הסודות של אנגקור: תכירו את המקדשים המפורסמים בעולם

אם יש מקום אחד שאסור לפספס בקמבודיה, הלוא אלה הם מקדשי אנגקור המרהיבים - גולת הכותרת של הטיול במדינה. בעקבות משימת המוצי'לות ששודרה אמש, בפרק הראשון של 'פקין אקספרס', קבלו את כל מה שצריך לדעת על מקדשי אנגקור

Travel 6268604 1920
מקדשי אנגקור, קמבודיה | צילום: Serge Grebenik from Pixabay

מקדשי אנגקור, השוכנים ליד העיר סיאם ריפ (Siem Reap), הינם עיר עתיקה של מקדשים הינדים ובודהיסטים, העיר נבנתה על ידי האימפריה החמרית בין המאה ה-9 למאה ה-15, והינה אחת הערים העתיקות הגדולות בעולם.

האזור בו שוכנים המקדשים, נקרא אף הוא "אנגקור", והוא שימש כמרכז של האימפריה החמֶרית, ששלטה מדרום וייטנאם עד חבל יונאן בסין וכללה את תאילנד, דרום וייטנאם ולאוס והייתה אחת מהתרבויות המרכזיות והמובילות באזור זה באותם ימים. האימפריה החמרית השתמשה בטכניקות בנייה מתקדמות מאוד כדי לבנות את המקדשים, אשר נבנו מחדש מספר פעמים לאורך ההיסטוריה.

בשיאו השתרע אזור אנגקור על שטח של כ-1,000 קמ"ר, אוכלוסייתו מנתה כ-750,000 נפש והוא נחשב למתחם העירוני הגדול בעולם.

מקדשי אנגקור בקמבודיה
עיר עתיקה בלב הג'ונגלים | צילום: שאטרסטוק

 

מעל אלף מקדשים

מקדשי אנגקור הינם אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, והם מהווים יעד תיירותי פופולרי מאוד.

האתר כולל שרידים של מעל אלף מקדשים, מערימות לבנים המפוזרות בשדות, ועד מקדשים עצומים בגודלם, הכוללים מגדלים נישאים, פסלים מרשימים, דמויות מגולפות ופיתוחים עדינים ומפורטים באבן. יש הטוענים כי המקדשים היוו את מקור ההשראה לעיצובו של "המקדש הארור", בסרטו של סטיבן שפילברג - "אינדיאנה ג'ונס".

האדריכלות הייחודית של המבנים מעוררת הרבה תהיות, ישנם חוקרים הסבורים כי המקדשים נבנו על פי תפיסה מתמטית מייצרת בהרמוניה עם היקום. הצורות של הטבע, שמקיף את המקדשים נמצאות ביחסים סימטריים עם הצורות הארכיטקטוניות של המבנים.

המבקרים באתר יכולים לשוטט ולחקור את המקדשים הרבים, ללמוד על ההיסטוריה של האימפריה החמרית ובעיקר להתפעל מהיופי המדהים של המקום.

מקדשי אנגקור, קמבודיה
מקדשי אנגקור, קמבודיה | צילום: Ben Mayr from Pixabay

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

אנגקור ואט - Angkor Wat

המקדש המפורסם ביותר באנגקור הוא אנגקור ואט, שהוא גם המקדש הדתי הגדול בעולם.

שטחו הוא כ-2.5 קילומטרים רבועים, והוא כולל חמש מגדלים המתנשאים לגובה של 65 מטרים ומוקף בחפיר מים עצום, ברוחב של 190 מטרים.

אנגקור ואט נבנה במאה ה-12 על ידי המלך סוריאווראמן השני ונחשב לאחד משיאיה של האימפריה החמרית ודוגמה מרהיבה לארכיטקטורה החמרית.

הוא מוקדש לאל ההינדי וישנו ומעוטר בתבליטים מפורטים המתארים סצנות מהמיתולוגיה ההינדית  ובפסלים יפהפיים של אפסאראות (רקדניות אלוהיות). חמשת המגדלים של אנגקור ואט מייצגים את חמשת הפסגות של הר מרו, מקום משכנם של האלים במיתולוגיה ההינדית.

הוא נבנה במקור כמקדש הינדי, אך הוא הפך למקדש בודהיסטי במאה ה-14.  כיום, המקדש הוא אתר קדוש הן להינדים והן לבודהיסטים.

הכירו את קמבודיה
אנגקור וואט | צילום: shutterstock

 

מקדשים נוספים

בנוסף לאנגקור ואט, אנגקור כוללת אתרים חשובים נוספים:

אנגקור תום: עיר עתיקה שהייתה בירת האימפריה החמרית. העיר מוקפת בחומה באורך 12 קילומטרים, ובתוכה נמצאים מקדשים רבים, ביניהם באיון, טה פרום ופנום באקהנג.

טא פרום: מקדש שנבנה במאה ה-12 על ידי המלך ג'אייאוארמאן השביעי לכבוד משפחתו של המלך. המקדש מפורסם בזכות שורשי העצים הענקיים שגדלים בתוך המבנה ועוטפים אותו, והוא שימש כאתר צילום לסרט "טומב ריידר" בכיכובה של אנג'לינה ג'ולי. הוא נבנה בשנת 1186 על ידי המלך ג’איאוָארמאן השביעי.

זהו מנזר ואוניברסיטה בודהיסטית, המבנה שלו שטוח ולא מדורג כמו מקדשים אחרים. במתחם חמש חומות מלבניות, אשר מקיפות מתחם מרכזי גדול; החומה החיצונית מקיפה שטח של 650,000 מטרים רבועים, שבעבר שכנה בו עיר גדולה למדי.

מקדש באיון: נבנה בסוף המאה התשיעית לספירה הינו המקדש השני בחשיבותו במתחם. מהמקדש מתנשאים 54 מעמודי סלע ענקיים המקושטים בכ-200 פנים בודהיסטיות צוחקות. בכל מקום בו תפנו במקדש ילוו אתכם עיניו של האל בודהה וחיוכיו הקורנים.

פנום באקהנג: מקדש שנבנה במאה ה-11 על ידי המלך אודאיאדית'יאוורמן הראשון. המקדש ממוקם על גבעה גבוהה, וממנו נשקף נוף מרהיב של האזור.

מקדש טא פרום אנגקור קמבודיה
מקדש טא פרום | צילום: James Wheeler from Pixabay

 

הגילוי מחדש של המקדשים

לאחר נפילת האימפריה החמרית במאה ה-15, התאילנדים השתלטו על המקום, בזזו את המקדשים ומצבם הדרדר, אולם חלקם נותר על כנו.

עם השנים הצמחייה של הג’ונגל הפראי המקיף את המקום גדלה וכיסתה את שרידי המקדשים. מעת לעת נתקלו בשרידים מטיילים שעברו באיזור או נזירים בודהיסטים. בסוף המאה ה19, כאשר קמבודיה הפכה למדינת חסות של צרפת, הבוטנאי הצרפתי אנרי מוהוט, נכנס לג'ונגל כדי לחפש חרקים וצמחים מיוחדים ונזיר בודהיסטי גילה לו את הסוד של אנגקור. מוהוט פרסם את תגליתו, בעקבותיו יצאו חוקרים ומשלחות ארכיאולוגיות החלו לחקור, לחפור ולשמר את האתרים ההיסטוריים. בשנת 1908 החל מיזם לשיקום ההריסות במימון ממשלת צרפת.

למרבה המזל המקדשים לא נפגעו במהלך מלחמת האזרחים, שלטון החמר-רוז' והכיבוש הווייטנאמי בשנות השבעים ועבודות השימור במקום חזרו והמשיכו לאורך שנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת.

כיום מקדשי אנגקור הינם אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בעולם. מדי שנה מבקרים בהם מיליוני תיירים מכל רחבי העולם.

מקדשי אנגקור
מקדש באיון באנגקור | צילום: אינגה מיכאלי

 

הסודות של אנגקור

בשנת 2015 נערכו תצפיות אוויר באמצעות קרני לייזר בשיטות טכנולוגיות מתקדמות שחשפו כי אנגקור  הייתה עיר מודרנית מתוכננת להפליא, עם אדריכלות סימטרית, שדרות, רחובות ומערכת תעלות מים מתוחכמת. לפי הממצאים תושבי העיר היו משפחות עשירות בעלות סוסים, כרכרות ופילים.

על הקירות נשתמרו חריטות קיר מפוסלות המספרות בפירוט מדוקדק את הסיפור של העיר, על ההיסטוריה שלה, האנשים שחיו בה, המלחמות, הטקסים והסודות.

Bayon Temple אנגקור קמבודיה
חריטות מפוסלות במקדש באיון | צילום: Sharon Ang from Pixabay