ללכת על בטוח: עושים סדר בביטוחי ביטול נסיעה לחו"ל

חוששים להזמין טיסה או חופשה ולהפסיד הרבה כסף במידה ותצטרכו לבטל אותה בגלל המצב? אין צורך לחשוש, יש כיום כמה וכמה אופציות המבטחות את ביטול הנסיעה. אבנית סטרולוב עשתה לכם סדר בכל מה שקיים בשוק

טיסות, מטוס, הזמנות חופשה, הזמנת כרטיסי טיסה, ביטוח
להזמין טיסה בראש שקט | צילום: שאטרסטוק

מדינת ישראל נמצאת במצב של מלחמה כבר מעל ל-9 חודשים. כעת, עם הגעתה של חופשת הקיץ, ומיד לאחריה החגים, רבים מעוניינים לנסוע לחופשה קצרה בחו"ל, לנקות את הראש, למלא מצברים, ולנוח ולו לשעה קלה מהמציאות הקשה בה אנו חיים.

ואולם, במהלך המלחמה נוצרו לא מעט סיטואציות בהן משפחות או יחידים שרכשו כרטיסי טיסה והזמינו חופשות נאלצים לבטלם.

זאת ועוד, שאזרחים רבים, או בני משפחותיהם, נקראים לשירות מילואים או משתתפים במאמץ המלחמתי בדרך זו או אחרת.

חלק מחברות הביטוח, כמו גם חברות התעופה מבינות שכדי לגרום לישראלים להמשיך להזמין נסיעות לחו"ל, עליהן לדאוג כי יוכלו לעשות זאת בראש שקט, גם אם הם לא יודעים מה ילד יום.

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

ערכנו רשימה של ביטוחים וכיסויים שיסייעו גם במידה והחופשה התבטלה:

האם קיימות פוליסות ביטוח רלוונטיות?

אנשים רבים נוהגים לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל. מדובר לרוב בביטוח בריאות לנסיעה, ואולם מה לגבי ביטוח העוסק בביטול הנסיעה?

חברות ביטוח שונות מציעות ביטוח ביטול טיסה, או ביטוח ביטול חופשה, אך ביטוח זה מותנה במצב בריאותי קשה, פטירה או הדבקה בקורונה של המבוטח. ביטוח זה אינו רלוונטי במקרה דנן, בו המדינה במלחמה, וקיימת אי ודאות.

 

ביטוח ביטול הנסיעה מכל סיבה שהיא – חברת טריפ גרנטי

חברת טריפ גרנטי מבית הפניקס מאפשרת לרכוש ביטוח ביטול נסיעה מכל סיבה שהיא. מדובר בביטוח אחר, נוסף על ביטוח בריאות המקובל, לפיו יוחזרו למבוטח 80% מעלויות הנסיעה ועד לסכום של 20,000$, במידה והמבוטח ביטל את הנסיעה. כלומר, מדובר בביטוח לעלויות הנסיעה, כגון מלונות, קרוז, הופעות וספורט, טיסות פנים כרטיסי טיסה ועוד. על מנת להפעיל את הביטוח אין צורך בסיבה כזו או אחרת. ניתן להפעילו החל מכך שהוקפצת למילואים, דרך מחלה, או פשוט כי מצב הרוח הלאומי לא מאפשר לך לנסוע.

שימו לב כי ניתן לרכוש את הביטוח עד 15 ימים מיום רכישת הכרטיס, או 7 ימים מיום הרכישה במידה והנסיעה צפויה בתוך 3 חודשים או פחות.

היתרונות בביטוח זה ברורים, כפי שציינתי לעיל, ואולם החיסרון הוא שהביטוח יופעל במידה והנסיעה בוטלה מיוזמת המבוטח. כלומר, במידה וחברת התעופה ביטלה את הטיסה, או שהשדה נסגר, הביטוח לא יחזיר לכם את עלויות הנסיעה. כמובן שאם חברת התעופה ביטלה את הטיסה אזי עלות הכרטיס תושב לכם על ידי חברת התעופה עצמה.

בעבר גם חברת הראל הציעה מוצר ביטוחי דומה, אך בשל המצב הבטחוני כרגע אין היא מציע אותו.

 

ביטול נסיעה בשל צו 8 – חברת AIG

חברת AIG מאפשרת לרכוש הרחבה לביטוח הנסיעות לחו"ל שלה. הרחבה זו כוללת גם החזר על הפסדים בגין ביטול הנסיעה בשל מספר סיבות המצוינות בפוליסה. אחת הסיבות היא ביטוח הנסיעה עקב צו מילואים מיוחד, דהיינו ביטל נסיעה הנגרם עקב מלחמה, אשר הוכרזה בין ישראל ומדינה זרה, ובלבד שהמבטח נקרא עקב כך לשירות מילואים בצו 8.

במקרה זה המבוטח ישופה על הפסד הוצאותיו בגין שירותי קרקע ששולמו מראש ולא ניתנים להחזרה, כגון ביטול או שינוי כרטיס נסיעה, רכישת כרטיס נסיעה חדש, הוצאות מלון, השכרת רכב וטיולים מתוכננים שנרכשו מראש.

במידה ורוכשים את ההרחבה, יש לרכוש אותה עבור כל בני המשפחה בנסיעה האמורה.

 

שירות "מגן ביטול"

חברות תיירות מסוימות וכן אתרי אינטרנט המוכרים שירותי תיירות, מאפשרים להזמין שירות "מגן כרטיסים", המאפשר לקבל בחזרה 100% מעלות הכרטיסים במקרה חירום המצריך ביטול הנסיעה. בין הסיבות המאפשרות לקבל את ההחזר הכספי גם ביטול בשל זימון למילואים. את השירות מאפשרת חברת Trip Shield, אשר אינה חברת ביטוח. החברה מחזירה 100% החזר תשלום על הסכום ששולם בפועל, ובתמורה לתשלום יעביר הלקוח לחברה את מלוא הזכויות על מוצר התיירות.

ניתן לבטח טיסות, טיסות פנים, חבילות תיור בחו"ל, שייט, מלונות, השכרת רכבים, כרטיסים למופעים ועוד.

טיסה מטוס כרטיסי טיסה חופשה
לרכוש מראש ביטוח ביטול טיסה | צילום: שאטרסטוק

 

ביטוח ביטול טיסה של חברות התעופה וחברות תיירות

ביטוח מגן ביטול טיסה – ישראייר

חברת ישראייר השיקה את שירות 'מגן ביטול טיסה', במקרה של ביטול טיסה או ביטול חבילת נופש שהוזמנה באתר, ומאפשרת ביטול החופשה  מכל סיבה שהיא בתוספת של 35 דולר בלבד .

ניתן יהיה לבטל את ההזמנה בעלות  המגן בלבד עד 7 ימים לפני היציאה. האפשרות תקפה למזמינים החל מ-3/7 ועד ה 31/8 וליציאות עד סוף שנת 2024.

ההחזר יתבצע בשובר למימוש באתר החברה למשך שנה מיום הביטול.

 

ביטוח מגן טיסה אל-על Ptotect

חברת אל על מציעה אפשרות לבטל את כרטיס הטיסה באמצעות רכישת ביטוח מגן טיסה אל-על Ptotect. אם תבטלו מכל סיבה שהיא את טיסתכם באל על לא תצטרכו לשלם את דמי הביטול של כרטיס הטיסה, ותקבלו שובר זיכוי בגובה 100% מעלות הכרטיס (לרבות עבור המוצרים הנלווים שנרכשו עבורו, כגון הושבה וכבודה, ובניכוי דמי השירות ששולמו עבור רכישת השירות אל על Protect). השירות, אשר מוצע גם עבור טיסות סאן דור ניתן לרכישה במהלך הזמנת כרטיס הטיסה בלבד, ולא ניתן להוסיפו בשלב מאוחר יותר.

במידה וכל המשפחה נוסעת, הרי שיש לרכוש את השירות עבור כל הנוסעים באותה הזמנה, וכאשר מפעילים אותו, יש להפעילו עבור כל הנוסעים בהזמנה, ולא ניתן להפעילו עבור חלק מהנוסעים בלבד.

אגב, אם מזמינים כרטיס טיסה של אל על מסוג קלאסיק או פלקס אפשר לקבל החזר על הכרטיס למעט דמי ביטול.

 

קשריפלוס+ של קשרי תעופה

גם חברת קשרי תעופה השיקה שירות חדש המאפשר לכם לבטל ביוזמתכם את ההזמנה מכל סיבה שהיא, עד 48 שעות לפני מועד ההמראה, ולקבל החזר כספי של 80% מגובה הפסד ההוצאות שנגרם בעקבות הביטול.

השירות תקף למוצרים ממלאי קשרי תעופה בלבד המסומנים באתר, אך אינו תקף למוצרי קשרי תעופה צעירים או לטיסות ו/או שירותי תיירות משלימים ששולמו באמצעות נקודות, שובר, וואצ'ר, זיכוי. השירות תקף להזמנות חדשות בלבד וכאלו שיתבצעו לפחות 15 יום לפני מועד היציאה.

 

מבצע דמי ביטול בחברת ארקיע

חברת ארקיע הודיעה כי לקוחות אשר יזמינו עד התאריך 31/7/2024 עבור יציאות עד לתאריך 31/10/2024,כלומר, כולל נסיעות בחופש הגדול ובחגי תשרי, לא יחויבו בדמי ביטול עד 14 ימים לפני מועד הטיסה, וזאת עבור טיסות, חבילות נופש וטיולים מאורגנים לחו"ל.

מטוס, טיסה, טיסות
לטוס בראש שקט | צילום: Photo by Pixabay

 

מה לגבי מקרים של ביטול הטיסה ע"י חברת התעופה?

בעוד שביטוחי ביטוח הנסיעה השונים המפורטים מגנים על כספו של המבוטח במקרה שהוא החליט לבטל את הנסיעה מכל סיבה שהיא, או אז, ניתן יהיה להשתמש בביטוח זה במקרה של הקפצה למילואים, או פציעה, אך מה ניתן לעשות במידה והטיסה בוטלה ע"י חברת התעופה?

חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע"ב-2012 קובע אמנם שורה של פיצויים במקרה שטיסה בוטלה, ואולם החוק מחריג באופן שאינו משתמע לשני פנים מצבים בהם הטיסה התבטלה בשל נסיבות שלא היו בשליטתו של מפעיל הטיסה. כך למשל במקרה של מלחמה שנחשבת כמו כח עליון. במקרה כזה יהיה החזר כספי/טיסה חלופית על מרכיב הטיסה, אך לא תהיו זכאים להחזר או פיצוי על שאר מרכיבי החופשה (מלונות, רכב, אטרקציות שהתבטלו) ולכן מומלץ להזמין גם אותם עם אפשרות ביטול כמה שיותר קרוב למועד הטיסה.

עם זאת, במידה והטיסה התבטלה והנוסע למעשה "תקוע" בחו"ל, חובה על חברת התעופה לספק לו לינה וארוחות, וכן לדאוג לו לטיסה חלופית או החזר עלות הטיסה שבוטלה.

שדה תעופה
תקועים בשדה בחו"ל | צילום: Rudy and Peter Skitterians from Pixabay