איך מתמודדים עם סוכרת הריון?

סוכרת הריונית שכיחה בקרב 1 מתוך 10 הריונות ומעלה את הסיכון לסיבוכים בריאותיים לעובר ולאם. איך מאתרים וכיצד להתמודד עם סוכרת הריון?

זמן צפייה: 01:03

מהלך ההריון רצוף באבני דרך – מהרגע שאת מגלה שאת בהריון, מרגישה בעיטות ראשונות, דרך בחירת שם התינוק, והכנת החדר לקראת בואו של התינוק. אבל לקראת בדיקת העמסת סוכר אולי עולות לך כמה שאלות. במידה ואובחנת עם סוכרת הריונית, כדאי לדעת מהי המשמעות, כיצד תוכלי להפחית את הסיכוי לסיבוכים, והכי חשוב, איך לשמור על עצמך ועל העובר מאושרים ובריאים לאורך כל הדרך.

מהי סוכרת הריונית?

הסוכרת המוכרת היא תופעה שמתפתחת כאשר הגוף מפתח עמידות בפני ההשפעות של ההורמון אינסולין. תפקיד ההורמון הוא לסייע בהכנסת סוכר מזרם הדם לתוך התאים ובכך לספק אנרגיה.כאשר מפתחים עמידות לאינסולין, יש ירידה בתהליך הכנסת סוכר לתאים, הסוכר מצטבר בדם ואת עלולה להרגיש את התסמינים האופייניים: צימאון, יובש בפה, עייפות, תכיפות במתן שתן ועוד.

"בניגוד לסוכרת מסוג 1 ו -2, סוכרת הריונית נגרמת בין היתר משינויים פיזיולוגיים המתרחשים במהלך ההריון ומשפיעה על אחת מכל 10 נשים בהריון", מסבירה כריסטינה שרי, (Christina Sherry, PhD, RD) , חוקרת בחטיבת התזונה בחברת אבוט. "לעיתים בזמן הריון, ישנם שינויים הורמונליים המשפיעים על התהליכים בגוף , למשל: השפעה על הפחתה או חסימה של ההורמון אינסולין בגוף האם ההרה הגורמת לעמידות לאינסולין", היא אומרת. במידה וישנם גורמי סיכון נוספים , כמו: עודף משקל, תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS) או היסטוריה משפחתית של סוכרת מסוג 2 , העמידות לאינסולין יכולה להתפתח לסוכרת הריונית.

עוד בנושא:

נכון או לא נכון? עושים סדר במיתוסי הריון בקיץ

פרויקט מיוחד: שנה בחייו של תינוק

התחילו לך צירים? רוב הסיכויים שעדיף להישאר עוד קצת בבית

לידה קלה עם שיטת היפנובירת'ינג

_______________________________________________

"סוכרת הריונית מגדילה סיכונים בריאותיים שונים לאם ולתינוק, כמו הסיכון ללידת תינוק במשקל גבוה, צהבת, בעיות נשימה לתינוק וסיכויים מוגברים ללחץ דם גבוה ולרעלת הריון לאם (מצב שעלול לגרום נזק לאיברים כולל הכליות )", אומרת מדריכת סוכרת מוסמכת, קרמין קולקרני,( Karmeen Kulkarni, MS, RD) מנהלת מדעית תחום סוכרת באבוט. חשוב לזכור שסוכרת הריונית לא בהכרח תשפיע לכל החיים, עבור נשים רבות, במיוחד אלו שמקפידות על תזונה נכונה ואורח חיים בריא בהתאם להמלצות התואמות את מצבן, בשילוב עם פעילות גופנית- סוכרת הריון תהיה זמנית,וסביר להניח שלאחר לידת התינוק תחלוף.

איך מאתרים סוכרת הריונית?

בשבועות 24 עד 28 להריון, עלייך להגיע לבדיקת העמסת סוכר לאיתור סוכרת הריון. בדיקה זו מתבצעת באמצעות בדיקת דם רגילה, לאחר שתיית 50 מ"ג סוכר המהולים בכוס מים (כדי להקל על טעם המתיקות , תוכלי להוסיף לימון סחוט) מטרת הבדיקה היא מעקב אחר תיפקוד ההורמון אינסולין הנבדק על ידי רמות הסוכר בדם. במידה ורמות הסוכר בדם יהיו גבוהות מן הצפוי, תתבקשי להגיע לבדיקת דם נוספת בה תתבקשי לשתות 100 מ"ג סוכר, מהול במים לפני הבדיקה.

בדיקה זו נעשית בכמה שלבי מדידה: רמות סוכר בצום (לפני נטילת 100 מ"ג סוכר), ולאחר מכן כל שעה במשך שלוש שעות לאחר העמסת הסוכר. בהתבסס על התוצאות, הרופא שלך יקבע אם יש לך סוכרת הריונית או לא. "הריון הוא הזדמנות לתת לך ולתינוק שלך את ההתחלה הטובה ביותר לקראת עתיד בריא", אומרת כריסטינה שרי, (Christina Sherry, PhD, RD) "על ידי שמירה על רמות תקינות של הסוכר בדם לאורך ההריון, נשים עדיין יכולות ליהנות מהריון שמח ומאושר, אפילו עם סוכרת הריונית".

סוכרת הריון
סוכרת הריונית מגדילה סיכונים בריאותיים שונים לאם ולתינוק | צילום: shutterstock

5 דרכים להישאר בריאה עם סוכרת הריונית:

1.בחירה נכונה של פחמימות

כדאי לבחור בפחמימות מורכבות כמו קמח מלא, סיבים תזונתיים פירות וירקות, על פני פחמימות פשוטות כגון: לחם לבן, ממתקים וסודה, אומרת כריסטינה שרי, (Christina Sherry, PhD, RD. כדאי לפזר את הפחמימות לאורך כל היום כדי לשמור על רמות קבועות של סוכר בדם.

2.אכלי ארוחות קטנות

במקום שלוש ארוחות גדולות ביום, מומלץ לאכול ארוחות קטנות וארוחות ביניים המכילים מעט פחמימות כל 2-4 שעות.

3.השארי פעילה במהלך ההריון.

פעילות גופנית , כמו הליכה קצרה של 15-30 דקות מידי יום יכולה לשפר את מצבך. במידה ועסקת בפעילות גופנית עוד לפני תחילת ההריון, כדאי להתייעץ עם רופא כיצד להמשיך זאת.

4. עקבי אחר רמות הסוכר בדם.

בדרך כלל, יש למדוד את רמות הסוכר בדם בבוקר בצום וכשעה לאחר כל ארוחה, להנחיות נוספות יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

5.ליידע את הרופא המטפל.

לנשים עם סוכרת הריון יש סיכוי של 60 אחוז לפתח סוכרת סוג 2 בשלב מאוחר יותר בחיים, ולכן יש לעדכן כל רופא משפחה שלך אודות סוכרת בזמן הריון. יש הממליצים על בדיקת רמות הסוכר בדם מידי שנה- שלוש שנים, על פי המלצת הרופא.

רונית דוייב מנהלת מדעית באבוט

עוד ברשת בריאות