"אחרי שהכול ייגמר נבין מה עשינו ובכמה אנשים נגענו": הכירו את "המלאכיות של רחובות"

לפני 14 שנה אושרית הקימה את "המלאכיות של רחובות" לזכר אימה. מיזם חברתי פרטי שעוזר לכל מי שרק צריך. מרגע שהמלחמה פרצה המיזם תפס תאוצה לכיוונים חדשים - מעזרה למפונים ועד אוכל חם לחיילים: "אנחנו לא אומרות 'לא' בשום סיטואציה - אם צריך אותנו אנחנו מתייצבות"

המלאכיות של רחובות

השבת השחורה ההיא תפסה את כולנו לא מוכנים וברגע נולדו יוזמות חברתיות שהציפו את הארץ. אבל "המלאכיות של רחובות" הייתה מכונה משומנת עוד הרבה לפני. מדובר ביוזמה חברתית פרטית שלא ממומנת ע"י שום גוף או גורם רשמי, אשר נולדה לפני 14 שנה כאשר אמא של אושרית, מקימת המיזם, נפטרה. "רציתי להמשיך את הדרך שלה לתרום לקהילה", סיפרה בשיחה עם דיגיטל רשת 13.

ההתגייסות שלהן היא כאמור לא רק בימי מלחמה אלא למען קהילות מוחלשות בשגרה: "אנחנו סביב השעון עוד לפני המלחמה, מלוות נשים יוצאות מקלט ונוער על הרצף, הכול מפה לאוזן", סיפרה. הירתמות ובישולים בכמויות גדולות זה לא דבר חדש בשביל אושרית והמלאכיות של רחובות: "בחגים יוצאים אצלי מהבית יותר מ-1,000 סלי מזון של דגים ובשר וכל מה שצריך מא' ועד ת'".

מה שחשוב לדעת על המיזם הוא שכל אחד מהמתנדבים - מחדווה ועד לרה - עובדים בזה בזמנם הפנוי תוך כדי ניהול קריירה ומשפחה. במיוחד עכשיו שהן מתייצבות בשעות לא שעות איפה שרק צריך ומבלי לשאול שאלות: "אני לא אומרת 'לא' בשום סיטואציה – אם צריכים אותנו אנחנו מתייצבות".

כתבות נוספות:

בין אם מדובר בדאגה למפונים, לאוכל חם לחיילים רגע לפני שהם יוצאים לפעולה או שהם חוזרים להתרעננות - "המלאכיות של רחובות" מחכות להם: "חזר גדוד של 400 חיילים להפוגה מלחימה בעזה, יום לפני זה אנחנו כבר היינו על הרגליים להכין את הכול כדי שיחכה להם ברגע שהם מגיעים".

התגייסות בסדר גודל כזה לא באה מבלי לשלם מחיר אישי שבא על חשבון המשפחות, אך הן מבינות שזה צו השעה ושהן נקראו לחזית: "אנחנו בצו 8 – המשפחות שלנו מבינות את זה שאנחנו כרגע בחזית איפה שצריך".

המלאכיות של רחובות
המלאכיות של רחובות | צילום: מתוך קבוצת הפייסבוק

למרות הקשיים אושרית מספרת שכל העבודה מסביב לשעון משתלמת כאשר הן לוקחות רגע צעד אחורה כדי להסתכל על הדברים ולהבין את גודל החותם שהן משאירות באנשים ובפרט בחיילים בחזית. "הם מספרים להורים שלהם שאנחנו האבא והאמא שלהם פה וזה מה שממלא אותנו להמשיך קדימה ביוזמה מבלי לזנוח את המפונים ואזרחים.

המלאכיות של רחובות
המלאכיות של רחובות | צילום: מתוך קבוצת הפייסבוק

אושרית מוסיפה שכרגע הן עסוקות בעשייה ולא מחפשות קרדייט: "אחרי שהכול ייגמר באמת נבין מה עשינו ובכמה אנשים נגענו". אושרית ו"המלאכיות של רחובות" מתעקשות שהן לא היו יכולות לעשות את זה לבד: "אנחנו מודות לתושבים של רחובות ונס ציונה – בלעדיהם כל זה לא היה קורה".אושרית והמתנדבים איתה עובדים מסביב לשעון מרגע שהתחילה המלחמה בשביל להיענות לכל צורך ולעטוף כל חייל ומפונה שהן שומעות עליו: "מהשבת ההיא לא ישנתי - אני רוצה להגיע לכמה שיותר אנשים".

"המלאכיות של רחובות" מזמינות את כל מי שרוצה לקחת חלק להצטרף לקבוצת הפייסבוק של המיזם.