תכנית אוגנדה - "הפנינה של אפריקה" בה תראו שלל חיות בר בעלות לא יקרה

גורילות בערפל, שימפנזים על צמרות העצים, ג'ירפות בסוואנה, פילים ואריות לצד ימת ויקטוריה והיפופוטמים בנהר -חן דודקביץ מונה 5 דברים שאסור לפספס באוגנדה

גורילות באוגנדה
גורילה בערפל | צילום: רוני שטייניץ

* חן (אנני) דודקביץ היא כותבת תוכן לחברות גלובליות ומסקרת חוויות וטיולים בעולם

למה בכלל אוגנדה?

אחותי, רוני שטייניץ, היא דוקטורנטית באקולוגיה באוניברסיטת UC Santa Barbara שבקליפורניה, חוקרת תחרות על משאבים בין זנים שונים של קופים ביערות הגשם באוגנדה.

בכל פעם שהיא טסה לשם, ומדברת על זה איתי בזום, כשברקע מתנדנד לו קופיף על עץ, אני חולמת להיות שם איתה.

אחרי שנים של סיפורי ג'ונגלים, טבע והרפתקאות החלטתי שהגיע הזמן לקפוץ לביקור באוגנדה ולהבין על מה כל המהומה. לחוות יבשת חדשה, מדינה פחות מתויירת, נופים וחיות שראיתי רק בערוץ של הנשיונל ג׳אורפיק וגם את אחותי בסביבה הטבעית שלה. 

ג'ירפות באוגנדה
חיות שרואים רק בערוץ של הנשיונל ג׳אורפיק | צילום: רוני שטייניץ

אוגנדה
איחוד משפחתי באוגנדה - האחיות לבית שטייניץ

 

כתבות נוספות ב-mood תיירות

 

60 שניות על אוגנדה

אוגנדה היא מדינה במרכז יבשת אפריקה, ללא גישה ישירה לים הפתוח. היא גובלת עם רואנדה, קניה, דרום סודן, קונגו וטנזניה ומאכלסת 47 מיליון תושבים על 200,000 ק״מ מרובעים. היא נחשבת הרבה פחות מסוכנת ממדינות אפריקאיות אחרות - כבר כמעט אין בה אלימות בין שבטים או קהילות. השפה הרשמית היא אנגלית אבל יש עוד 41 דיאלקטים מקומיים. התושבים שם נעימים ומסוקרנים מתיירים. הטבע הפראי מאוד בולט ופורץ מכל פינה ברגע שיוצאים מעיר הבירה קמפלה המפויחת, האפורה, הצפופה והתוססת. 

סיטואציה טיפוסית באוגנדה
סיטואציה טיפוסית באוגנדה | צילום: רוני שטייניץ

לביאה באוגנדה
הטבע הפראי מבצבץ מהשיחים | צילום: רוני שטייניץ

 

איך מטיילים באוגנדה?

כשהחלטנו לטייל ביחד באוגנדה, למרות שאחותי כבר שהתה שם לא מעט בתחנות מחקר ביערות ובערים המרכזיות, הבנו שנצטרך הדרכה מקצועית כדי להגיע לאזורים המעניינים ולחוויות המיוחדות. בחרנו לטייל עם ליווי צמוד של חברת תיירות מקומית שתלווה אותנו עם מדריך מנוסה במשך שבעה ימים. ביחד בנינו מסלול פרטי רק לשתינו, לפני מגבלת הזמן, התקציב, והדרישות מיוחדות שהיו לנו. 

בחרנו את חברת Lifetime Safaris, חברת טיולים מקומית מאוגנדה וזכינו במדריך Gerald, שאנו זוקפות לזכותו חוויה של פעם בחיים. המדריכים המקומיים הם לרוב גם הנהגים, גם בוגרי קורס מדריכים ובחינות מעבר כדי להדריך תיירים, וגם מארגנים לוגיסטים שעוזרים בכל דבר שצריך במהלך הטיול. הנסיעה הייתה ברכב Land Rover מרווח ומאוד נוח. בנינו מסלול מעגלי, שבכל יום היה ׳משהו מעניין׳, לא רק נסיעה. היו ימים עם נסיעות ארוכות יותר אבל בכל יום יצא לנו ליהנות מעוד פינה קסומה של אוגנדה. 

סיור באוגנדה
לסייר עם מקומיים | צילום: רוני שטייניץ

 

מה רואים באוגנדה

תכל׳ס - הכל. אוגנדה בורכה בשפע כ״כ מגוון של חיות בר, צמחיה ונופים. גורילות ושימפנזים ביערות, פילים, זברות, אריות, נמרים, ג'ירפות ועוד חיות גדולות בסוואנה, היפופוטמים ותנינים בנהרות, ובאפלו וציפורי ענק בביצות, פסגות לטיפוס, אזורים נרחבים לטיולי ג'יפים, ושייט בנהרות ובאגמים. מבחינת לינה ניתן למצוא בה אכסניות מאוד זולות, בתי מלון ממוצעים ומלונות בוטיק עם עיצוב עכשווי אשר משתלבים עם הטבע. 

חוץ מקרנף לבן ונמר שלג, ראינו בערך את כל החיות האפשריות, ישנו במגוון מקומות לינה שונים, נשמנו את הבל הפה של הגורילות שעה וחצי אחרי הקפה של הבוקר ושילמנו הרבה פחות מטיולי ספארי במדינות שכנות או אם היינו מזמינות מחברות תיירות מחוץ לאוגנדה.

לביאה באוגנדה
חוץ מקרנף לבן ונמר שלג תראו שם כמעט את כל החיות האפשריות | צילום: רוני שטייניץ

 

חמישה דברים שחייבים לעשות באוגנדה

1. טיול רגלי בין השימפנזים בפארק קניינצ׳ו Kanyanchu

מוקדם בבוקר נסענו לפארק שידוע שיש בו שימפנזים. אחרי הסבר מפורט על ידי מדריכים מוסמכים בפארק על המקום והשימפנזים, יצאנו עם קבוצה לא גדולה, להליכה אל תוך הג'ונגל עם מדריך ושומרים עם מצ'טות כדי למצוא את השימפנזים בצמרות העצים. ואכן מצאנו, זכרים, נקבות, תינוקות, משפחות שלמות על העצים, גבוה למעלה. חלקם קרובים מאוד אלינו וחלקם רחוקים יותר, כשמדי פעם נציג יורד מהעץ, משוטט לידינו וממשיך הלאה, לעיתים מסוקרן מאיתנו ולעיתים מתעלם לחלוטין אלא אם אנחנו מתקרבים קצת יותר מדי. יום מרגש במיוחד. כמו כן, בהמשך הדרך ראינו עוד לא מעט סוגים של קופים נוספים - בבונים, אדומי הזנב, כחולי הזנב, ועוד. 

חשוב להבין - הרבה מהקופים בג׳ונגל, במיוחד קופי האדם Apes, הינם מבויתים - Habituated. זה לא אומר שהם טופלו ע״י בני אדם אבל הם כן הורגלו לראות בני אדם בסביבה הטבעית שלהם, תהליך ארוך שדורש הרבה סבלנות וזמן, ולכן לרוב הם לא מפחדים או ירצו לפגוע בבני אדם כל עוד בני האדם יכבדו, ישמרו מרחק ולא יתערבו בחייהם של הקופים. כמו כן, שומרי היער, ה-Rangers, המקומיים מאוד מקפידים על כך שבני האדם לא יפריעו או יפגעו בחיות בשום צורה. 

קופים באוגנדה
שלל סוגים של קופים | צילום: רוני שטייניץ

 

2. נסיעת ספארי באזור ימת ויקטוריה  Lake Victoria

יצאנו לנסיעת ספארי כדי לראות את החיות הגדולות, Big Game, בשקיעה. נסיעת ג'יפ בפארק המלכה אליזבת׳ Queen Elizabeth Park, ביום אחד ראינו - פילים, אריה ולביאה, גורי אריות, חזירי בר, אימפלות, היפופוטמים בביצות ואין סוף ציפורים. כולם ביחד וכל אחד לחוד - שותים מבורות המים, משחקים בחול, מטפסים על עצים, או רודפים אחרינו. והכל, כמעט, במרחק נגיעה. להפתעתנו, הנסיעה על מנת לראות את החיות לא מאוד ארוכה ולא דורשת שעות על גבי שעות בג'יפ. זוהי נסיעה איטית, נוחה ורגועה. המדריך עצר את הג׳יפ לכמה זמן שרצינו כדי לצלם וליהנות מהמראות הנדירים. 

פילים באוגנדה
פילים שבאו לרחוץ | צילום: רוני שטייניץ

אריות באוגנדה
אריות שבאו לשתות | צילום: רוני שטייניץ

 

3. שייט פרטי לאורך נהר קזינגה  Kazinga Channel

לקראת  שעת צהריים ירדנו לנהר בוצי ורחב ידיים, שמהווה מקור דגה למקומיים, אך הינו גם מקור מים לחיות פרא. בקצב איטי התקדמנו לעבר חופים קטנים לאורך גדת הנהר, בסביבתם ראינו לא מעט עדרים של היפופוטמים רובצים במים, משחקים, צוללים, ונלחמים על טריטוריה. נהג הסירה דאג שנשמור מרחק ולא נתקרב יותר מידי כי ההיפופוטמים מאוד מהירים במים ויכולים להיות מסוכנים. ראינו גם משפחות גדולות של פילים במפרצים הקטנים. הם באו להתרענן, לשתות ולהשתעשע.

היפופוטמים באוגנדה
עדרים של היפופוטמים רובצים במים | צילום: רוני שטייניץ

 

4. גורילה טיים!! בפארק בווינדי Bwindi Impenetrable Forest National Park

עד כה הכל היה חזרה גנרלית למופע המרכזי - גורילות בערפל.  מוקדם מאוד בבוקר יצאנו  לג'ונגל, לשמורה שבה ידוע שחיות משפחות של גורילות. השמורות לא מגודרות כי החיות בסביבתן נאמנות לאזור קבוע רחב ידיים כל עוד הן מרגישות בטוחות ולכן לא יעזבו אותו.
התהליך לראות את הגורילות מובנה ומסודר: ישנו מרכז מבקרים קבוע, מאוד מוקפד ומותאם לתיירים, פה בודקים אישורים, תשלומים ומוכנות. ההזמנות, התשלום והארגון חייבים להיעשות הרבה מראש - במקרה שלנו, חברת התיירות דאגה להכל ובמקום עצמו המדריך טיפל באישורים.

במרכז המבקרים נעשה תדריך מאוד מפורט על מהלך היום וחילקו אותנו לקבוצות לפי רמת היכולת הפיזית לטיפוס והליכה. אל תוך הג'ונגל יצאנו ברגל בעקבות סקאוטרים scouters שיצאו לפנינו לחפש את המיקום המדויק של הגורילות (הם עושים זאת כל בוקר).

הלכנו כשעה (לעיתים צריך ללכת הרבה יותר) והגענו למשפחה מדהימה של זכר אלפא, נקבות, ילדים ותינוקות. בילינו בסביבתן, אפילו במרחק של כמה סנטימטרים, זמן לא קצר כשהן מתקרבות ומתרחקות וממשיכות בפעילות השוטפת שלהן. זוהי חוויה עוצרת נשימה, מרגשת ולעיתים מחסירת פעימה להיות בקרבה ליצורי הענק האלו. 

גורילות באוגנדה
להחסיר פעימה במפגש עם גורילה מקרוב | צילום: רוני שטייניץ

 

5. סוואנה ירוקה וטיול רגלי קצר ב Lake Mburo National Park

לא פסחנו על מפגש עם ג׳ירפות וזברות - עדרים קטנים של בוגרים וצעירים ששומרים מרחק מאיתנו אבל עדיין קרובים. נסיעה מאוד איטית ולא מעט עצירות כדי לראות את החיות האצילות האלו. באחד האזורים הבטוחים יותר, יכולנו גם לרדת מהג׳יפ ולטייל לקראתן אבל לא להתקרב. גם פה, ההתרגשות הייתה בשיאה. 

יש עוד דברים ומקומות שכדאי להוסיף לחוויה באוגנדה: טיפוס על רכס רוונזורי, טיול קהילתי בין התושבים, סיורים בקמפלה עיר הבירה, לנסוע לאיששה לראות את האריות נתלים מהעצים, להצטייד במזכרות ועבודות יד יפיפיות, לטעום מהמאכלים המקומיים, לראות את מפלי סיפי, לחפש קרנפים בסוואנה, ועוד. 

זברות באוגנדה
מפגש עם זברות | צילום: רוני שטייניץ

 

כמה דברים חשובים על הטיול באוגנדה:

* מה צריך להכין לפני הטיסה לאוגנדה? לפני הכל לדאוג מראש  לחיסונים וויזה. מאוד מקפידים על זה ובודקים בכניסה למדינה. לא להגיע בלי.

* איך טסים לאוגנדה? אחת האופציות היא עם חברת Ethiopian Air, עם עצירה באדיס אבבה ונחיתה בשדה התעופה באנטבה. אפילו ראינו את האתר בו של המטוס החטוף.

* האם הייתי מטיילת שם לבד בלי מדריך? לא! הידע על המקום והמראות וכל העזרה בארגונים שווה כל שקל. 

* האם הייתי מוותרת על משהו? לא! כל חוויה הפתיעה והוסיפה לאווירה.

* האם היה קשה פיזית? לא. התאמנו את זה ליכולות שלנו. גם במפגש עם הגורילות, ההליכה והטיפוס לא היו קשים וצירפו אותנו לקבוצה שדומה לנו מבחינת יכולות פיזיות.

קופים באוגנדה
חבר בנבחרת הטיפוס של אוגנדה | צילום: רוני שטייניץ

* האם הרגשתי בטוחה? באופן כללי - מאוד. המדריך השרה אווירה בטוחה. הסתובבנו באור יום ובמקומות מלאי אדם. ועדיין שמרתי על הדברים שלנו כשהיינו בערים, נעלתי את דלתות החדר שלנו, ולא הסתובבתי לבד.

* האם לטייל בעיר הבירה קמפלה? אנחנו בחרנו לטייל שם עם מדריכה מקומית. העיר עצמה לא מרשימה ביופיה אבל החוויה בשוק הענק מאוד אינטנסיבית והטעמים המקומיים מסקרנים.

* מה אוכלים באוגנדה? האוכל המקומי כולל הרבה ירקות שורש, אורז, וקטניות. כמעט בכל מקום שהיינו היתה גם אופציה לוורסיה שדומה לפיצה ופסטה.

פילים באוגנדה
מתאימה גם למשפחות עם ילדים | צילום: רוני שטייניץ

* האם הטיול באוגנדה מתאים למשפחות עם ילדים? כן. חשוב מראש לתכנן טיול שבו אורך הנסיעות מתאים לסבלנות הילדים, המלונות מתאימים והגישה לחיות מותרת. לגורילות ולשימפנזים ניתן להגיע רק מגיל מסוים. חשוב לבדוק זאת מראש ולקחת בחשבון שאם תגיעו לסיורים עם ילדים מתחת לסף הגיל המצוין, לא יתנו לכם להתקדם.