שימו סוף למזון מעובד: כל הסיבות לעבור לתזונה נקיה

חשקה נפשכם בניקיון לתזונה שלכם ובהתחדשות כדי להרגיש יותר טוב וגם לרדת במשקל? התזונאית מעיין דיין עם המלצה להפחית מזונות מעובדים ואולטרה מעובדים ולעבור לתזונה נקיה יותר

Whatsapp Image 2023 04 18 At 1
תזונה נקיה | צילום: אפרת כהן

ניקוי רעלים – יש דבר כזה?

עם התחממות טמפרטורות ופתיחתה של עונת בגדי הים, תכניות לניקוי רעלים צצות חדשות לבקרים בדיוק בתקופה הזו. תזונה שכביכול תורמת לגוף להפטר מרעלנים ומשומן עודף בקלות ובמהירות. הרעיון של ניקוי הרעלים אמנם קורץ ונשמע מפתה אך תתפלאו לגלות שהוא לא מדויק מבחינה עובדתית. במערכות הגוף הטבעיות קיים מנגנון של ניקוי רעלים בעזרת שני איברים: הכבד והכליות. המזון הנכנס לגוף לא מנקה רעלנים אלא מתפרק במערכת העיכול, נספג ומועבר הלאה לתפקידים שונים כגון יצירת אנרגיה, בניית שרירים, ועוד... ולכן תהליך תזונה הנקרא "ניקוי רעלים" הוא למעשה שגוי מיסודו, זאת משום שניקוי הרעלים נעשה באמצעות איברי הגוף ולא באופן ישיר דרך תזונה מסוימת.

Smoothies,broccoli,,spinach,,vegetable,diet,,detoxification,concept
ניקוי רעלים - זה לא באמת עובד | צילום: shutterstock

 

מה זה מזון מעובד?

מזון אולטרה מעובד ייחשב כמזון שעבר מספר תהליכי עיבוד, עם חיי מדף ארוכים, יכיל תוספים תעשייתיים ומיצויי רכיבי מזון המשפרים את הצבע, המרקם והטעם של המזון. כמו כן, מזון זה בדרך כלל יהיה זול, עטוף באריזה, מוכן לאכילה מידית, זמין וקל לשימוש ומהיר הכנה. בנוסף, מזון אולטרה מעובד בדרך כלל יהיה בעל צפיפות קלורית גבוהה וצפיפות תזונתית נמוכה (כלומר עשיר בקלוריות, בשומן, סוכר ונתרן לעומת זאת דל יחסית בחלבון ובמיקרונוטריאנטים).

פיצה
מזון מעובד - פחות בריא וגורם להשמנה | צילום: אפרת כהן

חשוב לדעת, כי מזון אולטרה מעובד מקושר להשמנה, לעלייה בתחלואה כרונית ובסיכון לסרטן, להאצה בתהליכי ההזדקנות, לעליה מדדי דלקת ולשינוי הרכב החיידקים הידידותיים במערכת העיכול. ככל הנראה, הקשר בין מזון אולטרה מעובד להשמנה מתייחס לאכילה של כמויות עודפות בעקבות חומרי טעם וריח המוספים למזון, מרקם רך יותר וקל ולעיסה ולבליעה, הגורם לצריכה גדולה יותר. מזון זה עלול להפחית את רמות השובע, ולהגביר את רמות הרעב ולכן עלול לגרום לאכילת יתר.

 

כתבות נוספות במדור הלייפסטייל:

תזונה נקיה

בהשוואה לתזונה מעובדת, התזונה הנקייה נקייה ממזונות מתועשים ומעובדים, מחומרים משמרים, מצבעי מאכל, עודף סוכרים, עודף שומן רווי ונתרן. כשלמעשה, המטרה במעבר לתזונה נקייה היא לאפשר לגוף לצרוך בעיקר מזונות מספקי אנרגיה, בעלי צפיפות תזונתית גבוהה ולעומת זאת לאזן ולהפחית את כמות המזונות המתועשים והאולטרה מעובדים. מזונות הנכללים בתזונה נקיה יהיו בעיקר מזונות שנראים כך בטבע או מזונות עשירים בחלבון כגון ביצים, טונה, דגים, שיבולת שועל, טחינה, אבוקדו, יוגורט ללא סוכר, פירות וירקות, עוף, הודו, תמרים, קינואה, כוסמת, בטטה, תפוח אדמה וכו'...

Healthy,food,clean,eating,selection.,fruit,,vegetable,,seeds,,superfood,,cereals,
תזונה נקיה | צילום: shutterstock

 

אבל בואו נודה על האמת, בעידן של היום קשה מאד לוותר לחלוטין על מזונות מעובדים ומתועשים שהפכו להיות חלק מהחיים שלנו כפיתרון זמין ויעיל לקצב החיים המהיר. זו הסיבה שחשוב לחיות באיזון ולא להתיימר לחשוב שיש תזונה "בריאה" או "לא בריאה" אלא להתייחס לתזונה הכללית כמיטיבה גם אם היא תכיל בתוכה מעט מוצרים בודדים שהם אולטרה מעובדים. חשוב למצוא את האיזון שמתאים לאורח החיים שלכם בצורה שתאפשר בסיס מזין יותר ממה שהיה עד היום.

A70a9940
כל הסיבות לעבור לתזונה נקיה | צילום: אפרת כהן

 

מעיין דיין היא תזונאית היא דיאטנית קלינית וקואצ'רית. לעמוד האינסטגרם שלה לחצו כאן, לאתר שלה לחצו כאן