הטילה עוגן? נמל חיפה מחפש לוביסטית ש"מכירה את אתגרי הנמל"

הנמל פרסם מכרז לשירותי לובינג שבו מוענק ניקוד גבוה למועמדים בעלי היכרות קודמת עם הנמל. מתמודדים טוענים כי המכרז מעניק יתרון מובהק ללוביסטית הנוכחית קרן ברק. ברק בתגובה: "אני יותר יפה וחכמה". נמל חיפה: "הקריטריונים אינם יוצאי דופן"

בעוד שבוע תסתיים תקופת ההעסקה של הלוביסטית הנוכחית מטעם נמל חיפה, קרן ברק. קודם לכן, מחרתיים, צפוי להיסגר גם המכרז שפרסם הנמל לקבלת שירותי ייעוץ אסטרטגי, לובינג וקשרי ממשל. אלא שמתלונות שהגיעו ל"כלכליסט" מטעמם של מתמודדים פוטנציאליים עולה כי אף שהמכרז פתוח לכאורה לכל המעוניין להשתתף בו, בפועל תנאיו מעניקים יתרון משמעותי למי שמגיע מתוך נמל חיפה וכבר עבד עמו. כך למשל, אם הלוביסטית הנוכחית ברק תתמודד במכרז (ובפועל ברק כבר הגישה את מועמדותה), הרי שיהיה קשה מאוד למועמד אחר לגבור עליה לנוכח שיטת הדירוג.
. לזכותו של נמל חיפה ייאמר כי הקריטריונים לניקוד המועמדים נחשפו במלואם ובצורה מפורטת במסמכי המכרז. המכרז הוא לתקופה מקסימלית של חמש שנים, מוערך בהיקף עבודה העומד על 40–50 שעות חודשיות, תמורת תשלום ריטיינר חודשי בסכום קבוע. רכיב המחיר יהווה 30% מהציון (30 נקודות) ורכיב האיכות יהווה 70% מהציון המשוכלל (70 נקודות).
ואיך מקבלים את 70 הנקודות ה"איכותיות" שצפויות למעשה להכריע את גורל המועמדים? 10 נקודות יינתנו עבור ניסיון קודם "בתחום הספנות והנמלים בישראל", ו־60 נקודות יינתנו על בסיס ראיון אישי "בפני ועדה מקצועית בנמל".
גם הניקוד על הראיון חוזר ומתגמל שוב ושוב את המועמדים שיש להם ניסיון קודם, והפעם לא רק בתחום הכללי של הספנות והנמלים אלא ספציפית עם נמל חיפה. לפי המפורט, באותו ראיון יינתנו 10 נקודות על "הערכת פעילות הלובינג שנעשתה על ידי המציע בשנים האחרונות"; 10 נקודות נוספות יינתנו על התרשמות "מההיכרות של המציע וצוותו" עם תחום הספנות והנמלים בכלל "ואתגרי נמל חיפה בפרט"; ו־20 נקודות יינתנו על התרשמות מהמתודולוגיה המוצעת על ידי המציע וצוותו, המלצות ו"הצעות מותאמות עבור חברת נמל חיפה". לבסוף יינתנו 10 נקודות נוספות על התרשמות כללית מהמציע וצוותו לגבי "מידת יכולתו, ניסיונו והתאמתו לביצוע העבודה" — סעיף דומה מאוד לסעיף הניסיון הכללי שכבר העניק 10 נקודות על הניסיון הזה.
מתמודד פוטנציאלי טוען כי שקל לגשת למכרז אך החליט לוותר על כך, לאחר שהבין לדבריו שאין לו סיכוי אמיתי לזכות בו. לטענתו, עיון מעמיק בקריטריונים מעלה כי שאלת הניסיון הקודמת שלכאורה תחומה ל־10 נקודות בלבד, מופיעה שוב ושוב כמעט בכל אחד מהקריטריונים האיכותיים והיא זו שתכריע לבדה את המכרז.
הלוביסטית קרן ברק. "אין לי קשר לתנאים" . צילום: יובל חן ברק השלימה בימים אלה קרוב לחמש שנים בתפקיד. קודם לכן, בשנים 2003–2006 היא כיהנה כדירקטורית בנמל חיפה, ותוכל לקבל ניקוד גם על תקופה זו. היא אף התמודדה בעבר ברשימת הליכוד לכנסת.
ברק אמרה בשיחה עם כתבת "כלכליסט" כי "אני יותר יפה, יותר חכמה ויותר משכילה מכל המועמדים... אני עכשיו אראה את כל המכרזים, אנחנו נראה בשביל מי את עובדת ולמי... בשיטת האלימינציה אני אדע מי הפעיל אותך, רק שתדעי. אין לך מושג מי אני".
בתגובה נוספת ציינה ברק כי "אין לי קשר ולא נגיעה לכתיבת תנאי המכרז. אני רואה מחמאה גדולה בעובדה שגם הקולגות שלי מכירים בעובדה שהניסיון המקצועי שלי הוא הרב והמשמעותי ביותר". מנמל חיפה נמסר: "הקריטריונים והדרישות המוצגים במכרז נבחנו ואושרו בוועדת מכרזים עליונה, ואינם יוצאי דופן כלל ועיקר".