"ללדת בסביבה רגועה יותר": המשפחה שעוזרת לזוגות מפונים לפני לידה

מאיר וקטיה אוליאל, זוג צעיר שהיה אמור ללדת את בתם השנייה באשדוד, שינה את התוכניות בגלל המלחמה שפרצה. מאז, הם עוזרים למשפחות נוספות לעבור את הלידה רחוק מהבית בתנאים הכי נוחים שיש: "המפגש עם ההורים אחרי הלידה זה הרגע הכי מרגש"

"לידה בסביבה רגועה יותר": המשפחה שעוזרת לזוגות מפונים לפני לידה
"לידה בסביבה רגועה יותר": המשפחה שעוזרת לזוגות מפונים לפני לידה | צילום: shutterstock

מאיר אוליאל, איש תקשורת, ואשתו קטיה, העוסקת בגרפיקה, תושבי הדרום, השתמשו בחווית הלידה שעברו כדי לעזור להורים אחרים. בשבת השחורה ההיא, קטיה הייתה בהריון מתקדם, שלושה שבועות לפני לידה. הם תכננו ללדת באסותא באשדוד, אבל המלחמה שינתה להם את התוכנית. לאחר שקטיה ילדה רחוק מהבית, ההורים הטריים רצו להקל על משפחות בסיטואציה דומה והקימו יוזמה שעוזרת למשפחות מפונות מהדרום לפני לידה: "רוצים לעזור להם לעבור את הסיטואציה של לידה בזמן מלחמה בצורה הטובה ביותר".

"בשבת ההיא היינו בדיוק אצל ההורים שלי שהם גם תושבי אשדוד" מספר מאיר לדיגיטל 13. "אשתי הייתה שלושה שבועות לפני לידה וכבר היינו בקשר מאוד טוב עם הצוות של אסותא באשדוד ומאוד רצינו ללדת שם, זה גם איפה שהיא ילדה את הבכורה שלנו לפני שנה וחצי אבל המלחמה שינתה לנו את התוכנית".

כתבות נוספות:

מאיר אוליאל ובנו
מאיר אוליאל ובנו

"לא רציתי שהיא תהיה בבית עם כל האזעקות והבלגן כשהיא לפני לידה, שלא תיבהל ויקרה משהו", הוא מסביר. "אז היא נסעה להורים שלה בפרדס חנה. שבוע לפני הלידה התחלנו להתלבט איפה תהיה הלידה ואיך היא תהיה, אנחנו לא מכירים את אזור פרדס חנה ואנחנו לא יודעים מה יש ומה אין. בסוף החלטנו שהיא תלד בבית החולים לניאדו בנתניה, אזור בלי אזעקות. היא ילדה ביום חמישי בסוף חודש אוקטובר".

איך יולדים שכל הציוד לילד בכלל נמצא באשדוד?

"האמת היא שאנחנו לא נוהגים לקנות ציוד לילד לפני שהוא נולד. נגד עין הרע, אז במילא לא היה דברים להביא", מסביר מאיר. "אבל אחרי הלידה ידעתי לאילו חנויות אני רוצה ללכת באזור אשדוד. פתאום אני צריך ללכת לקנות הכול במקום זר, להבין אילו חנויות יש ואיפה. חיפשתי לילד בגדים,  סידרתי קייטרינג והבאתי צלם מקומי לברית. כל הדברים האלו קשים הרבה יותר בסביבה שהיא לא הסביבה המוכרת והטבעית שלך".

בינתיים מאיר וקטיה גרים עם המשפחה שלה בפרדס חנה. "יש לי ילדה בת שנה וחצי ועכשיו גם תינוק חדש, זה מציף הרבה אתגרים בתוך דירה של חדר. אבל מצד שני אמרנו בואו ניקח את מה שאנחנו נאלצים להתמודד איתו ונעזור לשאר תושבי הדרום שגם מתמודדים עם זה".

"רוצים לעזור להם לעבור את הסיטואציה של לידה בזמן מלחמה בצורה הטובה ביותר"

"לקחתי על עצמי פרויקט שאני עוזר למשפחות לפני לידה למצוא אזור שקט שבו הנשים יוכלו ללדת בלי דאגות מיותרות. הבאנו מספר משפחות מאשדוד לפרדס חנה, דאגנו להם לדירות שאנשים נחמדים תרמו להם למספר שבועות ודאגנו גם לכל המעטפת; אוכל, מטרנה לתינוקות, קניות לדירה, כל מה שצריך כדי לעזור להם לעבור את הסיטואציה של לידה בזמן מלחמה בצורה הטובה ביותר. עד עכשיו עזרנו לשלוש משפחות, אחת ממש בימים הקרובים אמורה ללדת. אנחנו משתדלים לעזור לכולם ולתרום מההיכרות שלנו עם החוויה".

אנחנו משתדלים לעזור לכולם ולתרום מההיכרות שלנו עם החוויה.
אנחנו משתדלים לעזור לכולם ולתרום מההיכרות שלנו עם החוויה. | צילום: shutterstock

ואיך המשפחות הגיעו אליך?

"אחד מהאנשים שעזרתי להם הוא אחיין שלי. הם פנו אליי כי הם גרים באשקלון והם ראו את הלידה של אשתי, דאגנו להם להכול וזה גם היה משמח לפגוש אותם. השניים האחרים פנו אליי דרך הפייסבוק, יש לי דף פייסבוק מאוד חזק שנקרא מאיר אוליאל דרכו פנו אליי מלא אנשים בכל מיני נושאים. בהתחלה היו משפחות שהילדים שלהם היו במסיבה וביקשו עזרה לחפש אותם, עזרה לחיילים ועוד כל מיני סיפורים. ניסיתי לעזור לכולם כמה שיכולתי וכמה שיש לי את הפנאי ואת האפשרות".

"אני עושה כל מה שיכול להתאפשר ולעשות להורים טוב על הנפש. בסוף אי אפשר שרק האישה תבוא ללדת ושהבעל ויתר הילדים ישארו בדרום, אז בעצם דאגנו לדירה למספר שבועות. וגם למשל, להביא להם אוכל לבית חולים, לדאוג לילדים שבבית לצעצועים, פעילויות ולקחת אותם לחוגים שיש באזור".

"המפגש עם ההורים אחרי הלידה זה הרגע הכי מרגש"

על התגובות שהוא מקבל מאיר משתף "זה עושה להם מאוד מאוד טוב. רובם מגיעים מהציבור החרדי, פתאום להעביר אותם לאיזור חילוני לחלוטין זה אתגר, צריך לדאוג אפילו לאוכל מבחינת הכשרויות שהם צריכים".

לדבריו, "המפגש איתם אחרי הלידה זה פשוט סיפוק, מפגש מרגש. לראות את החיוך על הפנים של ההורים שאומרת שדאגנו להם. הכרת התודה שהם יולדים בלי הלחץ הכרוך בללדת בדרום, זה עושה להם טוב על הלב. אחד האבות אמר לי 'אני יכול לישון פה בלילה ליד אשתי ואני לא צריך לדאוג שפתאום תתפוס אותנו אזעקה ולהזיז אותה עם המיטה למרחב מוגן'. הם עוברים את הלידה בצורה שקטה ורגועה יותר, לאמא, לתינוק ולבעל. זה הדבר הכי מרגש שיש".

"המפגש עם ההורים אחרי הלידה זה הרגע הכי מרגש"
"המפגש עם ההורים אחרי הלידה זה הרגע הכי מרגש" | צילום: shutterstock

"אני מקווה להמשיך לעשות את הטוב הזה, שהמלחמה תיגמר כמה שיותר מהר ונוכל לחזור לשגרה כולם ביחד".