גם שיום אחד כשהתהלך במקדש, אחד הפסלים של בודהה סובב אליו את ראשו. לכן עד היום המקדש מפורסם בכך שיש בו פסל בודהה שראשו פונה הצידה. זכרו להעיף בו מבט כשאתם מגיעים למקום כדי לראות את השלכת המקסימה.

Kenninji
Kenninji - קיוטו. צילום: שחר ליליה גריפין

 

Kenninji

בעוד שני המקדשים הראשונים שעליהם המלצתי הם בגדר "חובה עבור כל מי שמגיע בשלכת ליפן", Kenninji הוא מהמקדשים שהשלכת בו מפורסמת פחות. הסיבה לכך שהמקדש לא נחשב ל"מקדש שלכת קלאסי" היא פשוט משום שהוא יפה בכל עונות השנה. יש לו כל-כך הרבה להציע: שלכת מדהימה, גן זן יבש, ציור עצום של דרקון על התקרה, אומנות מסורתית ואומנות מודרנית – במילים אחרות, אי אפשר לטעות איתו.

אם קיבלתם אוברדוז של שלכת משני המקומות הראשונים, ואתם רוצים לקבל ממנה טעימה יותר מתונה – Kenninji הוא המקום ללכת אליו.

Jojakkoji2
Jojakkoji- קיוטו. צילום: שחר ליליה גריפין

 

כתבות נוספות ב- Mood

Jojakkoji

בחלק המערבי של קיוטו נמצא אזור אראשיאמה המקסים, שמשמעות שמו ביפנית היא "הר הסערות". האזור ידוע ביער הבמבוק המקסים שבו, בנהר קאצורה בעל מי-הטורקיז, ובהר המפורסם שתוחם את העיר קיוטו ממערב. אחד המקדשים היפים ביותר לביקור בסתיו באזור זה הוא Jojakkoji, מקדש שנבנה על גבעה שממנה אפשר לראות נוף מרהיב של קיוטו מבין עצי המייפל האדומים.

המקדש מתפרש על שטח רחב ידיים, ומניסיון, מהר מאד תשכחו שאתם במקדש ותרגישו יותר כאילו אתם בלב הטבע הפראי והאדום. זאת היא ללא ספק אחת הנקודות היפות ביותר בקיוטו בזמן השלכת.

Jojakkoji3
Jojakkoji- קיוטו. צילום: שחר ליליה גריפין

Daihikakusenkoji2
Daihikakusenkoji - קיוטו. צילום: שחר ליליה גריפין

 

Daihikaku Senkoji 

מקדש לאלו שאין להם פחד גבהים.

אם תלכו לאורך נהר קאצורה באזור אראשיאמה, תראו בשלב מסוים עלייה אל תוך ההר. אל תחששו – פשוט היכנסו אל לב הטבע. אחרי טיפוס קצר במדרגות תגיעו למקדש קטנטן שנראה כמו מרפסת על ההר. למה הכוונה? בואו נגיד שהתחושה היא כאילו אתם בסירה המשייטת בים השלכת. לא רע, נכון?

למקדש עצמו סיפור מעניין: הקים אותו סוחר עשיר שבנה את המקדש עבור נשמותיהם של כל אלו שנהרגו בזמן שעבדו אצלו. תוכלו גם למצוא בו עלונים רבים על דרך החיים הבודהיסטית, כך שאם יש לכם עניין בנושא, זאת היא סיבה נוספת להגיע למקדש. אל תשכחו לסמן גם אותו במסלול בקיוטו!

 

סתיו של זהב | כל ההמלצות לסתיו מסביב לעולם