מקסיקו: מה מסתתר במירוץ למיליון מתחת לאדמה?

הכול קיים בארץ החמה שהביאה לעולם את השוקולד, התירס והצ'ילי החריף: ברוכים הבאים למקסיקו

זמן צפייה: 05:16
ברוכים הבאים למקסיקו – מדינת הסומבררו והסיאסטה. טמפרמנט לטיני שמתפרש על שטח גדול פי ארבעה מזה של צרפת או גרמניה ומורכב משלל ניגודים -  ישן וחדש, עשיר ועני, תרבותי ופיקנטי. הכול קיים בארץ החמה שְהביאה לעולם את השוקולד, התירס והצ'ילי החריף. היום ננסה להכיר לכם עוד קצת ממנה. אז הדליקו את המזגן – אנחנו מתחילים.
הארץ החמה שהביאה לעולם את השוקולד, התירס והצ'ילי החריף. מקסיקו
כשאני חושב על מקסיקו, עולים לי לראש שלושה דברים - האוכל המקסיקני, החופים המדהימים כמו קנקון, אקפולקו ושלוש העתיקות כמובן. אז בואו נצא ביחד לדרך, ונכיר קצת יותר לעומק את התרבות העשירה ששלטה כאן בעת העתיקה – ובמרכזה העיר העתיקה טאוטיוואקן. העיר טאוטיוואקאן הייתה הגדולה ביותר ביבשת אמריקה לפני העידן הקולוניאליסטי ובעצם העיר הגדולה ביותר בעולם - עד לִנְפילתה המסתורית במאה העשירית לספירה. העיר הוכרה כאתר מורשת עולמית של אונסקו, ומאז מלאה במבקרים סקרנים שמגיעים ללמוד דרך שרידיה המיוחדים עוד על התרבות העשירה והמסתורית ששלטה כאן שנים רבות, וקידשה, בין היתר, קורבנות אדם לאלים.
טאוטיוואקאן
משמעות שמה של העיר הוא מקום לידתם של האלים ויושביה סגדו בעיקר לְכּוחה המיסטי של השמש. לפי אמונתם, השמש מאבדת את דמה בְכֹל זריחה ולכן יש להקריב קורבנות אדם רבים כדי להזין אותה בְּדָמם. מעט ידוע כיום על תרבות הטאוטיווקאן ועל טקסיה השונים, ובגלל זה אנחנו מחליטים להיכנס בין שעריה וְלִשְפּוך מעט אור על המיסתורין. נתחיל ב"קלסדה דה לוס מוארטוס", או דרך המתים. השמש הַמקסיקנית מעל ראשנו ועורק התחבורה הראשי של העיר לפנינו, שביל באורך שני קילומטרים שבסופו מתחם הפירמדות הגדול שהיו לְביתו של השליט העליון של העיר. רוב העיר נבנתה משנת 200 לפני הספירה ובנייתה הושלמה כמה עשרות שנים מאוחר יותר. בשיאה, הכילה העיר כ-200,000 תושבים. בין המבנים הרבים פה שכן מרכז תעשייה עולמי, ביתם של כדרים, יהלומנים ואמנים רבים שהפכו אותה למרכז האימפריה כולה.
בשיאה, הכילה העיר כ-200,000 תושבים
פרטים מלאים אינם ידועים עד היום על התמוטטות האימפריה הענקית הזו, אבל המבנים הנטושים שמסביב, הופכים בהחלט את סיפור נפילתה למסקרן ביותר. קשה להבין באמת את גודלה העצום של העיר מלמטה, ולכן אנחנו מחליטים להתקדם ולטפס לגובה של 230 המטרים עד לראש פירמידת השמש המפורסמת של המתחם. פנינו עכשיו לפירמידה הגבוהה ביותר במִתחם, פירמידת השמש, השלישית בגודלה בכל העולם, הדבר היחיד שקצת מדאיג אותי היא העובדה שאנחנו הולכים לטפס עליה ברגל. נקווה לטוב. פירמידת השמש היא מרכז העיר, ולא ניתן לבקר באתר מבלי לטפס עליה. בימי קדם, הייתה הפירמידה צבועה אדום דם, שחיזק את משמעות האגדה על הזנת קרני השמש בדם אנושי.
לטפס ברגל לגובה של 230 מטרים
לא ממש ברור לי איך טיפסו לפה בחום הזה בימים ההם, אבל נראה לי שזה לקח להם נצח. הנוף מטורף, אבל זה הרבה יותר קשה ממה שחשבתי. צריך לבוא מוכנים עם כובע ובקבוקי מים, אני הבאתי רק משקפי שמש והאמת שהבאתי אותם יותר בשביל הסטייל. ננוח קצת. תחשבו על זה רגע, מי שהגיע לפסגת פירמידת השמש שלט על כל העיר האצטקית העצומה הזאת. איך היה לו כוח לעשות את זה אחרי כל הטיפוס- לא ברור. אז בפעם הבאה שאתם מגיעים למקסיקו, אל תשכחו להשאיר קצת זמן לביקור בטיוואטיוואקן - רק 40 קילומטרים ממקסיקו סיטי הבירה, ואתם מקבלים הצצה מקרוב על חידה בהיסטוריה האנושית. אנחנו לוקחים עוד כמה דקות ליהנות מהמתחם העצום והמסתורי הזה, ועוצרים רגע גם לקנות כמה מזכרות בשדרת הרוכלים שבחוץ. מכאן נמשיך לעוד יעד מרהיב ומפתיע במקסיקו. בפרק הבא של רצים בעולם, נבקר בעיר הקיט של מקסיקו, שם נזכה להצצה אל חיי העשירים והנכונים לצד ביקור מפתיע בכיכר השוק. נקנה מזכרות ונצפה יחד בריקוד חיזור מקסיקני מסורתי. אל תפספסו. בימוי ותסריט: אמיר תומר I צילום: שי גרנות I עריכה: עוז מיקלוסקי I אפטר ואפקטים: ג'וניור רומרו ודין נעים