לא רק מיקרונזיה: תכירו 5 איים נוספים באוקיינוס השקט שתומכים בישראל

לצד מדינות גדולות ומוכרות בעולם שתומכות בישראל יש גם כמה מדינות קטנות שאוהבות אותנו, זה הזמן לתת את הכבוד הראוי למדינות באוקיינוס השקט שמחזקות את ישראל גם מרחוק. לצד הידועה מכולן, מיקרונזיה, יש עוד מספר איים פסיפיים קסומים שתומכים בנו בזירה הבינלאומית

אי באוקיינוס השקט
אי באוקיינוס השקט | צילום: shutterstock

היום, כשהאנטישמיות ברחבי העולם שוברת שיאים בגלל המלחמה, לא קל למצוא מדינות שתומכות בנו בכל מצב. מזל שבאוקיינוס השקט יש לא מעט איים מרוחקים ושקטים שאוהבים ותומכים בישראל (ואפילו הצביעו בעדנו באו"ם). המפורסמת מכולן היא מיקרונזיה, אבל מסתבר שיש עוד כמה חברים. תכירו 5 איים מיוחדים עם מים צלולים והרבה מה לראות מעל ומתחת למים: פיג'י, איי מרשל, נאורו, פפואה ניו גינאה וטונגה.

איי פיג'י

הרפובליקה של פיג'י היא מדינת איים שנמצאת מזרחית לאוסטרליה, המפורסמת בזכות שוניות אלמוגים ענקיות שצובעות את צבע המים בטורקיז. פיג'י מורכבת ממאות איים קטנים, המכוסים ג'ונגלים ירוקים, אך מרבית האוכלוסייה שלה (כ-900 אלף תושבים) חיה רק ב-4 מהאיים. השטח הכולל של האיים גדול מאוד אבל הוא עדיין קטן יותר משטחה הכולל של מדינת ישראל. בזכות מיקומה המבודד פיג'י נותרה בתולית ויש בה המון פינות יפות ושלוות בחופים עם חול לבן ושפע של מקומות לצלול בהם ולראות את האלמוגים. האי הראשי הוא Viti Levu וממנו אפשר לעשות שיט לאיים אחרים של פיג'י ואפשר גם לטייל בין האיים במשך השהות שם.

מזג האויר בפיג'י הינו טרופי וקבוע במשך כמעט כל השנה, לכן אין עונה מומלצת לטוס אליה, אך בחודשים יוני-ספטמבר הגשמים פוחתים. מבחינה קולינרית, בפיג'י תמצאו אוכל מגוון מכל העולם והמטבח המקומי הוא שילוב של פיג'אני והודי, ששווה לנסות.

האי פיג'י | צילום: shutterstock

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

איי מרשל

באלף השני לספירה הגיעו לאיי מרשל על קאנו המתיישבים הראשונים. עם השנים האיים הפכו למקום של ניסויים גרעיניים של ארצות הברית ולאחר שפסקו הניסויים פוצו התושבים בסכומים גבוהים מאוד והאזור בו הם התבצעו הפך לאטרקציה תיירותית. איי מרשל מורכבים מ- 29 איים קטנים של אלמוגים והתושבים בו מתפרנסים בעיקר מתיירות. בדומה לשאר האייםהפסיפיים גם באיי מרשל תמצאו חופים מקסימים, רצועות חוף ארוכות וכפרים קטנים ומבודדים. רוב האטרקציות התיירותיות הן צלילה, גלישה, האתר למחקר גרעיני ושייט בין אי לאי.

בין מאי לנובמבר זו העונה הגשומה ביותר באיים ולכן מומלץ לטייל בחודשים דצמבר עד אפריל. מבחינה קולינרית האיים מלאים באוכל מקומי ומעט מסעדות אסיאתיות.

איי מרשל | צילום: shutterstock

 

האי נאורו

מדינת האי נאורו נמצאת בדרום האוקיינוס השקט וממוקמת על גבי סלעים. היא נחשבת למדינה העצמאית הקטנה ביותר בעולם, אין לה עיר בירה רישמית ועיקר הכלכלה שלה הוא ממכרות הפוספטים באי. היחסים בין נאורו למדינת ישראל מצוינים, היא ידועה כתומכת ישראל מאז ומתמיד וקיימים שיתופי פעולה רבים בין המדינות בתמורה לסיוע כספי שישראל נותנת לאי. גם באי הזה אין אטרקציות מיוחדות ועיקרן הוא גלישה, צלילה והנאה מהחופים המושלמים.

לא מומלץ לנסוע לאי בחודשים נובמבר עד פברואר כיוון שהוא מושפע מאוד מגשמי המונסון.

טריוויה: התושבים באי ידועים בתור אנשים עם עודף משקל בשל צריכה של מזון מעובד ועתיר בקלוריות באופן כמעט בלעדי וחוסר בפעילות גופנית.

האי נאורו | צילום: shutterstock

 

פפואה ניו גינאה

פפואה ניו גינאה היא מדינה באוקיאניה, בחלק המזרחי של האי הטרופי הגדול 'גינאה החדשה'. חלקו המערבי של גינאה החדשה שייך לאינדונזיה. מקור השם מקור השם פפואה הוא "שיער מתולתל" כמו השיער של התושבים באי. לאי יש אוצרות טבע רבים מאוד כמו זהב, פלטינה ויערות מתחדשים רבים והגידולים העיקריים בו הם קפה, קקאו וקוקוסים.

פפואה ניו גינאה, המתאפיינת ביערת גשם והרים געשיים, שימשה למחקר אנתרופולוגי רב מכיוון שקיים בה  המגוון הלשוני הגדול ביותר מכל מדינות העולם. חיים בה שבטים הדוברים מעל ל-800 שפות, אך בימינו חלק מהשפות כמעט ונכחדות. המדינה איננה מתויירת במיוחד והיא אהובה מאד על מיש מחפש חיבור לתרבויות.

עיר הבירה Port Moresby היא עיר הנמל של המדינה שם גם נמצא בית הפרלמנט. אם אתם רוצים לבקר בחופיה הקסומים של המדינה כדאי לכם לבקר בעיר Madang, אותה הקימו גרמנים בסוף המאה ה-19, הנמצאת בחלק הצפוני של המדינה  יש הרבה לראות גם מתחת למים.

מה אסור לפספס בביקור בפפואה ניו גינאה: את מופע ה"גורקה" שהינו אירוע ססגוני של 80 שבטים שונים המתקיים משנת 1957.

האי מורכב מיותר מ-90 אחוז של יערות גשם והמדינה חמה ולחה אך יש בה הרבה גשמים ולפעמים אפילו שלג. בין מאי לאוקטובר זו התקופה הכי טובה לטייל במדינה, כיוון שהיא הכי פחות גשומה ועד ספטמבר זו גם התקופה המומלצת ביותר לצלילה.

פפואה גינאה החדשה | צילום: shutterstock

 

איי ממלכת טונגה

איי טונגה הם הקבוצה הדרומית של האיים באוקיינוס השקט ומכאן הגיע גם שמם של האיים, טונגה בטונגאית היא "דרום". טונגה היא ידידה חמה וקרובה של ישראל, בעבר אפילו ישראל סייעה לטונגה עם מחלת הסוכרת שנפוצה מאוד באיים.

ממלכת טונגה, שעדיין לא התמסחרה, מורכבת מ-150 איים קטנים ורק 36 מהאיים מאוכלסים. רוב האיים הם הרי געש וכמה מהם איי אלמוגים. בחודשים יוני עד ספטמבר עוברים באיי טונגה להקות שלמות של לוויתנים כשהם בשיא עונת הנדידה שלהם. בעיר Vava'u יש אזור תצפית על הר הטלאו והיא גם הנקודה הגבוהה ביותר באי כולו. באזור המזח בעיר יש מקומות נחמדים וטעימים לשבת בהם.

מזג האוויר בטונגה קבוע כל השנה, העונה הגשומה היא מינואר עד מאי וצריך לקחת בחשבון שהאיים נמצאים אזור בו פוגעות סופות טרופיות. בנוסף על כף טונגה נמצאת בסיכון לרעידות אדמה ואף להתפרצות של הרי געש. הר הגעש הוגנה טונגה התפרץ בשנת 2022.

טונגה | צילום: shutterstock