נורבגיה רוצה להמשיך לצוד

הטענות ההולכות וגוברות על סבל כלבי הים בעת הצייד שלהם, הובילו את האיחוד האירופי להציע על חור לאיסור ייבוא של מוצרים העשויים כלבי ים. נורבגיה וקנדה מתנגדות למהלך

נורבגיה איימה לפעול נגד האיחוד האירופי, בנוגע לתוכניות האיחוד לאסור ייבוא של פרוות ומוצרים אחרים העשויים מכלבי ים.

המועצה המנהלת של האיחוד הציעה בשנה שעברה לאסור על ייבוא פרוות כלבי ים, הסובלים רבות בזמן הריגתם.

"מנקודת מבטנו, ההצעה אינה יכולה להיות מוצדקת במסגרת ארגון הסחר העולמי (WTO)", כתב שר החוץ הנורבגי יואנס גאר סטואר במכתב לחברת ועדת המסחר של האיחוד האירופי, קתרין אשטון.

"איסור על סחר במוצרים עשויים מכלבי ים יהוו תקדים מסוכן בנושא ניצול המשאבים המתחדשים", כתב סטואר.

קנדה איימה גם היא לפעול מול ההצעה של האיחוד האירופי.

קנדה, גרינלנד ונמיביה מהוות כ-60% מ-900 אלף כלבי הים הניצודים בכל שנה. שאר כלבי הים ניצודים באיסלנד, נורבגיה, שבדיה, פינלנד, בריטניה וארצות הברית.

ההצעה לאיסור צריך לעלות על שולחן הדיונים בין 27 החברות בפרלמנט של האיחוד האירופי לפני שהיא תאושר כחוק. נורבגיה, שאינה חברה באיחוד האירופי, אמרה כי הטיוטות שנידונו עד כה אינן מתקבלות על הדעת.

"הממשלה הנורבגית החליטה ליזום התייעצויות במסגרת ההבנות של הסדר המחלוקת של ארגון הסחר העולמי, במידה והאיחוד האירופי יקבל החלטה לפי ההתפתחויות הנוכחיות", אמר סטואר.

כוונת ההבנות של הסדר המחלוקת של הארגון הסחר העולמי היא להשיג פשרה במקרה ומדינה אחת אומרת שפעולת מדינה אחרת מפרה את ההסכמים של ארגון הסחר.

15 המינים של כלבי הים הניצודים כעת אינם נמצאים בסכנת הכחדה, אך הפוליטיקאים האירופיים דרשו ביצוע פעולות, לאחר שגילו שרבים מהכלבים עדיין חיים ובהכרה בעת הסרת העור מהם.

רוסיה אסרה על ציד גורים של כלבי ים בחודש שעבר, וראש הממשלה ולדימיר פוטין קרא לנושא "תעשייה ארורה".

עוד בירוק חי:

אמצו כלב משלכם»

הדולפינים נפגעים בעת צייד הלווייתנים»

ארגוני הסביבה רודפים אחרי ציידי הלווייתנים»