הסתיים הדיון בין שר השיכון ליו"ר ההסתדרות: "הפגישה היתה חיובית"

מלשכת שר השיכון נמסר כי "הוחלט לקיים פגישה נוספת". עובדי רשות המקרקעין חוששים כי הקמת חברה ממשלתית לדיור להשכרה תרוקן מתוכן את עבודתם ובממשלה יש שמודים שהם צודקים

הסתיימה הפגישה בין שר השיכון אורי אריאל, המשמש כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, ויו"ר ההסתדרות עופר עיני, כדי לדון בהקמתה של החברה הממשלתית החדשה לדיור. מלשכת שר השיכון נמסר כי "הפגישה היתה חיובית והוחלט לקיים פגישה נוספת".
ועד עובדי רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מנהל מקרקעי ישראל) מתנגד להקמתה של החברה החדשה, שלטענתו תרוקן מתוכן את הרשות ועלולה להוביל לפיטורים נרחבים של עובדים, לאחר שכבר עברו גל פיטורים אחד בעקבות הרפורמה במינהל. רק אתמול פורסם דו"ח מבקר המדינה, שמצא ליקויים בנהלי העבודה של שר השיכון בשנים 2011-2012 מול רשות מקרקעי ישראל, וקבע כי אל לשר להתערב בשיקול דעתה של הרשות.

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ברשות ומאיימת בשביתה אם החברה תקום. אריאל מעוניין בין השאר למצוא פתרון למצב, אך השאלה היא האם בהסתדרות יסכימו להיכנס למשא ומתן על הקמת החברה למרות הידיעה על הפגיעה הצפויה במינהל.
לפיד מעוניין שלחברה תהיה אוטונומיה מוחלטת במתחמי שכירות שבהם 30% ומעלה מהדירות ייועדו להשכרה . צילום: עמית שעל הקמתה של החברה היא בעלת רגישות מיוחדת שכן היא אחד מהדגלים אותם נושא שר האוצר, יאיר לפיד, על מנת להעלות את כמות הקרקעות המשווקות בדגש על השכרה. בסוף ספטמבר אישר קבינט הדיור את הקמתה של החברה שאמורה להחליף את הרשות בכל הנוגע לטיפול במתחמים בהם יש גם דירות להשכרה. אולם במהלך הדיון התגלעו חילוקי דיעות בין השרים, ולבסוף הקמת החברה אושרה ללא הסעיפים המגדירים את מתחמי הקרקע שבהם תוכל לפעול – מתחמים חדשים או קיימים.
לפיד מעוניין שלחברה תהיה אוטונומיה מוחלטת במתחמי שכירות שבהם 30% ומעלה מהדירות ייועדו להשכרה. במתחמים אלה החברה תהיה אחראית על תכנון, פיתוח ושיווק הדירות. במתחמים שבהם שיעור הדירות להשכרה הוא מתחת ל־30% החברה תעבוד בצמוד לרשות מקרקעי ישראל. אולם גורמים במשרד השיכון וברשות מקרקעי ישראל אמרו ל"כלכליסט" בתום הדיון לפני כשבועיים כי "העברת מתחמים קיימים - שתוכננו על ידי משרד השיכון והמינהל - לחברה הממשלתית החדשה, ולא הסיכום לפיה היא תאתר ותתכנן מתחמים חדשים, משמעותה סגירת רשות מקרקעי ישראל".