קל לעיכול

מחקר חדש גילה שמערכת העיכול של הדגים (כן, הקקי שלהם) היא חיונית לשמירה על האוקיינוסים שלנו ולמניעת ההתחממות הגלובלית

מערכות העיכול של הדגים משחקות תקפיד מכריע בשמירה על בריאות האוקיינוסים וריסון השינויים של ההתחממות הגלובלית, כך מצאו המדענים.

המחקרים הראו כיצד דגים מסוג "דגי גרם" הצליחו לספק כמות רבה של פחמן אי-אורגני, שעוזר לשמור על האיזון בחומציות של האוקיינוסים, והוא חיוני לחיים של בעלי החיים הימיים.

אוכלוסיית דגי הגרם בעולם, המוערכת בכמות שבין 812 מיליון יחידות ל-2 מיליארד יחידות, עזרה להגביל את ההשלכות של שינויי האקלים, באמצעות ההשפעה שלהם על מחזוריות הפחמן, כך מסרו החוקרים מאוניברסיטת בריטיש קולומביה.

"המחקר מאפשר הצצה ראשונה לאפקט הגדול שיש לדגים על מחזור הפחמן שלנו – והסיבה לכך שאנחנו זוקים לדגים שימשיכו לשחות באוקיינוסים", מסרו החוקרים.

חומר טוב

סידן פחמתי הוא חומר לבן ובטקסטורה של גיר, העוזר באיזון החומציות במי הים, והוא חיוני גם בשמירה על בריאות המערכות האקולוגיות הימיות ובשוניות האלמוגים.

החומר עוזר להסדיר את כמות הפחמן הדו-חמצני שהאוקיינוסים יוכלו לספוג מהאטמוספרה בעתיד, כך לפי החוקרים.

עד כה, המדענים האמינו כי סידן פחמתי מגיע מהפלנקטון המיקרוסקופי הימי. הממצאים החדשים מראים כי בין 3% ל-15% מהחומר מגיע מהדגים.

"בגלל ההשפעה של שינויי האקלים העולמי, הדגים צפויים להשפיע אף יותר על ההרכב הכימי של האוקיינוסים בעתיד", אמרו החוקרים במסקנות המחקר.

עוד ב-nana10:

דגים גם מזיקים: הדג שעקץ את גל ארז מהישרדות»

הדגים עוזרים לאיזון גם בשיראל- שחרור דגים בכנרת»

האם דגים יכולים לדבר? יש כאלו שחושבים כך»