לא רק ורשה: קרקוב, ורוצלב ולודז', הערים הפולניות ששווה להכיר

עיר שמורה ויפיפייה עם רובע יהודי מתחדש וטרנדי והיסטוריה כאובה, עיר שהפכה מגרמנית לפולנית ומתגוררים בה מאות גמדים ועיר תעשייתית שירדה מגדולתה, ובעשור האחרון שינתה פניה מעיר אפורה לעיר צבעונית, חדשנית ויצירתית במיוחד. תכירו 3 ערים פולניות שלא יושבות בחושך

ורוצלב

בכל שנה לקראת יום כיפור אני נזכרת במרק הקרפלאך של סבתא שלי.

את המרק הזה טעמתי שוב, לאחר שנים, בורשה, בביקור הראשון שלי בפולין ובביקורים הנוספים שלי במדינה שהולידה את המטבח הפולני ואת שלל הבדיחות עליו. באותם טיולים לפולין גם התוודעתי לגסטרונומיה הפולנית העכשווית, שמאד הפתיע אותי לטובה.

את ורשה רובנו כבר מכירים, כעת קבלו עוד 3 ערים פולניות שוות ביקור:

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

קרקוב

קרקוב היא אחת הערים היפות ביותר בפולין, אם לא היפה מביניהן. זוהי העיר השנייה בגודלה במדינה שהוקמה כבר במאה ה-7. בעבר שימשה כבירת פולין ומקום מושבם של מלכי פולין.

עיר עם היסטוריה עשירה (וגם כואבת וטרגית) וסצינה תרבותית-אמנותית-מדעית פעילה שנמשכת עד היום.

קרקוב לא נהרסה במהלך מלחמת העולם השנייה ולפיכך העיר העתיקה שלה נשתמרה כפי שהייתה. קרקוב היא עיר נהדרת לחובבי קולינריה ושופינג (זול)

קרקוב
קרקוב - נשתמרה והתפתחה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

ארבעה מקומות שכדאי לבקר בעיר:

כיכר העיר העתיקה (Rynek Główny): כיכר העיר העתיקה של קרקוב נחשבת לכיכר השוק הגדולה ביותר באירופה. היא נבנתה במאה ה13, בדיוק במרכזה נמצא מבנה מאורך ששימש בעבר כאולם מכירה של בדים וטקסטיל וכיום הוא מאכסן חנויות מזכרות. מתחת לאולם הבדים נמצא -Podziemia Rynku – underground-museum מוזיאון חדשני הסוקר את ההיסטוריה של קרקוב לאורך השנים.

מהכיכר משתרגים רחובות, מדרחובים וסמטאות העיר העתיקה המרשימה של קרקוב. לכו בהם לאיבוד וכשתתעייפו עצרו באחד מעשרות בתי הקפה בעיר.

את העיר העתיקה מקיף ה-Planty. גן בוטני שמשתרע על פני שלושה ק"מ. הגן ניטע על שרידי חומת העיר שנהרסה על ידי האוסטרים במאה ה19.

קרקוב
כיכר העיר העתיקה | צילום: מיכל בן ארי מנור

הרובע היהודי (Kazimierz): הרובע היהודי של קרקוב הוא מקום מיוחד במינו שאסור לפספס, תמהיל בין ישן ומתקלף לבין חדש וטרנדי. עד מלחמת העולם השנייה, עת פונו היהודים לגטו בPodgórze, פעלה בקאז'ימייז' אחת הקהילות היהודיות החשובות ביותר שניהלה חיי חברה, מסחר ותרבות מפוארים.

כיום שוב תמצאו בו זהות יהודית, בדמות בית הכנסת העתיק, בית הכנסת הרמ"א, בית הקברות היהודי העתיק ומסעדות ובתי קפה יהודיים. לצד זאת קאז'ימייז' הוא גם הרובע הבוהמייני של קרקוב - שם נמצאים בתי הקפה, הברים, חנויות העיצוב האופנתיים של העיר.

קרקוב
הרובע היהודי חי ובועט | צילום: מיכל בן ארי מנור
קרקוב
וגם בוהמייני וססגוני | צילום: מיכל בן ארי מנור

מפעל אוסקר שינדלר: מפעל אוסקר שינדלר הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. זהו המפעל שבו העסיק שינדלר יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה, והוא הציל את חייהם של אלפי יהודים. כיום מהווה המפעל משכן למוזיאון מרתק במיוחד על פולין בתקופת מלחמת העולם השנייה.

את הביקור במוזיאון כדאי להשלים עם כיכר השילוחים הריקה של הגטו המהדהדת את הזוועות שהתרחשו בקרקוב בתקופת השואה, בכיכר נמצא גם ביתו של הרוקח Tadeusz Pankiewicz שהציל יהודים.

המשרד של אוסקר שינדלר
המשרד של אוסקר שינדלר | צילום: מיכל בן ארי מנור

טירת ואוול: מצודת ואוול היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הטירה, השוכנת על גבעת גיר סלעית, ממש במרכז קרקוב, הייתה מקום מושבם של מלכי פולין במשך מאות שנים, והיא כוללת מספר מוזיאונים ואטרקציות היסטוריות כדוגמת, קתדרלת ואוול , אוסף מיוחד ונדיר של שטיחי קיר פלמיים (גובלנים) מהמאה השש עשרה, מערת הדרקון ועוד.

מהגבעה מומלץ להמשיך לאוניברסיטת קרקוב הסמוכה - האוניברסיטה היאגלונית היא אחת מהאוניברסיטאות הוותיקות באירופה, שמור בה אחד מהגלובוסים העתיקים בעולם ויש בה אווירה צעירה וסטודנטיאלית.

איך מגיעים לקרקוב: יש טיסות של ריינאייר וויזיאייר ולוט, החל מדצמבר ובמיוחד לשוק הכריסטמס הגדול והקסום של העיר, סאן דור, מקבוצת אל על, תפעיל אף היא טיסות ישירות ליעד. אורך הטיסה כ-3.5 שעות

קרקוב
טירת ואוול | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

ורוצלב

ורוצלב היפה הייתה, עד סוף מלחמת העולם השנייה,  עיר גרמנית שנקראה ברסלאו. בסוף המלחמה הפכה ברסלאו לעיר פולנית, מרבית התושבים הגרמנים שנותרו גורשו ואל העיר הובאו, במסגרת חילופי אוכלוסיה, תושבים מאיזורים במזרח פולין שסופחו לברית המועצות.

ורוצלב נהרסה במלחמה, לשקם אותה לא היה פשוט והיא נותרה מוזנחת בתקופה הקומוניסטית. רק עם שינוי המשטר, בשנת 1989, חלה תפנית ותנופה בהתפתחות העיר וכיום זוהי עיר יפיפייה, צבעונית וצעירה.

ורוצלב
עיר יפיפייה, צבעונית וצעירה. | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

מה מומלץ לעשות בורוצלב?

לחפש את הגמדים של ורוצלב: אם לא פגשתם גמדים בביקורכם בעיר סימן שלא ממש טיילתם בורוצלב. וורצלב מהווה בית לכ-600 פסלי ברונזה של גמדים, 165 מהם בעיר העתיקה וחלק מההנאה בעיר זה לגלות אותם.

המקור שלהם נעוץ בחברי תנועת המחאה "אלטרנטיבה כתומה" שפעלה בתקופה הקומוניסטית. התנועה מחתה כנגד המשטר בצורה לא אלימה על ידי כתיבת כתובות מחאה. השלטונות מחקו את הכתובות וחברי התנועה ציירו במקומן גמד.

בשנת 2001 החלו להופיע בורוצלב פסלי גמדים, כמחווה לתנועת המחאה, ראש העיר ראה כי טוב ומיזם הגמדים הפך לפרויקט עירוני.

ורוצלב
גמד חובב גלידה בורוצלב | צילום: מיכל בן ארי מנור

הרבה מהגמדים בעיר העתיקה נמצאים בכיכר הגדולה (Rynek Główny), הצבעונית, התוססת והיפה וברחובות שיוצאים ממנה. הכיכר אגב,  היא השנייה בגודלה באירופה, אחרי זו של קרקוב וגם בה מתקיים שוק חג מולד גדול ומקושט.

ורוצלב
כריטמס בורוצלב | צילום: מיכל בן ארי מנור

לחצות את הגשרים של ורוצלב: ורוצלב כוללת 12 איים המחוברים על ידי  112 גשרים, המהווים חלק משמעותי מהמרקם האורבני  שלה.  בין הגשרים הפוטוגניים תמצאו את גשר הברזל האדום (most Piaskowy) הגשר העתיק ביותר בעיר וגשר הקתדרלה (Most Tumski), המכונה גם "גשר המנעולים".

ורוצלב
הגשרים של מחוז ורוצלב | צילום: מיכל בן ארי מנור

לשוטט ברובע היהודי: בורוצלב הייתה קהילה יהודית גדולה, עשירה ומפותחת מאוד, השלישית בגודלה בגרמניה טרום מלחמת העולם השנייה. כיום יש בה קהילה של כמה מאות איש שרובם גילו את יהדותם לאחר נפילת הקומוניזם.

כמו בקרקוב כך גם בורוצלב הרובע היהודי הפך למתחם הטרנדי של העיר שמארח הן את 'החסידה הלבנה' – בית הכנסת של הקהילה היהודית המתחדשת והן מבחר גדול של מסעדות ובארים שוקקי חיים ועמוסים בצעירים מקומיים.

איך מגיעים: יש רכבת מקטוביץ', אליה יש טיסות ישירות של וויזאייר. אורך הנסיעה שעתיים.

ורוצלב
גרפיטי ברובע היהודי בורוצלב | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

לודז'

לודז' היא עיר פוסט תעשייתית, לשעבר בירת הטקסטיל של מזרח אירופה שמשכה אליה מהגרים מכל אירופה וכונתה "מנצ'סטר הפולנית".  לאחר מלחמת העולם השנייה חוותה לודז' כמה וכמה משברים, במקביל גם כיהנה כבירת הקולנוע הפולני. בעשור האחרון היא עוברת תהליך של התחדשות מעיר תעשייתית אפורה לעיר יצירתית ירוקה.

לודז'
מעיר תעשייתית אפורה לעיר יצירתית ירוקה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

מה כדאי לראות בלודז':

מנופקטורה: לפני מלחמת העולם השנייה היו בלודז' כ-1200 מפעלי טקסטיל. רוב המפעלים הולאמו בזמן הכיבוש הסובייטי ונסגרו וננטשו בסוף המאה העשרים.

אחד ממפעלי הטקסטיל הגדולים ביותר היה המפעל של איל הטקסטיל היהודי, ישראל קלמן פוזננסקי. מתחם המפעל שננטש נקנה בידי חברה צרפתית ששימרה אותו והפכה אותו לאחד מרכזי המסחר והפנאי הפולניים הגדולים ביותר.

המתחם מאכלס מעל 300 חנויות, מסעדות, מוזיאונים (מוזיאון לאמנות מודרנית ומוזיאון התעשייה), דיסקוטק, אולם באולינג, קיר טיפוס, קולנוע ומלון. במרכז המתחם יש כיכר עם מזרקות שבהן מתקיימים קונצרטים רבים ואירועי חוץ.

צמוד למנופקטורה נמצא הארמון של התעשיין פוזננסקי, בית המגורים הפרטי הגדול בפולין, שהפך למוזיאון העיר לודז'.

בעקבות החידוש המוצלח של מנופקטורה עוד מפעלי טקסטיל בעיר, שעמדו נטושים ומוזנחים עברו תהליך של שימור ושינויי ייעוד והפכו למתחמים של קניות, תרבות, קולינריה ובילוי כמו למשל מתחם OFF Piotrkowska או 217 Piotrkowska, שניהם נמצאים במתחמים פנימיים שיוצאים ממדרחוב Piotrkowska.

לודז'
מנופקטורה - ממפעל טקסטיל למתחם בילוי | צילום: מיכל בן ארי מנור

מדרחוב Piotrkowska: זהו המדרחוב הארוך בפולין ואחד מרחובות הקניות הארוכים באירופה.

הרחוב הוא עורק החיים הראשי של העיר והוא כולל בתי קפה, חנויות, מסעדות, פסלי רחוב ומבנים בשלל סגנונות אדריכליים - מבחר גדול של מבני אר-דקו, ארמונות מפוארים ומבנים המזכירים טירות גותיות, ששימשו כמפעלים.

ורוצלב
מבנה מרשים במדרחוב Piotrkowska | צילום: מיכל בן ארי מנור

אמנות רחוב: למעלה מ -70 בניינים בלודז' מעוטרים בציורי קיר היוצרים את הגלריה העירונית הגדולה ביותר בפולין. ביניהם יצירות של אמני רחוב פולנים ידועים כמו גם אמני רחוב בינלאומיים. ציורי הקיר צצים על קירות לודז' כחלק מפסטיבל Gallery of Urban Forms ופסטיבל הגרפיטי הבינלאומי, לצד הציורים ישנם גם יצירות מיוחדות המשתמשות בחומרים כגון סורגי מתכת, חלקי רכב, שהופכות את הקירות לעבודות אמנות תלת מימדיות.

ורוצלב
אמנות רחוב ורוצלב | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

אתרים יהודיים בלודז'

הסיפור היהודי בלודז' נוכח בצורה מאד חזקה. הקהיל היהודית בעיר הייתה חלק משמעותי ממנה. כשליש מבתי החרושת בעיר היו של יהודים ולפני מלחמת העולם השנייה, מנתה הקהילה היהודית של לודז' כ-233,000 איש, שהיוו כשליש מאוכלוסיית העיר.

ב-8 בספטמבר 1939 פלשו הגרמנים ללודז' והעיר סופחה כחלק מן ה"רייך".  גטו לודז' שהוקם ב-8 בפברואר 1940 היה הגטו השני שהוקם על ידי הנאצים והאחרון שהושמד.

כיום ניתן להתרשם ממספר אתרים שמספרים את הסיפור של קהילת יהודי לודז':

בית הקברות היהודי: בית הקברות היהודי הגדול ביותר (מעל 40 דונם) בפולין ואחד מהגדולים ביותר באירופה, חלקו הגדול נמצא ממש בתוך יער.

פארק הניצולים והמרכז לדיאלוג על שם מארק אדלמן (אחד ממנהיגי מרד גטו ורשה). שהוקם על השטח בו עמד הגטו היהודי (ניצולי שואה נטעו בו את העצים)

תחנת Radegast:  התחנה שימשה להעברת מזון וחומרים תעשייתיים לגטו ומאוחר יותר כתחנת ממנה בוצע שילוח יהודי הגטו למחנות ההשמדה אושוויץ וחלמנו. כיום קיימת בתחנה אנדרטת הנצחה ליהודי גטו לודז'.

לודז'
בית הקברות היהודי של לודז' - ממש בתוך היער | צילום: מיכל בן ארי מנור