אכילה מודעת - הכח של המלים והשפעתן על הרגלי האכילה שלנו

תקעתי, גנבתי, ניגבתי, נשנשתי, אכלתי כמו פרה, שאבתי, בלסתי, טרפתי, חטאתי, אכלתי לא בריא, התפוצצתי. יצא לך להשתמש באחת מהמילים האלו כדי לתאר את האכילה שלך? התזונאית גילי פז, המתמחה באכילה מודעת מסבירה לנו איך השימוש בשפה שלנו לתאר את הרגלי האכילה שלנו באמת משפיע עליהם, ואיך אפשר לשנות זאת

Girl,hesitating,to,a,eat,high,calorie,ice,cream,dessert.
אכילה מודעת | צילום: shutterstock

אנחנו חיים בעולם סופר מהיר, עמוס וזמין. הרבה יותר קל לתאר את האכילה שלנו במילה סובייקטיבית אחת מאשר במשפט או שניים אובייקטיביים. השאלה מה עדיף לטווח הארוך. למה זה משנה בכלל? שאלה מצוינת! הרי זו בסך הכל מילה, ובתכלס היא מתארת את הסיטואציה בצורה הכי נכונה.

האומנם?

למילים יש כח להשפיע על האמונות, היכולות, העשיה ומערכות היחסים שלנו עם עצמנו ועם הסביבה שלנו. אם לוקחים סיטואציית אכילה ומסכמים אותה במילה אחת בלבד, קשה עד בלתי אפשרי לזהות דפוסי התנהגות ולבחון איפה אפשר לתקן. לעומת זאת, תיאור מפורט של הסיטואציה מאפשר להבין איפה אפשר לשנות התנהגות במהלך היום כדי לשנות את הסיטואציה המאתגרת. לדוגמא: תקעתי פיצה, אל מול אכלתי פיצה ממש מהר בכמות שעשתה לי לא טוב כי הגעתי מאד רעבה אחרי יום עבודה ארוך וזה המאכל הראשון שחשבתי עליו.

 

כתבות נוספות במדור הלייפסטייל:

 

Portrait,of,sick,overeating,woman,sitting,at,table,in,front
אכילה מודעת | צילום: shutterstock

 

הקסם שבמילים

בספר 4 ההסכמות, דון מיגל לואיס מדגיש את כוחן של מילים, מעבר להיותן צליל או סמל כתוב. הוא טוען כי בהתאם לאופן השימוש במילה, ניתן להפוך את חיינו לקסם או לקושי. באמצעות המילים ניתן גם לייצר חמלה ואהבה עצמית כלפי עצמנו, במקום לסיים ארוחה עם נקיפות מצפון וכאבי בטן. בואו נעשה רגע תרגיל. אפשר לקחת את אחת המילים שבד"כ נמצאות בשימוש כדי לתאר את האכילה שלך, ולהחליף אותה במילים אכילה לא מתוכננת. יש הבדל בין המשפטים? איך ההבדל הזה מרגיש בגוף? איך ההבדל הזה גורם לך להרגיש כלפי עצמך?

Words,have,power,megaphone,with,hand
למלים יש כח | צילום: shutterstock

 

אז מה עושים?

קודם כל, להיות במודעות לכך שאנחנו חיים בחברה ובסביבה שמדברת בצורה מסוימת. לשים לב למילים שנמצאות בשימוש בכלל ובהגדרת אכילה בפרט. לבדוק, האם אלו המילים שלי או המילים של הסביבה שלי? האם המילים האלו מתארות את החוויה שלי ומאפשרות לי לעשות שינוי או שהן ביקורתיות ולוקחות אותי אחורה? לשנות. לבחור מילה אחת שנמצאת בשימוש קבוע ולהחליף אותה. כל פעם שהמילה הקבועה נמצאת על קצה הלשון לעצור, ולבחור במילה החדשה. לתרגל. שוב ושוב ושוב ושוב עד שהמילה החדשה תהיה המילה הרגילה. שינוי הופך להרגל רק אם חוזרים עליו מספיק פעמים. להאמין שאפשר. להאמין בכוח המילה שלך.

רגע לפני יום העצמאות, מזמינה אותך לצאת לעצמאות מהמילים שכובלות אותך לביקורתיות עצמית ולבחור במילים שיאפשרו לך למצוא את הקול האישי שלך.

חגשמח

גילי פז היא דיאטנית ומרצה, המתמחה בתזונה, אנדומטריוזיס ואכילה מודעת. לאתר האינטרנט שלה לחצו כאן. לפייסבוק שלה לחצו כאן.