זה רק הסתיו וזה עובר - קצת אסקפיזם סתווי מהעולם, שיעזור לצביטה שבלב

לרגל המעבר לשעון חורף והצורך בקצת אסקפיזם (מלנכולי) לנשמה, בחרנו לשתף אתכם באווירת הסתיו בחו"ל - שלכת, דלועים וחגיגות הלווין ומבחר תמונות ממקומות בעולם של חברות מערכת מוד

שלכת בקוריאה
שלכת בקוריאה | צילום: Huong nguyen from Pixabay

שלכת ביפן

עונת הסתיו ביפן מכונה ביפנית קוֹיוֹ (Kōyō) או מוֹמיג'י-גארי (momiji-gari) ופירושה "עלים אדומים", השלכת ביפן מתחילה בספטמבר בצפון ומתקדמת דרומה לתוך חודש נובמבר. זוהי אחת העונות המרהיבות ביפן, היפנים, שמעריצים את עונת הסתיו, כמו גם התיירים הרבים גודשים את מרכזי הטבע בהם ניתן לראות את השלכת שצובעת את יפן בגוונים עזים של כתום, צהוב ואדום.

מאות הפסטיבלים המתרחשים ביפן בסתיו מאפשרים להתוודע למסורת והתרבות היפנית.

בואו להכיר 5 מקומות מושלמים לצפייה בשלכת ביפן

Tofukuji
Tofukuji קיוטו | צילום: שחר ליליה גריפין

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

שלכת בקוריאה

גם קוריאה מתהדרת בשלכת מהפנטת. בפארקים המטופחים של סיאול ובאתרי הטבע ורכסי ההרים מחוצה לה תוכלו לראות את הגוונים האדומים, כתומים וזהובים של העצים וליהנות משלל פסטיבלי הסתיו המפורסמים כדוגמת פסטיבל מנורות הנייר נאמגאנג יודיאונג בעיר ג'ינג'ו או פסטיבל הסתיו המרהיב - "פיסולי טבע" בסיאול המוקדש לפרחי הכריזנטמות (חרציות), המסמלות את בואו של הסתיו.

שלכת קוריאה
שלכת קוריאנית | צילום: Quỳnh Nguyễn from Pixabay

 

שלכת והלווין בארה"ב

בארה"ב חגיגות השלכת והדלועים מתערבבים עם חגיגות ליל כל הקדושים (הלווין). בניו אינגלנד ואפ סטייט ניו יורק המונים גודשים את המסלולים באתרי הטבע ויוצאים בכל סוף שבוע למסלולי הליכה בפארקים וביערות כדי להתפעל מריכוזי העצים שמשנים את צבעם. על הדרך הם גם רוכשים דלועים לליל כל הקדושים. אחד מפסטיבלי הדלועים הידועים של ניו אינגלנד הוא הפסטיבל בניו המפשייר.

ליל כל הקדושים בכלל לא נחשב כחג בארה"ב עד ההגירה האירית הגדולה במאה ה-19, כיום הוא החג השני הפופולרי ביותר בארצות הברית, אחרי חג המולד.

בניו יורק, לצד המנהג של בתים מקושטים ברוח החג וילדים מחופשים שיוצאים לאסוף ממתקים, נערך כל שנה ב-31.10 מצעד הלווין שהינו אחד האירועים הפתוחים הגדולים והיפים של העיר. מאות אלפי חוגגים מגיעים לווילאג' בניו יורק כדי לצפות בתהלוכה של תחפושות ומוזיקה.

Dixville,notch,house,on,the,water, ,new,hampshire
שלכת בניו אינגלנד | צילום: שאטרסטוק
New,york,,ny, ,october,31,,2021:,scary,skeletons,marching
המצעד בניו יורק | צילום: שאטרסטוק

 

הלווין באירלנד

מקורו האירי של החג מתבסס על חגיגות השנה החדשה הקלטית - Samhain, במהלכם נטען כי הרוחות מהלכות על הארץ כי בלילה הזה עולם הרוחות קרוב ביותר לעולם החיים ולפיכך הקלטים התחפשו לרוחות ושדים על מנת לבלבל את הרוחות שלא ייכנסו בהם. באירלנד עדיין חוגגים את הלוואין בגרסתו המפחידה כשילדים בתחפושות מפחידות שונות סובבים בחוצות נושאים בידיהם לפידי חג מיוחדים - דלועים מנוקבים שפרצוף מפחיד גולף בצדם האחד ונר דולק מאיר בתוכם.

מסיבות ליל כל הקדושים באירלנד כוללות משחקים משונים כגון תפיסת תפוחים מתוך גיגית מים או כשהם תלויים על חוט.

בחלק מהמחוזות הקלטיים באירלנד נערכות תהלוכות כדוגמת המצעד בגלאווי - Macnas Halloween parade

Galway,,ireland, 29.10.2023:,scene,at,macnas,halloween,parade,at,salmon
Macnas Halloween parade | צילום: שאטרסטוק

 

תערוכת דלעות בגרמניה

כשזה מגיע לדלעות, ארמון לודוויגסבורג שנמצא בעיירה לודוויגסבורג (לא רחוק משטוטגרט) שולט. מאוגוסט עד דצמבר, מתחם הארמון מארח את תערוכת הדלעות הגדולה בעולם. התערוכה ממוקמת בגני הבארוק של הארמון, בהם מתקיים מופע גננות עצום עם נושא אחר בכל שנה. התערוכה היא בסדר גודל של 450,000 דלעות ו-600 זנים. ישנן דלעות אכילות ארומטיות ודלעות נוי, פסלי דלעת מגולפים בקפידה ומנות טעימות על בסיס דלעת, כמו מרק, וופל, רביולי ועוד.

Ludwigsburg
פסטיבל הדלעות ב-Blühende Barock | צילום: באדיבות www.blueba.de

 

רכבת השלכת בפיימונטה, איטליה

חבל פיימונטה לטעמי הוא החבל הכי יפה באיטליה, אבל בעונת השלכת, עת הגבעות העגלגלות שלו, מעוטרות הכרמים ועצי האגוז, נצבעות בצבעי הענבר, הוא יפה שבעתיים.

אחת הדרכים ליהנות מיופיה של השלכת בפיימונטה היא להצטרף לרכבת השלכת. הרכבת, שנוסעת לאורך 52 קילומטרים, יוצאת מדוֹמוֹדוֹסוַֹלה (Domodossola) בחלק ההררי של פיימונטה. היא חוצה את הכפרים של צֵ'נְטוֹוַאלִי (Centovalli), בין כרמים ותצפית אל אגם מאג'ורה (lago maggiore). בין 32 התחנות שלה תוכלו לבקר בסנטה מריה מאג'ורה (Santa Maria Maggiore), העיירה המרכזית של עמק וִיגֵ'צוֹ (Val Vigezzo) אשר בשבוע השלישי של חודש אוקטובר מתקיים בה פסטיבל "פרחי הדלעת" "Fuori di zucca"

ואם כבר הגעתם לפיימונטה, אל תשכחו לבקר גם בעיר אלבה, החוגגת בעונה זו את פסטיבל הכמהין. הפסטיבל המוקדש לפטרייה היוקרתית כולל חגיגות של יין ופולקלור ומתרחש בכל מחוז לנגה. מופע הכמהין של אלבה (L’Alba truffle show) הוא מופע בישול בהשתתפות שפים גדולים, המגישים מנות מיוחדות עם מרכיב מנצח- הכמהין.

Narrow,road,through,colorful,autumnal,vineyards,in,piedmont,,northern,italy.
פיימונטה בסתיו | צילום: shutterstock

 

צילומי שלכת של חברות מערכת מוד

חברות מערכת מוד בחרו לשתף בצילומים שצולמו במקומות שונים בעולם במהלך הסתיו:

ניו יורק - איריס סביניק קרסו

שלכת בניו יורק
שלכת בניו יורק | צילום: איריס סביניק קרסו
שלכת בניו יורק
שלכת בניו יורק | צילום: איריס סביניק קרסו

 

שוויץ - ענבל ז"ק

דלועים בשוויץ
דלועים בשוויץ | צילום: ענבל ז"ק
דלועים שוויצריים
דלועים שוויצריים | צילום: ענבל ז"ק

 

 צפון יוון - מלי אברמוביץ

מלי אברמוביץ
שלכת יוונית | צילום: מלי אברמוביץ

 

שלכת בשיקגו - אבנית סטרולוב

שלכת בשיקגו
שלכת בשיקגו | צילום: אבנית סטרולוב

בואו לגלות מה יש לעשות בשיקגו בסתיו

שלכת בשיקגו
שלכת בשיקגו | צילום: אבנית סטרולוב

 

שלכת במדינות הבלטיות - מיכל בן ארי מנור

שלכת בקובנה, ליטא
שלכת בקובנה, ליטא | צילום: מיכל בן ארי מנור
שלכת בקובנה, ליטא
שלכת בקובנה, ליטא | צילום: מיכל בן ארי מנור
שלכת בריגה, לטביה
שלכת בריגה, לטביה | צילום: מיכל בן ארי מנור

בואו לגלות מה יש לעשות בריגה בסתיו

שלכת בריגה, לטביה
שלכת בריגה, לטביה | צילום: מיכל בן ארי מנור