השונה והמשותף - הבית הישראלי, קוים לדמותו

נכון, ישראל מודל 2023 שונה מזאת שהכרנו אבל יום העצמאות ה-75 של מדינתנו האהובה הוא הזדמנות מצוינת לשים את המחלוקות בצד ולבחון מה הם הדברים שמחברים ומקשרים ביננו. מהבולטים שבהם הם הבתים שלנו שמוכחים שוב כי למרות השוני ביננו, בסופו של יום אנחנו מאוד דומים. בקשנו ממספר מעצבים לבדוק עבורנו מה מאפיין את הבית הישראלי המצוי

 2
בית ישראלי - עיצוב ינאי פרישר-גוטמן, עיצוב ריהוט- ארז לוי | צילום: אורי אקרמן

ישראל חוגגת 75 ודווקא עכשיו, כשנדמה שכמעט ובלתי אפשרי יהיה לגשר על הפערים שנגלו ביננו, יצאנו לבדוק מה מגדיר את הבית הישראלי והאם בכלל ניתן לכנס את העיצוב הישראלי תחת כותרת אחת. זה לא סוד שהטמפרמנט המקומי והתרבות שהתפתחה כאן עם השנים הפכו את הבתים שלנו לכור מחצבתנו וככאלה אנחנו משקיעים בהם המון מחשבה. כך אנו מייצרים סביבה מכילה ועוטפת עבור בני המשפחה והחברים.

3dawgh
סביבה מכילה עבור בני משפחה וחברים. עיצוב עדי שקד | צילום: פלד סטודיו, באדיבות מפתחי ארטפרו

 

הסגנון האקלקטי – קשת סגנונות נרחבת

לא אחת מכנים את מדינת ישראל – ארץ קיבוץ גלויות. נדמה כי גם מבחינה עיצובית, הבתים שלנו עונים על הגדרה זו. הבית הישראלי מודל 2023 מורכב מחללים מתוכננים בקפידה ומנומקים היטב. רבים מהם מגלמים השפעות של תפיסות עיצוב אותן שאלנו ממחוזות רחוקים אבל ברובם ככולם שבה וחוזרת אותה תחושת חמימות מזמינה שכל-כך מאפיינת את האופי הישראלי. בד בבד משתרש בשנים האחרונות הסגנון האקלקטי שמדגים עד כמה אנחנו, שהגענו מכל קצוות תבל, פתוחים לאמץ נרטיב ססגוני שמשלב ניגודים בין מזרח ומערב, מודרני ועתיק, חם- קר וכיוב'. ניכר כי העיצוב הישראלי בן זמננו חף ממסגרות וחוקים ודווקא הקשת הרחבה היא שיוצר סגנון שייחודי רק לנו.

8l
סגנון יחודי שמתאים לישראלים. עיצוב בטודיו דולו | צילום: ורבלית

ע"פ מעצב הרהיטים ארז לוי, הבית הישראלי מושפע מהקונטקסט הסביבתי, מתנאי מזג האוויר ומאופי החיים בארץ הקטנה שלנו. נראה שגם כיום רבים מהבונים והמשפצים מבקשים לאמץ את השורשים שלנו כעם באדפטציות שונות- ריכוז אקלקטי של סגנונות שבאו מבית והתפתחו וצמחו למשהו שאינו בהכרח בעל הקשר גיאוגרפי או היסטורי. הוא תמיד פתוח ומקבל בברכה אור ואוויר וצמחיה היא חלק בלתי נפרד ממנו. איש מאיתנו גם לא יוותר על מרפסת השמש ועל מטבח שישמש כלב הפועם של הבתים.

8
הישראלי אוהב צמחיה ואור שמש. עיצוב קרן מאיר | צילום: מאור מויאל באדיבות ארטפרו

בתוך כך, יצר הסקרנות, התעוזה וההרפתקנות שמאפיינים אותנו באים לידי ביטוי ביתר שאת גם בבתים. הישראלי הממוצע מחפש להפתיע ולאתגר את המתכננים והם מצידם מייצרים דירות ובתים שמותאמים כמו כפפה ליד לצרכים ולמאוויים בעיצובים מעוררי השראה שזוכים להצלחה במגזינים הבינלאומיים- מקור לגאווה. הלקוח הישראלי מאוד מודע לתפיסות העיצוב הקיימות בזירת העיצוב העולמית, חשוף לאיכויות הייצור הגבוהות של מוצרים שמיובאים מחו"ל וככזה הוא יודע בדיוק לאן לכוון. הוא שואף להיות מעורב בכל שלבי התהליך ומקפיד שבסופו התוצאה תהייה שונה בנוף, פרסונלית וייחודית. הישראלים כיום פתוחים מאי פעם, וודאי בהיבט הטקסטורות, החומרים המיוחדים והחיפויים והם שואפים לשלב אותם לא רק בפרטי הריהוט אלא גם במעטפת הבית, מה שמצריך מהמעצבים המקומיים להפגין ידע ויצירתיות.

20pjvg
המטבח הוא הלב הפועם של הבית. עיצוב יהודה בן ישי | צילום: שירן כרמל באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל

כתבות נוספות במדור הלייפסטייל:

עוד מוסיף לוי כי אנו הישראלים מושפעים בעיקר מהעיצוב האירופאי ובתוך כך מהעיצוב האיטלקי המודרני עכשווי. לדבריו, הלקוח הישראלי רוצה להרגיש בית כשהוא בבית, על כל המשתמע מכך וכדי לייצר את אותה אווירה חמימה וביתית המגמה כיום היא להשתמש בעץ טבעי על מיניו השונים ובחומרים חמים, על אף היותנו מדינה חמה מבחינת האקלים. העיצובים הבולטים כיום בישראל הם פחות צבעוניים ויותר מחוברים לאדמה ולקרקע, ממש כמותנו המקומיים.

5aaayt
שימוש בטקסטורות, חומרים וחיפויים. עיצוב מארי ביילין | צילום: מאיה אתגר באדיבות סטודיו לריהוט ארז לוי

 

טרנדים משתנים מאזור לאזור גם כאן אצלנו בתוך ישראל

תמיר רז, מרשת דלקוב סבור כי דווקא בישראל קורה לא אחת שהקהל המקומי נותר אדיש לטרנדים ולוקח לו זמן רב לאמץ אותו ביחס לשאר העולם. כך למשל טרנד הדלתות השקופות שהחל כבר לפני 7 שנים באיטליה ואילו אצלנו החל לצבור תאוצה רק בשנתיים האחרונות. ניתן להבחין כי טרנדים משתנים מאזור לאזור גם בתוך הארץ והם נגזרת של תפיסות תרבותיות, חשיפה לדברים שונים וכמובן לגודל הדירות והבתים. כל אלה משפיעים במידה ניכרת על עד כמה אנחנו פתוחים בפועל לקבל דברים חדשים וללכת על משהו שהוא הכי רחוק מהסטנדרט.

הישראלים חושבים בגדול והרבה פעמים אנחנו נתקלים בדרישות שיתאימו לחללים מאוד גדולים והרבה פחות לחדרים הקטנים יחסית שיש בפועל בדירות בישראל לכן חשוב לאמץ רק את הטרנדים והמגמות שברור לנו שנוכל ליישם על הצד הטוב ביותר. בדוג' החדרים הקטנים, אנחנו עדים להצלחה כבירה בגזרת המוצרים שתופסים פחות מקום, בעזרתם אפשר לנצל את שטח החלל בצורה טובה בהרבה- בין אם דלתות הזזה ובין אם ארונות טלוויזיה.

37
ניצול פונקציונלי. תכנון ועיצוב סטודיו דולו | צילום: ורבלית

 

פונקציונליות בשירות העיצוב

לדברי קובי חליפה, מחברת Arteferro, לישראלים באשר הם, בני כל העדות, המגזרים והדתות, הדבר החשוב ביותר בסופו של יום היא הפונקציונליות לצד העיצוב. אנחנו מאוד דומים ועדיין יש כמה הבדלים שהם תוצר של ניואנסים תרבותיים והבדלים אורחות החיים.  כך למשל, במגזר החילוני שולט העיצוב הנקי- מינימליסטי בעוד שבמגזר הערבי ובמגזר החרדי ישנה העדפה ברורה לסגנונות עיצוב שהם יותר דומיננטיים ורומנטיים וכפי שאני רואה את זה, מדובר בתוצר של עיצוב מסורתי שנוכח בבתי התפילה של שתי הדתות ואת הסממנים הללו הם מאמצים באופן טבעי לבתיהם, בהם נראה מוטיבים מעולמות התוכן הללו שמקבלים שם צורה מופשטת או מוצגים באינטרפרטציה.

7 1sth
עיצוב נקי ומינימליסטי. עיצוב הילה לוי | צילום: נדב פקט באדיבות דלקוב

"בבתי החרדים יש מקום של כבוד לספריות גדולות שמיועדות במרבית המקרים לספרי הקודש מה שאצל מרבית החילונים פחות בולט; אצלם עיקר הפוקוס בחלל הציבורי הוא על הקיר בו ממוקם מסך הטלוויזיה". מוסיף חליפה. "גם בסביבת החוץ יש מספר הבדלים: במשפחות הדתיות עיקר האירוח נעשה סביב שולחנות אוכל גדולים תחת פרגולות גדולות סביבם המשפחה מתכנסת. זה כמובן דבר שקיים גם במגזר החילוני רק שאצלם עיקר האירוח מתבצע דווקא סביב מטבח החוץ- תרבות הפנאי אצלם היא נוכחת והם יכולים לבשל גם במועדים וסופי שבוע.

6 1vdo
ניתן לראות הבדל בין המגזרים. עיצוב יהודה בן ישי | צילום: שירן כרמל באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל

לסיכום, מעצבת הפנים עדי קליין מסטודיו דולו מסבירה כי עיצוב ישראלי הוא בראש ובראשונה עיצוב מעז וחצוף, לא מפחד. עיצוב שמייצג אותנו כישראלים , בדיוק כמו שאנו מרגישים כלפי עצמנו. כמי שחיה שנים בארה"ב, אני רואה את ההבדל בין הישראלים ובין האמריקאים, שם הגישה מאוד שמרנית. הלקוח הטיפוסי מאמין שהמעז מנצח. מגיע לתוצאה יותר ייחודית ויותר אותנטית.

Ucedbh
העיצוב הישראלי הוא מעז. עיצוב סטודיו דולו | צילום: ורבלית