"יש תאריך שיגור לעמוס 5; מחיר היעד למניית חלל יזנק ב-10% ל-84 שקל"

אורי ליכט: "בתפוסה מלאה יכול הלוויין להניב הכנסות של כ 95 מיליון דולר, יותר מכפול מהכנסות החברה היום"

לאחר חודשים של עיכובים, לווין עמוס 5 של חברת חלל שבשליטת יורוקום מקבוצת אלוביץ' ישוגר ב-11 בדצמבר - כך לפי סקירה שהוציא היום אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי. ליכט הוסיף,  כי מיד לאחר השיגור יוקפץ מחיר היעד שהוא מציב למניה ב-10% מ-76 שקל כיום ל-84 שקל. מחירה בשוק הבוקר עמד על 60.6 שקל. את העליה הצפויה בתמחורה של חלל מסביר ליכט בשיעורי ההיון שהוא מעניק לחברה מ-15% כיום ל-12% לאחר השיגור.

לפי ליכט, להודעה על השיגור המתוכנן חשיבות אדירה עבור חלל, מכיון ועמוס 5 גדול מלוויינים עמוס 2 ועמוס 3 יחדיו. "בתפוסה מלאה, יכול הלוויין להניב הכנסות של כ-95 מיליון דולר, יותר מכפול מהכנסות החברה היום", כותב ליכט ומעריך כי עד סוף 2012 נראה קפיצה משמעותית מאוד בצבר ההזמנות. במודל הערכת השווי לוקח ליכט הנחות שמרניות יותר, לפיהן יגיע הלווין לתפוסה של 75% תוך מספר שנים ושיעורי היוון גבוהים. במחיר יעד של 84 יתרם עמוס 5 כ-30% משווי החברה.

חלל עוסקת בשיווק והשכרת "מקטעי חלל" מעל הלווינים שבשליטתה. לוויני החברה המשייטים כעת בחלל עם עמוס 2 ועמוס 3, שנמצאים בשיווק, ועמוס 5i שאינו פעיל עוד. בנוסף, הלווינים עמוס 4 ועמוס 5, שעתידים לכסות את האזורים הגיאוגרפים שכיסה עמוס 5i , נמצאים כעת בבנייה וטרם שוגרו לחלל.

ליכט מסביר כי "עמוס 5 הוא בעל 68 מקטעים לעומת 48 מקטעים של עמוס 2 ו-3 יחדיו. הערכות הן כי הכנסה הממוצעת למשיב עומדת על כ-1.5 מיליון דולר בשנה באיזור של אירופה וישראל ועל כ-1.4 מיליון דולר באזור אפריקה - לשם ישוגר הלוויין. מכאן אפשר לגזור את הפוטנציאל העצום של הלוויין עבור החברה".

"הסיכון המשמעותי ביותר הניצב בפני כל חברה הפעילה בתחום הינו כשל בשיגור הלוויין. ההשקעה בלוויין המשוגר אמנם מבוטחת במלואה אך בשל העלות הגבוהה החברות לא נוהגות לבטח אובדן בגין הכנסות עתידיות", כותב ליכט אך מוסיף כי "למרות הסיכון הרב צריך לזכור כי הכשל בשיגורי לוויין עומד על אחוזים בודדים בלבד ואחוזי ההצלחה של התעשייה הולכים ועולים. הטיל שצפוי לשגר את הלוויין עמוס 5 נקרא פרוטון ששיגר כבר 335 לוויינים ומחזיק ב-88% אחוזי הצלחה. דווקא לאחרונה באוגוסט 2011 נרשם כשל בשיגור לוויין תקשורת רוסי בשם Ekspress-AM4 אותו נשא טיל הפרוטון המדובר. כשל נוסף של הפרוטון נרשם בדצמבר 2010 בעת שיגור לוויין ניווט רוסי בשם Glonass לפני כשל זה רשם הפרוטון 25 שיגורים מוצלחים רצופים".

בשורות נוספות עליהן מצביע ליכט נוגעות לחוזה בהיקף של 65 מיליון דולר ל-10 שנים באפריקה - עליו דיווחה החברה. "בסוף הרבעון השני עמד צבר ההזמנות של הלוויין עמוס 5 על 70 מיליון דולר, החוזה החדש כמעט ומכפיל את הצבר הנוכחי" מוסיף ליכט אף מסייג בכך ש"החוזה תלוי עדיין בתשלום מראש בסך של 500 אלף דולר שצפויים להתקבל בחודשים הקרובים ולכן למרות ההודעה על החוזה יש לקחת מקדם סיכון מסוים בתמחרו. אנו מעריכים כי כעת לאחר שהחברה דיווחה על מועד שיגור מתוכנן ובטח ובטח כאשר הלוויין יהיה כבר במיקומו נראה את חלל מאיצה באופן משמעותי את הדיווחים על עסקאות חדשות ונדווח על גידול משמעותי בצבר ההזמנות. שיגור מוצלח כמובן יוביל לירידה בשיעורי ההיוון והצפת ערך נוספת לחברה".