נמס לנו בין האצבעות

אנטרקטיקה הקפואה בדרך להיעלם - גשר קרח שהחזיק מדף קרח עצום קרס ביום שבת האחרון

גשר של קרח, שככל הנראה החזיק מדף קרח עצום במקומו, קרס ביום שבת ועשוי להוביל לקריסה נוספת. המדענים מקשרים את האירוע להתחממות הגלובלית.

"היה מדהים לגלות שהקרח בקע. רק לפני יומיים הוא היה שלם לחלוטין", אמר דייויד וון, מומחה לקרחונים.

מתמונות הלוויין של סוכנות החלל האירופית, היה ניתן לראות כי רצועת הקרח, באורך 40 ק"מ, שהחזיקה את מדף הקרח ווילקינס, התבקעה בקטע הצר ביותר שלה, שרוחבו 500 מטרים.

איבוד גשר הקרח, שהתנשא לגובה של 20 מטרים מעל פני הים, והיה ברוחב של כ-100 ק"מ ב-1950, יאפשר כעת לזרמי האוקיינוס להמיס יותר ממדף ווילקינס.

9 מדפי קרח נוספים הצטמצמו או קרסו ב-50 שנים האחרונות, חלקם לאחר 10,000 שנים שעמדו במקומם. למדף קרח לוקח מאות שנים להיווצר ולהתגבש.

הטמפרטורות בחצי האי של אנטרקטיקה עלו בכ-3 מעלות צלזיוס ב-50 השנים האחרונות, מה שמהווה את קצב העלייה המהיר ביותר בחצי הדרומי של כדור הארץ.

"אנחנו מאמינים כי ההתחממות באנטרקטיקה קשורה לשינויי האקלים העולמיים, אף על פי שהנושא עדיין לא ברור לחלוטין", אמר וון.

כ-175 מדינות נמצאות בדיונים ופגישות בעיר בון שגרמניה, בשיחות החלו ב-29 במרץ, כדי להגיע להסכמה על אמנה חדשה לשנת 2009 של האו"ם למלחמה בשינויי האקלים. השיחות צפויות להסתיים ב-8 באפריל.

אובדן מדפי הקרח לא משפיע על פני הים – הקרח הצף מתכווץ עם הפשרתו, כך שפני המים לא עולים. אך הפשרתם מאפשרת לקרחונים שעל הקרקע להחליק את דרכם אל המים, ולגרום לעלייה בפני המים.

עוד בירוק חי:

ניו יורק תוצף (בעוד כמה מאות שנים)»

בעבר הכינו באנטרקטיקה מטעמים מבשר פינגווין»

תחנת מחקר ישראלית ביבשת הקפואה. חוויות מהשטח»