טילים וטיולים: על תיירות המלחמה

מהמזרח התיכון ועד המזרח הרחוק. תיירות המלחמות היא טרנד עולה בעשורים האחרונים במקומות רבים ובעצימות משתנה. בואו להציץ בכמה מהמקומות המסוכנים בעולם

זמן צפייה: 01:12

אחת הנישות הקטנות בעולם התיירות היא תיירות המלחמה: תיירים ומטיילים הנוסעים למקומות שנמצאים בקונפליקט מתמשך ובדרך כלל נמצאים כרגע בחדשות. בכתבה שלפניכם סיקרנו מספר יעדי תיירות מלחמה, חלקם נגישים לתיירים ויחסית בטוחים וחלקם מסוכנים לגמרי ולא מומלץ לבקר בהם.

קוריאה – חבית נפץ חמה

אחד הקונפליקטים הגדולים בעולם, שבראשו עומדות דרום קוריאה, החופשית והדמוקרטית וצפון קוריאה הקומוניסטית והדיקטטורית. מנהיג צפון קוריאה הוא קים ג'ונג און, השולט במדינה ביד רמה: אין תקשורת חופשית, אין ביקורת על המשטר ואין רצון חופשי לאזרח בשום צורה. צפון קוריאה שולטת בכל תחומי החיים של האזרחים, שיודעים מעט מאוד על העולם שסביבם. בתמונת לווין אפשר לראות בצורה ברורה מאוד שצפון קוריאה מפותחת הרבה פחות מכל מדינה אחרת שסביבה.

צפון קוריאה חשוכה מאוד ביחס לדרום קוריאה ולסין, פיונגיאנג חיוורת ליד סיאול הזוהרת | צילום: NASA
צפון קוריאה חשוכה מאוד ביחס לדרום קוריאה ולסין, פיונגיאנג חיוורת ליד סיאול הזוהרת | צילום: NASA

העימות בין הקוריאות החל עוד בשנת 1950, והיה אחד השלוחות של המלחמה הקרה בין ארה"ב והמערב לרוסיה. בתום המלחמה נותרה קוריאה מחולקת לקוריאה הצפונית וקוריאה הדרומית ושתיהן נמצאות במתח תמידי: צפון קוריאה מאיימת על דרום קוריאה ומשגרת איומי שימשו בנשק גרעיני לעבר ארה"ב. דרום קוריאה מצידה משתמשת במלחמות תעמולה רבות: רמקולים המנגנים K-POP אל מעבר לגבול, שלטים ותשדירי רדיו. מבחינה צבאית דרום קוריאה עורכת תרגילים רבים עם צבא ארה"ב ובתגובה מאיימת צפון קוריאה באמצעות ניסויי טילים בדרדור המצב ובאיום בפתיחת מלחמה.

תיירות המלחמה בקוריאה מתרכזת באזור ה-DMZ, Demilitarized Zone, שטח מפורז בין שתי הקוריאות בו נמצא בסיס ופטרולים של כוחות האו"ם וניתן לבקר בו בתאום מראש. במקום נמצאים חיילים אמריקאים וחיילי האו"ם, ומשני צדי הגבול נמצאים חיילים צפון ודרום קוריאנים העומדים בדום עם מדים מהודקים. אפשר לראות בצורה ברורה מאוד את ההבדל התרבותי בין שתי המדינות: צפון קוריאה אפורה יותר, הארכיטקטורה גדולה ומרובעת כיאה למשטר דיקטטורי, ואילו בדרום קוריאה תוכלו לשמוע רדיו מערבי ולגלוש באינטרנט.
דרום קוריאה מקיימת תרגיל שנתי של ההגנה האזרחית (המקבילה לפיקוד העורף שלנו) בו נשמעת אזעקה ארוכה מאוד בכל רחבי המדינה, אך מחוזות שונים מקיימים תרגילים יזומים באופן עצמאי בהם נשמעת אזעקה המלחיצה לא מעט תיירים תמימים שבאו לבקר בדרום קוריאה.

ה-DMZ באזור פאנמונג'ום, דרום קוריאה | צילום: Shutterstock
ה-DMZ באזור פאנמונג'ום, דרום קוריאה | צילום: Shutterstock

רמת הגולן – הצצה לטבח בסוריה

כאן אנחנו לא מתכוונים ללולאה האכזרית שנכנסנו אליה בה חווה ישראל עימות צבאי בכל שנתיים וחצי, אלא לתיירות המלחמה בתקופות השקט. איפה היא נמצאת אתם שואלים? במזרח רמת הגולן.

במשך 5 שנים, ממרץ 2011 ועד היום, נמצאת סוריה במלחמת אזרחים עקובה מדם, שנכון למועד פרסום הכתבה גבתה את חייהם של למעלה מ-400,000 איש. כוחות רבים משתתפים בלחימה, אך הגופים הגדולים והעיקריים הם כוחות המורדים וצבאו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד וארגון חיזבאללה הנאמן לו. הנפגעים העיקריים בעימות הם האזרחים, הנמצאים בין הפטיש לסדן וסופגים הפגזות רבות מצד אסד. כוח נוסף שעולה באזור הוא כוחות וחוליות טרור הנאמנות לדאע"ש, המבסס את עצמו בסוריה ובעיקר באזור הרמה הסורית, סמוך לגבול עם ישראל.

כיכר מטופחת בלב דמשק, לפני מלחמת האזרחים | צילום: Shutterstock
כיכר מטופחת בלב דמשק, לפני מלחמת האזרחים | צילום: Shutterstock

רמת הגולן, שנכבשה ע"י ישראל במלחמת ששת הימים ועמדה בפני כיבוש סורי במלחמת יום כיפור, עמוסה בסיפורי מורשת קרב, ביצורים, מתקני צבא ישנים ושדות מוקשים. מטיילים רבים מגיעים להר בנטל בכדי לספוג חלק מסיפורי מורשת הקרב של מלחמת כיפור, אבל בשנים האחרונות "זוכים" לאטרקציה נוספת: מלחמה בשידור חי.

מהר בנטל, שמורת הר אביטל והר בני רסן (הידוע בטורבינות הרוח שעליו) ניתן לראות בצורה ברורה מאוד את כל המתרחש בצד הסורי של הגבול: מוצבים ופטרולים של האו"ם, דגלי דאע"ש במחנות המתרחבים תדיר והעיר קוניטרה, שעד לפני כמה שנים הייתה עיירת ספר מנומנמת בדרום סוריה. לעיתים ניתן לשמוע את שריקות המרגמות ברחבי עמק הבשן ולראות את ענני העשן הגדולים מיתמרים בין התלים הרבים, או גרוע מכך, בלב ליבה של קוניטרה. מדי פעם הלחימה זולגת לשטח ישראל ופגזים נוחתים באזורים בצפון ומזרח הרמה. בכל נחיתה כזו צה"ל מגיב באש אל מקורות הירי.

סוריה במבט מרמת הגולן. לפעמים אפשר ממש לשמוע את שריקות הפגזים | צילום: Shutterstock
סוריה במבט מרמת הגולן. לפעמים אפשר ממש לשמוע את שריקות הפגזים | צילום: Shutterstock

לבנון – סושי, מסיבות ומכוניות תופת

רובנו חושבים שאנחנו יודעים הכל על השכנה מצפון: היא קן של חיזבאללה, יורים ממנה קטיושות ומלחמה איתה היא רק שאלה של זמן. לבנון היא הרבה מעבר לכך, ואלמלא חיזבאללה והקונפליקטים הצבאיים שבה היא הייתה אחת המדינות המתוירות והמשגשגות במזרח התיכון. לבנון היא המדינה היחידה במזרח התיכון בה אין מדבר, ויש בה הרים מושלגים שלא נופלים מהאלפים השויצריים וחופים מרהיבים באזור סרפנד וג'וניה. ביירות כונתה בעבר "פריז של המזרח התיכון", ועד היום יש בה ולאורך החוף הלבנוני כולו חיי לילה, מסעדות איכותיות, רזורטים וכפרי נופש מפוארים.

טיילת נעימה לחופי ביירות | צילום: Shutterstock
טיילת נעימה לחופי ביירות | צילום: Shutterstock

בין המסעדות והאתרים ההיסטוריים של ביירות ניתן לראות מדי פעם בניינים מפויחים והרוסים – תוצאה של מכוניות התופת ופיגועי ההתאבדות והירי, הן של חיזבאללה והן של המליציות הלוחמות בו. לאחר חיסולי בכירים יוצאים ניטשים ברחובות עימותים חריפים לאחר ההלוויות ההמוניות. חיזבאללה שלח זרועות ארוכות לתוך השלטון הלבנוני והוא משתתף באופן פעיל ומוצהר בלחימה הקשה בסוריה. נסיעה מזרחה בת כשעתיים מלבנון לגבול עם סוריה, אזור בעל-בק, הרמל וערסל, תחשוף בפניכם את הניגוד החריף בחיים במזרח לבנון: כפרים אותנטיים, הרים ועמקים ציוריים סובלים שוב ושוב מהפצצות מרגמות, טילים והפצצות אויר של כלל הכוחות הלוחמים. נכון למועד פרסום הכתבה מספר האזרחים שנהרגו בלחימה הזולגת ללבנון עומד על יותר מ-790 איש ויותר מ-2,700 פצועים.

המצב בגבול הדרומי עם ישראל כרגע שקט, אבל בהחלט מתוח. שני הצדדים משגרים איומים חדשות לבקרים ומלחמות התעמולה שוברות שיאים. מזכ"ל ארגון חיזבאללה, חסן נסראללה, מאיים במלחמה קשה וכיבוש הגליל, ואילו קצינים בכירים בצה"ל מאיימים "להחזיר את לבנון 300 שנה אחורה". כולנו מכירים את תמונות שדה התעופה הבוער בביירות, והמטוסים האזרחיים עומדים מול הלהבות. לבנון הייתה יכולה להיות יעד תיירותי בינלאומי מצליח מאוד אך הלחימה הקשה ופעולות הטרור הרבות מבריחות את התיירים לפחות לעשור הקרוב.

חיסול בכיר ברובע הדאחייה, ביירות. לא דבר חדש לתושבי הבירה הלבנונית | צילום: רויטרס
חיסול בכיר ברובע הדאחייה, ביירות. לא דבר חדש לתושבי הבירה הלבנונית | צילום: רויטרס

עיראק – ערש התרבות האנושית קורסת

המדינה המזרח תיכונית שבתחומה זורמים הפרת והחידקל, (לפי פירושי התנ"ך 2 מנהרות גן-עדן) נחשבת לערש התרבות האנושית. בתחומי עיראק הומצא כתב היתדות השומרי, שנחשב לכתב הראשון שפיתח האדם. המדינה העתיקה ומלאת ההיסטוריה הזו מכילה הרבה מאוד אתרי מורשת עולמיים, כמו הרובע עתיק של בגדד, עתיקות העיר נינווה לחופי החידקל, הזיגוראת הגדול באוּר ועוד אתרים רבים. בין היתר בעיראק הומצא העוּד, אחד מכלי הנגינה המזוהים ביותר עם התרבות הערבית ומהווה מקור גאווה לאומית לעם העיראקי.

פסל בבגדד, עיראק. ניתן לראות דוגמה של הכתב היתדות העתיק על הפסל | צילום: Shutterstock
פסל בבגדד, עיראק. ניתן לראות דוגמה של הכתב היתדות העתיק על הפסל | צילום: Shutterstock

יחד עם התרבות עשירה שלה, לעיראק יש היסטוריה עקובה מדם. החל ממלחמת איראן-עיראק בשנות ה-80', דרך מלחמת המפרץ בה שוגרו 39 טילי סקאד לעבר ישראל, ועד ימינו.
כיום עיראק היא מדינה גוססת. בתחומה נמצאים כוחות רבים של המדינה האיסלאמית המבצעים פיגועי התאבדות רבים במרכזי השלטון העיראקיים, טובחים באזרחים במעשי זוועה מחרידים ומשמידים את העתיקות הארכיאולוגיות הייחודיות. הארגון הקיצוני לא מהסס להרוס מסגדים שיעים ואף את הכעבה, האבן השחורה המקודשת במכה שבסעודיה, בטענה כי התפילות בעלייה לרגל מופנות לאבן במקום לאלוהים. דאע"ש כבש ערים רבות, בניהן הערים כירכוכ, פלוג'ה ומוסול בצפון המדינה, עליה מתקיים כיום קרב קשה ועקוב מדם בין כל הצדדים הלוחמים. בין ינואר 2014 לאוקטובר 2015 נהרגו ע"י דאע"ש קרוב ל-19,000 אזרחים.
דאע"ש הוא לא ארגון הטרור היחיד בעיראק. נמצאים בה גם כוחות רבים של אל-קעידה, שלאחר יציאת ארה"ב מעיראק מפנה את האש כנגד מוסלמים, אפילו בתוך מסגדים.

חישבו חוויות אנחנו מפספסים בגלל המלחמות הקשות הללו. טיול ערב נעים על גדול הפרת או לחופי המפרץ הפרסי, טיול גמלים במדבר העיראקי או ניגוב חומוס אסלי בשוק בפלוג'ה. כל שנשאר לנו הוא לקוות לטוב.

פליטים עיראקים נמלטים מצפורני דאע"ש בתחנת הרכבת קלטי בבודפשט, הונגריה | צילום: Shutterstock
פליטים עיראקים נמלטים מצפורני דאע"ש בתחנת הרכבת קלטי בבודפשט, הונגריה | צילום: Shutterstock

אזהרת מסע לישראלים: איפה הכי מסוכן לטייל?

כתבות וטיפים נוספים תוכלו למצוא בפייסבוק Mood