המיזם שמחבר בין ילדים שפונו מהבית לדובי שנשאר מאחור: "זה נותן להם ביטחון"

המיזם "דובי מחפש חבר" צובר בימים האחרונים תאוצה ומאפשר לעוד ילדים להתאחד עם הבובה האהובה עליהם. שירלי, שעומדת מאחורי המיזם, סיפרה בריאיון איך הכול התחיל, שיתפה בתגובות המרגשות של ההורים ("מאז שהילדים קיבלו את הדובי הם ישנים יותר טוב") - והסבירה מהו האתגר המרכזי שיש לה ולשותפות למיזם

דובי מחפש חבר

מיזם "דובי מחפש חבר" נועד לסייע לילדים שפונו מהבית לקבל את הדובי או הבובה האהובים שלהם. האישה שעומדת מאחורי המיזם היא שירלי, שבימי שגרה היא מרפא בעיסוק וממציאה צעצועים. באחד מימי המלחמה היא קיבלה הודעה מאישה שכתבה לה שהיא מחפשת 2 בובות שאבדו לבנות שלה. ההודעה לא השאירה את שירלי אדישה, היא גילתה שאחת מהבובות במקרה קיימות אצלה - והמיזם יצא לפועל: "התרגשתי שאני יכולה לעזור ולא הצלחתי להירדם בלילה", סיפרה בשיחה עם דיגיטל רשת 13.

בשיחה שירלי הסבירה למה דווקא דובי ומה הצורך שהוא ממלא בחייו של ילד: "הדובי משמש כאובייקט מעבר והוא נותן לילד ביטחון". שירלי הוסיפה שהדובי מעניק ביטחון ודמות של חבר טוב לילד ומהווה עוגן בכל השינויים שקורים: "חוויה של דובי זאת חוויה של בית, משהו מוכר שאתה גדל איתו". לדבריה, דובי גם יכול לסייע לילד להתמודד עם האזעקות: "כשיש אזעקה הילד יכול ללכת איתו לממ"ד, להגן על הדובי מאפשר לילד תחושה של שליטה על המצב".

כתבות נוספות:

 

שירלי מציינת גם שילדים יודעים בדיוק מה הם רוצים וצריכים, שהם מסוגלים לדייק את הצרכים שלהם בצורה הכי פשוטה, מה שעוזר בתהליך ההתאמה לדובי הנכון לפי התיאור של הילד. לדבריה, להעניק דובי לילד בלי חשיבה מאחורי הצרכים שלו אינה אפקטיבית ומפספסת את המטרה. המיזם דואג לחבר בין הילד לדובי שהוא גדל איתו ואבד בעקבות המצב או דובי שהוא תמיד חלם עליו: "ילד אחד ביקש בובה של קפטן אמריקה אבל רק עם המגן – בלי המגן זה לא היה מה שהוא צריך".

מתנדבים במיזם מספרים שהם רואים הרבה ילדים עם חרדות, ומקווים שהדובי יביא נחמה קטנה. לאחר שהמיזם יצא לדרך התגובות לא איחרו להגיע: "הורים מספרים שמאז שילדיהם קיבלו את הדובי הם ישנים טוב יותר". למקימי המיזם היה גם חשוב שגם מי שנותן יקבל בחזרה, ולכן כל מי שתורם את הבובה המתאימה לילד המתאים מקבל תעודת הוקרה על התרומה הגדולה שלו.

האתגר המרכזי של מקימות המיזם הוא השינוע, כלומר הגעה לילדים בשטח ואיסוף הדובים הרלוונטיים ממקומות שונים ברחבי הארץ. הן מבקשות שמי שיכול לעזור ייצור איתן קשר במייל: dubimatch@gmail.com.

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המיזם לחצו כאן!