מודיעין רצה לת"א 100 בכל הכוח: זינקה ב-70% בחודש שחלף

בשוק ההון מסבירים את העליות בכך שהמשקיעים צופים את כניסת המניה לת"א 100. עם זאת, אתמול התממשה המניה ב-3%. הספקולנטים נערכים לקידוחי מירה ושרה ולפרסום התוצאות ברישיון ים חדרה

>> יחידות ההשתתפות של מודיעין אנרגיה, המחפשת נפט וגז, טיפסו אתמול במהלך המסחר עד 4% אך סיימו בירידה של 3.5%, תוך שהן ריכזו מחזור מסחר גדול של 35 מיליון שקל. למרות זאת השלימה מודיעין, שבשליטת צחי סולטן ואי.די.בי של נוחי דנקנר, זינוק של כ-70% בחודש והגיעה לשווי שוק של 750 מיליון שקל. עם זאת, מודיעין עדיין רחוקה בכ-45% מהשיא שרשמה באוקטובר 2010.

לא מדובר בדבר של מה בכך בעבור החברה, שרק לפני שנתיים נסחרה לפי שווי של כ-2 מיליון שקל בלבד, ללא רישיונות חיפוש כלל ועם גירעון של 3 מיליון שקל בהון העצמי, וכפסע ממחיקתה מהמסחר. אז סולטן רכש אותה, גייס לה 20 מיליון שקל, צירף את דנקנר והתחיל לרכוש נתחים מרישיונות חיפושי גז ונפט בים וביבשה.

עכשיו מודיעין שואפת להיכנס בראשונה למדד ת"א 100. בחציו השני של נובמבר יתבצעו חישובי הפרמטרים של עדכוני המדדים החצי-שנתיים, שיקבעו מי החברות שיימצאו במדדים בתקופה הקרובה. הפרמטר החשוב ביותר בעדכון זה הוא שווי השוק של החברות.

העליות במניית מודיעין החלו כשהמניה היתה בשפל ונסחרה בשווי הקרוב למזומנים שבקופה, כ-100 מיליון דולר.

כעת, לאחר העלייה של החודש האחרון, נמצאת מודיעין במקום ה-92-91 מבחינת שווי שוק מבין החברות הנסחרות בבורסה. נתון זה עשוי להקנות לה מקום במדד ת"א 100, כמובן אם תצליח לשמור על שוויה הנוכחי ומניות אחרות לא יעקפו אותה בשווי השוק.

"זה כמו גלגל. המשקיעים שמצפים שהמניה תיכנס למדד ת"א 100 נערכים לכך, ורוכשים את היחידות. דבר זה גורם לה להמשיך לעלות ולשפר את סיכוייה להכנס למדד", אמר אתמול בכיר בשוק ההון. כך, אולי כדי להיערך לכניסה הצפויה, רכשה כלל פיננסים, גם היא מקבוצת אי.די.בי, יחידות השתתפות של מודיעין בארבע עסקות רכישה שביצעה בחודש האחרון בסכום כולל של 362 אלף שקל.

אם מודיעין תצליח להיכנס למדד, היא תצטרף לארבע חברות חיפושי הגז והנפט הטהורות שכבר נמצאות במדד - אבנר, דלק קידוחים, ישראמקו ורציו. ההבדל בין מודיעין לבין ארבע חברותיה הוא כי בעוד לחברות האלו יש אחזקות במאגרי גז טבעי מוכחים (תמר ולווייתן), הגז שנמצא ברישיונותיה הוא עדיין בגדר חלום - ורק בפברואר 2012 יתגלה אם הוא אכן יתגשם.

הרישיונות המרכזיים של מודיעין, שבהם יבוצעו הקידוחים הקרובים שיוכיחו אם אכן קיים בהם גז או נפט, הם מירה ושרה הנמצאים בים העמוק. המשקיעים מצפים בכיליון עיניים לאסדת הקידוח, הומר פרינגטון, שצפויה להגיע למקום הקידוח עד פברואר. יש הערכות שהיא אף תספיק להגיע למקום מוקדם יותר.

בשני הרישיונות יש הסתברות של 54% להימצאות גז טבעי בכמות של 6.5 TCF (ממוצע משוקלל של ההסתברויות). מכיוון שמודיעין היא עדיין מניית חלום, רבים מהמשקיעים הספקולנטים עושים זאת לטווח הקצר. הם תופסים פוזיציה במניה ככל שמתקרב מועד הקידוח, דבר המסייע לה להתרומם.

סיבה נוספת לעלייתה של המניה היא רישיון החיפושים הימי ים חדרה, באתר הממוקם כ-30 ק"מ ממערב לחוף באזור שבין לחיפה לחדרה, שתוצאות הסקרים הסיסמיים שנערכו בו ויעידו מה ההסתברות להימצאות גז או נפט ובאיזו כמות - צפויות להתפרסם כבר בנובמבר, עוד לפני עדכוני המדדים. התוצאות עשויות להשפיע עד מאוד על מחירה של המניה לקראת המדידה.