20 שנה ב-20 שניות: תראו איך העולם משתנה

נהרות מתפתלים, ערים גדלות ויערות נכרתים - העולם סביבנו חי ונושם, איתנו ובלעדינו. בואו להציץ בכמה מהשינויים המרהיבים שהתרחשו בעולם בין 1984 ל-2012

שנגחאי, סין - 24 מיליון תושבים

אחת הערים שהתפתחו בצורה המהירה ביותר בעולם. אפשר לראות בצילום איך העיר כמעט משלשת את גודלה משנת 1984 לשנת 2012. נכון לשנת 2013 חיים בעיר, שימו לב, למעלה מ-24 מיליון בני אדם. אפשר לראות שעם הגידול העצום בעיר נהר ההואנגפו שעובר במזרח העיר מיטשטש לאט לאט נוכח הבנייה הרבה שסביבו. אפשר לראות שבשנת 2009 נמל התעופה במערב העיר שנראה כמו כתם לבן ממש מכפיל את גודלו. צורך דיי בסיסי מול גידול האוכלוסייה הענקי הזה.

חיפה, ישראל - רציפים, שכונות ושריפה אחת

חיפה היא העיר השלישית בגודלה בישראל - נכון לשנת 2014 חיים בעיר קצת יותר מ-277,000 תושבים. בין שנת 1984 לשנת 2012 האיזור כולו עובר לא מעט שינויים - שכונות חדשות נבנות ברום הכרמל, מרכזי תעשייה חדשים מוקמים למרגלותיו במערב העיר ובנמל חיפה צומחים שובר גלים חדש ורציף "כרמל" הגדול, ששטחו 300 דונם ובעצם הכפיל את יכולת קליטת המכולות של נמל חיפה. בסביבות שנת 2010 משתרך כביש 22 ממזרח העיר לכיוון צפון ומכונה "עוקף קריות" וחוסך לתושבי האיזור פקקים איומים מדי בוקר. אפשר לראות את השינוי הגדול שנוצר בצמחייה בכרמל בין השנים 2010 ל-2011, בעקבות השריפה הגדולה שכילתה כ-25,000 דונם של יער וחורש טבעי.

ים המלח, ישראל וירדן - מטר פחות בכל שנה

אחת התמונות המדהימות והעצובות שתראו בכתבה. ים המלח, המקום הנמוך ביותר בעולם, נכס תיירותי וכלכלי לא מבוטל, מתייבש בשנים האחרונות בצורה חסרת תקדים. קו החוף של ים המלח מתרחק בקצב של מטר אחד בשנה. ההתייבשות גוררת איתה לא מעט השלכות. לא רק שהתיירים צריכים ללכת מרחק גדול יותר ויותר, אלא שההתייבשות הזו גורמת לחוף להיות תלול ומפורץ יותר, נגיש פחות ומלא בבולענים שעשויים להיות קטלניים.

,

כריית פחם, ארה"ב - כמו במשחק מחשב

מחצבת הפחם בלב ארה"ב נראית ממש כמו משחק מחשב משנות ה-90 המוקדמות. המחצבה בתמונה נקראת Black Thunder Coal Mine במזרח מדינת ואיומינג, והיא יושבת על אחד ממרבצי הפחם בגדולים ביותר בעולם. בשנת 2014 נכרו במחצבה לא פחות מ-101.2 מיליון טונות של פחם.

ריו מאמורה, בוליביה - הנהר שלא אכפת לו ממפות

ציירת מפה? אז ציירת. שרטטת את הנהר? אז שרטטת. לנהר הריו מאמורה שנשפך מרכס הרי האנדים בבוליביה לכיוון האמזונס לא ממש אכפת מהמאמצים של הגיאוגרפים. הנהר משנה את צורתו כמו תולעת ומתפתל במישור הרחב. אפשר לראות שמנהג ההתפתלות של הנהר לא חדש, ולידו נמצאים ערוצים רבים ריקים בצורות מעוגלות - רמז שהנהר עבר באותו המקום. במרכז התמונה אפשר לראות חלק ירוק שהופך לבהיר יותר, שהוא בעצם כריתת יער גדולה.

בחריין, המפרץ הפרסי - ביבשה ובים

אחת המדינות העשירות במפרץ הפרסי שחווה את הפיתוח המשמעותי ביותר. זוהי אחת המפות המעניינות ביותר - בשנת 1986 הושלם הגשר המחבר בין בחריין לערב הסעודית, בתחילת שנות ה-90 מוקם שדה תעופה גדול בדרום האי, והחל משנות ה-2000 מתפתחת בחריין לעומק הים ובונה שוברי גלים ואיים מלאכותיים יפים ומפותחים מאוד.

ולתשומת לבכם: אלה הם המקומות המבודדים בעולם:

[brightcove_iframe video_id='mood_article_76' autoplay='1' kid='1_y2656del' duration='1929']

הייתם באחד מהמקומות שלמעלה? שתפו אותנו בפייסבוק!

לחופשות ביעדים מרתקים היכנסו למדריך היעדים שלנו