פוטרת? איך להתקבל לעבודה גם בתקופה של מיתון

גל הפיטורים שהגיע גם לישראל מציב אלפים בפני שוקת שבורה. אבל גם בתקופה זו תתאפשר מציאת עבודה, איך לעשות זאת ועל מה להתפשר ?

העובדים שפוטרו לאחרונה או נמצאים בשלבי חיפוש עבודה עומדים בפני תנאים לא פשוטים. ארגונים רבים מעדיפים לחלק את הסמכויות הנוספות שנוצרו בארגון עקב הפיטורים בין העובדים הקיימים או להעסיק עובדים צעירים עם פחות ניסיון אשר דורשים שכר נמוך.

במקרים רבים בוחר המפוטר לחכות להזדמנות טובה, כשהמתנה זו עלולה לקחת זמן רב בעיקר אם מדובר ברמות שכר גבוהות או במקצועות שנחשבים ל"שמנת" של ארגון. זמן ההמתנה הלא ברור מוציא את העובד משוק העבודה אשר הופך עם הזמן ללחוץ יותר ומוכן להתפשר על התנאים שקיבל בעבר.


תקופה של משבר או שינוי, קשה ככל שתהיה, היא ההזדמנות האמיתית ליוזמה, להפעלת יצירתיות, לחשיבה שונה על התפתחות הקריירה ולשימוש באסטרטגיות מתחום השיווק והמיתוג האישי, אשר יכולות לשפר את ההזדמנויות לקריירה חדשה ולאופק מקצועי.

1. התייחס למעסיק העתידי כלקוח פוטנציאלי

חברות רבות, בעיקר בתקופות של מיתון, מחפשות לקצץ בעלויות אך בו בזמן לא שוכחות למצוא אפיקים נוספים חדשים להגדלת הכנסות. לכן לפני שאתה יוצר קשר עם החברה, בצע תחקיר מעמיק על פעילותה. הידע שתצבור בתחקיר ישמש אותך כדי לבדל את עצמך ולהציג יתרון על פני אחרים. לדוגמה, גילית שהחברה אינה פועלת במזרח הרחוק ולך יש ניסיון בפתיחת שווקים חדשים או שפה מתאימה תוכל להציע בעת ריאיון העבודה לקחת על עצמך פרויקט לפתיחת שוק חדש. או, שמת לב שהחברה אינה פועלת ברשתות החברתיות ומניסיונך בתחום בו החברה העוסקת יש כאן הזדמנות להגדלת רווחים, אל תהסס להציע להיות אחראי על הקמת מחלקה חדשה.

2. שומרים על רמת שכר גבוהה על ידי שכר בסיס + אחוזים

המצב בשוק מעמיד אותנו לעתים בפני החלטה לא פשוטה - האם נהיה מוכנים להתפשר על השכר. בתקופות כאלו, רצוי לא לסגור דלתות ולפספס הזדמנויות טובות. אחת הטקטיקות היא להציע לחברה להרוויח משכורת בסיס נמוכה יותר + אחוזי הצלחה לתקופת מבחן מסוימת. אמנם הצלחה בתחומים מסוימים נבחנת לאורך זמן ממושך, אך בתחומים מסוימים ניתן לראות תוצאות תוך כמה חודשים ספורים.

לדוגמה, בתחום השיווק, העלאת יוזמה של קידום מוצר צריכה מסוים בגוגל או קידום תהליך של מיתוג מחודש עם רעיון שיווקי עדכני יכולים בהחלט להביא לתוצאות בטווח של שנה.

אם אינך מעוניין לרדת מגובה השכר האחרון שקיבלת, זה המקום לחשוב על המראיין כלקוח פוטנציאלי ולא להתבייש להיעזר באסטרטגיית מכירה ותיקה. הצע לחברה להעסיק אותך לתקופת מבחן של חודשיים בלבד, בסיכום מראש שאם בתום החודשיים החברה אינה מרגישה בתועלת שאתה מביא עמך, שני הצדדים מבינים שצריך להיפרד.

3. ראיון לא בנאלי

מעסיקים מחפשים יצירתיות. גם בתחומים שנחשבים "אפורים", זה שיצלח את ראיון העבודה הוא זה שיבלוט בו, לכן אנו ממליצים על שימוש באמצעים לא בנאליים כדי לשכנע בנחיצותך לארגון. לדוגמה, מעצב יכול להפיח חיים בתיק העבודות שלו אם יגיע לראיון כבר עם רעיון ללוגו חדש, פולדר חדש, סלוגן או אפילו רעיון לעיצוב מחודש לאתר האינטרנט של החברה. או, מתכנת יוכל לייצר בידול בכל שיגיע לראיון העבודה עם אפליקציה שתכנת שיש לה קשר לתחום עיסוק החברה.

4. מיקור חוץ

במקרים רבים ייתכן והארגון יהיה מעוניין בהעסקתך, אך דרישת השכר שלך תהיה גבוהה מידי. זה הזמן שבו ארגונים רבים מוציאים עבודות החוצה לספקים חיצוניים. נכון, להיות עצמאי זו לא שאיפת חייך אך בתקופות קשות של מיתון או קושי במציאת עבודה, זו יכולה להיות אופציה לא רעה בכלל. לאחר תקופה מסוימת של שביעות רצון, אם לא תחליט למנף את העסק, תוכל להציע לארגון להעסיק אותך באופן מלא כשכיר מן המניין.

הכותבת היא סמנכ"ל קבוצת מעוף משאבי אנוש