פולנים ונהנים - חופשה פעילה בפולין הירוקה

הכירו את חבל פודלסיה המציע טבע נהדר, כפרים ציוריים, נופש פעיל ואוכל טוב. איריס סביניק קרסו טיילה וחזרה עם המלצות לאזור ירוק ומגוון עם מחירים נוחים

פודלסיה. צילום: איריס סביניק קרסו

המיניבוס עשה דרכו משדה התעופה בוורשה צפונה. אט אט, פינתה האוטוסטרדה מקום לכבישים צנועים בנוף כפרי. יפה כאן מאד. רענן, קריר וירוק! באנו להכיר את פודלסיה - Podlaskie שבצפון מזרח פולין. חבל ארץ מיוער, שופע מים ובעל תשתיות תיירות טובות שפחות מוכר לקהל הישראלי. 

לאן טסים? שדה התעופה הקרוב נמצא בוורשה. וורשה עיר מעניינת ומגוונת, ומומלץ להתחיל או לסיים את הביקור בפודלסיה במספר ימי טיול בעיר הגדולה.

כנסייה אופיינית לאיזור פודלסיה. צילום: איריס סביניק קרסו
כנסייה אופיינית לאיזור פודלסיה. צילום: איריס סביניק קרסו

אוגוסוטוב – העיר, התעלה ושייט קיאקים

על תעלת אוגוסטוב אולי שמעתם. תעלה באורך 100 ק"מ שנבנתה במאה ה 19 ונחשבה בזמנו פלא הנדסי היות ונחפרה בכלים ידניים. התעלה, שמחברת בין פולין ובלרוס ומגיעה עד הים הבלטי, נבנתה כדי לעקוף תשלום מיסים במעבר סחורות יבשתי. היום היא אטרקציה תיירותית הבנויה מתעלות מלאכותיות, גשרים ולוקים - תאי שייט שמאפשרים לסירות להתגבר על הפרשי גובה המים. התעלה קיבלה את שמה מהעיר אוגוסטוב שביער אוגוסטוב, אחד היערות הגדולים בפולין. 

אוגוסטוב היא עיר קייט פופולרית היושבת באזור אגמים יפהפה ומציעה לנופשים בה מלונות ספא, מסלולי הליכה, אופניים, שייט, סקי מים ועוד. בעיר טיילת יפה, מעגן סירות ושני מוזיאונים, אחד מהם עוסק בהיסטוריה של תעלת אוגוסטוב. 

תעלת אוגוסטוב. צילום: איריס סביניק קרסו
תעלת אוגוסטוב. צילום: איריס סביניק קרסו

באזור אוגוסטוב מוצעים מספר רב של מסלולי שייט. אנחנו ניסינו שניים: האקטיבי והרגוע. חברת SZOT מציעה שייט קיאקים בנהר רספודה ROSPUDA. שטנו במסלול בן 9 ק"מ וישנם מסלולים ארוכים יותר. הנהר רגוע והמסלול נחשב משפחתי ועובר בנוף מגוון וירוק. לאורך המסלול תחנות עצירה בהן ניתן לנוח ולעשות פיקניק על גדת הנהר. השייט נעים ופסטורלי, אך קחו בחשבון שבגלל אורכו דורש כושר גופני מסוים. היציאה למסלול מבית הארחה Villa Skomanda . במקום גן מטופח, צימרים לאירוח ומסעדה טובה המתאימה אחרי שייט מאומץ. 

בחלק השני של היום ניסינו שייט רגוע  בתעלת אוגסטוב בסירת נהר גדולה. כאן תוכלו לחוות מעבר בלוק- תא שייט, ואת העבודה הקשה של פתיחת הלוק יעשה עבורכם צוות הספינה. היציאה לשייט מהמעגן של אוגוסטוב או מהמרינה ליד מלון WARSWZA. 

איפה לנים? התארחנו במלון Warszawa. מלון ארבעה כוכבים חדיש ששוכן על שפת אגם נטסקוNecko . החדרים נעימים ומצוידים היטב. במקום מסעדה יפה המגישה ארוחות טובות מאד. מרכז הספא מציע בריכה מחוממת עם ג'קוזי, סאונה ומגוון עיסויים בשמנים אתרים ובוץ מינרלי מקומי. המלון ממוקם בתוך היער ודרך השער האחורי, תוכלו לצאת לטיול נעים בשביל סובב אגם.

קייאקים בנהר. צילום: איריס סביניק קרסו
קייאקים בנהר רספודה. צילום: איריס סביניק קרסו

טיקוצ'ין – טירה, בית כנסת ובתי כנסיות

טירת טיקוצ'ין הנמצאת בכניסה הצפונית לטיקוצ'ין, היא טירה מרשימה ומשוחזרת מהמאה ה 15. הביקור במסגרת סיור מודרך. בחצר הטירה דוכן הביאליס - כעך עגול במילוי בצל, שהיה מאכל ייחודי לקהילה היהודית בביאליסטוק. טעים!

 טיקטין – טיקוצ'ין היא עיירה עתיקה עם מסורת יהודית רבת שנים. מיקומה האסטרטגי ליד נהר הנרב, העניק לה יתרון בכלכלה ומסחר. הקהילה היהודית בטיקטין הייתה מהמבוססות בפולין וערב מלחמת העולם השנייה התגוררו בה 2,500 יהודים. בטיקטין נותר בית כנסת יפה ושמור מהמאה ה17 שקירותיו העבים מעוטרים באיורים ופסוקים מהתנ"ך והתפילה. הבימה המפוארת נמצאת במרכז החלל. בית הכנסת שרד את המלחמה היות והיה מחסן נשק של הנאצים. היום הוא משמש כמוזיאון ליהדות טיקטין. יש בו תצוגה נאה של תשמישי קדושה והוא מארח תערוכות מתחלפות. בפינת רחוב KOZIA, נמצא בית המדרש הקטן. מבנה עץ חום ועליו מגן דוד. המבנה שוחזר וגם הוא חלק מהמוזיאון. יהדות טיקטין הושמדה על ידי הנאצים, באוגוסט 1941 ביער לופוחובה. לוח זיכרון ניצב בחצר בית הכנסת ועליו נחרטו השמות של יהודי העיר. הביקור במקום מרגש מאד.

בחלק הקתולי של טיקוצ'ין כנסיית ברוק יפה ושוק קטן לממכר תוצרת מקומית. כנסיות עץ עתיקות ויפות תוכלו לראות במרחב הכפרי.

איפה אוכלים?– מסעדת רעג'נט שליד בית הכנסת, במבנה שמור ויפה. אוכל יהודי, מרק עוף, פלאפל ומאכלים מסורתיים נוספים.

בית הכנסת בפולין טיקטין/ טיקוצ'ין. צילום: איריס סביניק קרסו
בית הכנסת טיקטין/ טיקוצ'ין. צילום: איריס סביניק קרסו
כנסייה בטיקוצ'ין. צילום: איריס סביניק קרסו
כנסייה בטיקוצ'ין. צילום: איריס סביניק קרסו

כתבות נוספות בMOOD תיירות

שמורת טבע נהר נרב - Narwiański Park Narodowy

 גם אם זמנכם קצר, אל תחמיצו ביקור בשמורת הטבע נהר נרב. בעיני, אחד השיאים בטיול בפודלסיה. הנרב, הוא הנהר החמישי בגדלו בפולין ויש לו מבנה ייחודי של ערוצי משנה, שיוצרים רשת מסועפת. השמורה היפה שנמצאת כ 30 ק"מ מערבית לביאליסטוק, משתרעת על שטח בן 7000 דונם ורובה ככולה מים ואדמת מרעה בוצית. השמורה היא בית למגוון גדול של בעלי חיים. יותר מ 200 מיני ציפורים, יונקים ודגים חיים כאן. כדי לטייל בשמורה, יש לצעוד על מערכת שבילי עץ העוברים מעל המים או לשוט. בשמורה נבנו גשרים נפתחים המאפשרים מעבר סירות. הולכי רגל, הרוצים לעבור בגשר, צריכים למשוך במערכת שלשלות ברזל ולקרב אותו אל הגדה. פעולה נחמדה וחווייתית המצריכה כושר פיזי טוב. עוד בשמורה, מגדלי תצפית מהם ניתן להשקיף על מבנה הנהר המיוחד. השמורה גדולה ויש לה מספר כניסות ומסלולי טיול. אנחנו טיילנו באזור הגשרים הנפתחים. כוונו את הנווט אל Śliwno-Waniewo bridge. לפני הטיול מומלץ לעבור במרכז המבקרים החדיש. כאן תוכלו לצפות בסרט קצר המדגים את מבנה השמורה וללמוד על בעלי החיים האופייניים לה. 

שמורת טבע נהר נרב. צילום: איריס סביניק קרסו
שמורת טבע נהר נרב. צילום: איריס סביניק קרסו

ביאליסטוק 

ביאליסטוק היא עיר נעימה עם מרכז עתיק ושמור, ארמונות וגנים. כיכר העיר גדולה, שוקקת ומטופחת וסביבה בתי קפה רבים. האתר הידוע בביאליסטוק הוא ארמון ברניצקי מהמאה ה 18 שהוקם בידי ברניצקי, שהיה האדם העשיר באזור ובעל אדמות וכפרים. לארמון שמשמש היום כמוזיאון הרפואה, גנים מרשימים עם מזרקות ופסלים מהמיתולוגיה היוונית והרומית. נעים מאד לטייל בגני הארמון. הם יפים ומהווים מקום משיכה לתושבי העיר ותיירים.

ארמון ברניצקי. צילום: איריס סביניק קרסו
ארמון ברניצקי. צילום: איריס סביניק קרסו

בניין האופרה, לעומתו הוא המבנה המודרני בעיר. מבנה עשוי בטון וזכוכית שצמחייה מטפסת עליו ויוצרת גנים תלויים. הצמחים הופכים אותו למבנה ירוק ויפה למראה ועוזרים בשמירה על אקלים הסביבה. סביב הבניין גן מטופח עם חבצלות מים ובגג תמצאו מרפסת תצפית יפה אל העיר. בביאליסטוק סצנת אמנות רחוב מפותחת. אהבתי מאד את ציורי הקיר הגדולים המעטרים את הבניינים ואפשר לצאת למסלול בעקבות ציורי הקיר. 

אמנות רחוב בביאליסטוק. צילום: איריס סביניק קרסו
אמנות רחוב בביאליסטוק. צילום: איריס סביניק קרסו

יהודים התיישבו בביאליסטוק במאה ה 17 בעידודו של פטרון העיר ברניצקי,  והיו כוח משמעותי בקהילה. בראשית המאה העשרים, יותר ממחצית התושבים היו יהודים, רובם עסקו בתעשיית הטקסטיל. בעיר הייתה מערכת בתי ספר יהודיים, עיתונות ביידיש, תנועה ציונית - חובבי ציון ושישים בתי כנסת. שלושה שרדו את מלחה"ע השנייה, אך אינם משמשים כבתי כנסת וכיום אין קהילה יהודית בביאליסטוק.

אחד מבני הקהילה הידועים היה דר' לודוויג זמנהוף. זמנהוף נולד בעיר ופסל בדמותו מוצב ברחוב זמנהוף בעיר. זמנהוף שהיה רופא עיניים, יצר את שפת האספרנטו, שפה בינלאומית שמטרתה לקרב בני אדם דוברי שפות שונות. מרכז זמנהוף מספר בצורה יפה את סיפורה של האספרנטו, הביקור מעניין ובסיומו תוכלו לטייל במסלול עירוני בעקבות האספרנטו.

ביאליסטוק. צילום: איריס סביניק קרסו
ביאליסטוק. צילום: איריס סביניק קרסו

יער ביילובז'ה והביזון האירופי

יער ביילובז'ה  BIALOWIEZA בדרום פודלסיה, הוא השריד האחרון של יער קדום שכיסה את אירופה. רוב היער נמצא היום בשטח בלרוס ורק עשירית ממנו, כמאה ק"מ בשטח פולין. זהו יער שמור ומוגן שהיה מקום צייד מועדף על מלכי פולין ורוסיה ששמרו עליו מכריתה. ביער חיו מינים רבים של בעלי חיים שנכחדו, ביניהם הביזון האירופי, ממנו נשארו פריטים בודדים. כדי להציל את הביזון, הוקמה בתחומי היער שמורת הביזון  Bison show reserve אליה הובאו מספר ביזונים לרביה. הפרויקט הצליח וכיום יש כ 400 ביזונים, רובם הושבו לטבע וחיים ביער. 

חלקו הגדול של היער פתוח למטיילים, ובחלק קטן ממנו, אזור שמור במיוחד, ניתן לבקר רק בתאום ולווי מדריך מוסמך. טיילנו במסלול פתוח בן 4 ק"מ שנקרא ZEBRA ZUBRA. נעים מאד לטייל ביער. העצים הגבוהים מצלים את המסלול. הם עבי גזע וחזזיות ופטריות צומחות עליהם ויוצרות מראה ירוק מיוחד. המסלול מסתיים בשמורת הביזון.

ביזונים. צילום: איריס סביניק קרסו
ביזונים. צילום: איריס סביניק קרסו

גן בוטני Ziołowy Zakątek

אתר נוסף ושווה ביקור הוא הגן הבוטני Ziołowy Zakątek. מיזם פרטי של של מר אנג'רליק שהקים חווה לצמחי מרפא עם מגוון ענק של צמחים. בגלל ריחוקו של האזור ממתקני רפואה, התפתחה בו מסורת גידול ושימוש בצמחי מרפא, והיום מספק תוצרת לכל פולין. הצמחים משמשים בבישול, מוצרי טיפוח, ריפוי מחלות ואפילו למזל וגרוש שדים. במרוצת השנים החווה גדלה וקיבלה הכרה כגן בוטני רשום.

בחווה טחנת רוח ו 50 בתים כפריים עתיקים בסגנונות שונים. בעל החווה העביר לכאן מבנים ישנים ושיפץ אותם. תוכלו לראות בתי עץ יפיפיים עם חלונות מעוטרי תריסים, האופייניים לאזור. עוד במתחם אגם קטן, חדרי אירוח, מסעדה ומשק חי. בחצר מסתובבים תרנגולים, ברווזים ועיזים ולרגע נדמה שנכנסנו לסצנה מהסרט "כנר על הגג". הגן פתוח לביקורי יום או ללינה. 

גן בוטני Ziołowy Zakątek. צילום: איריס סביניק קרסו
גן בוטני Ziołowy Zakątek. צילום: איריס סביניק קרסו

היכן לנים? Enklawa – כפר נופש חדש וייחודי. המתחם היה בעבר בסיס צבאי ואבני בריק מקוריות מעטרות את המבנים. הבתים שופצו, נוספו חדשים ובשנת 2019 נפתח ריזורט מטופח המתאים למשפחות וקבוצות. במקום 50 דירות מרווחות ומצוידות, לכל אחת מהן מרפסת גדולה. בכפר פארק סנסורי עם מסלול רגליים יחפות, פארק חבלים, מתקני ספורט, מרכז ספא עם בריכה נהדרת, ג'קוזי וסאונה. המזון והיין המוגשים במסעדה אופייניים לאזור פודלסיה והם על טהרת התוצרת המקומית. מומלץ לנסות פירוגי במגוון מילויים. 

מסעדה בתחנת רכבת. צילום: איריס סביניק קרסו
מסעדה בתחנת רכבת. צילום: איריס סביניק קרסו

היכן אוכלים? במסעדת CARSKA המצוינת אכלנו את אחת הארוחות הטובות בטיול. המסעדה נמצאת בתחנת הרכבת ההיסטורית Towarowa שבנה הצאר הרוסי ניקולאי השני. לצאר היה ארמון קייט ביער ביילובז'ה, והתחנה נבנתה כדי להקל על ההגעה למקום. מבנה התחנה, משנת 1903 משמש היום מסעדה ובית הארחה. תוכלו לאכול ממש על פסי הרכבת או בחלל המסעדה המרוהט בפריטים עתיקים בסגנון רוסי. ניתן ללון בקרונות רכבת ששופצו ברוח התקופה או במגדל סטייל הספר "דירה להשכיר".

 

* איריס סביניק קרסו בעלת הבלוג עד הטיול הבא, הייתה אורחת של לשכת התיירות הפולנית.