סוף לפליטת גזי החממה?

דו"ח חדש של ארגון WorldWatch מתריע כי יש צורך להפסיק את פליטת גזי החממה עד שנת 2050. ההתחממות הגלובלית חייבת להיפסק, והאנושות מנסה למצוא דרכים להציל את עצמה מכיליון אפשרי

אם העולם רוצה להימנע מהשפעות הרסניות בעקבות שינויי האקלים, פליטת גזי החממה תהיה חייבת להיפסק לחלוטין עד שנת 2050 ולהפוך ל"שלילית" לאחר מכן, כך מוסר דו"ח של ארגון WorldWatch.

הקיצוץ הנדרש בדו"ח של הארגון עמוק יותר מההערכות של רוב המומחים וקובעי המדיניות בתחום, ביניהן היעד של הנשיא הנבחר ברק אובאמה, שמעדיף קיצוץ של 85% בארצות הברית עד לאמצע המאה.

ההגבלה הנוכחית על פליטת גזי הפחמן הדו-חמצני שואפת למנוע מהטמפרטורה הממוצעת מלעלות מעל ל-2 מעלות צלזיוס מעל הממוצעים שנרשמו לפני המהפכה התעשייתית – אך הדו"ח החדש מצהיר כי מהלכים אלו מסוכנים מידי ולא מספיקים.

דרושה: הפחתה משמעותית

הטמפרטורה הממוצעת העולמית עלתה כבר ב-0.8 מעלות צלזיוס מאז 1850. החוקרים שפרסמו את הדו"ח אומרים כי פליטת הגזים צריכה להגיע לשיאה עד 2020 ולצנוח עד 2050 אל מתחת לרמה הממוצעת של 1990. גם לאחר מכן היא חייבת להמשיך לרדת. לדברי מפרסמי הדו"ח, פליטת הגזים הרעילים תהיה חייבת להגיע ל"אזורים השליליים", עם יותר ספיגה מפליטה, במהלך המחצית השניה של המאה הקרובה.

לדבריהם, הנטל של קיצוץ פליטת הגזים ייפול פחות על המדינות העניות ויותר על המדינות העשירות והמתועשות, שצריכות להפחית ב-90% את הזיהום שלהן עד 2050. מהלך זה יאפשר לכלכלה של המדינות המתפתחות לצמוח ולפתח טכנולוגיות חדשות שיפחיתו לבסוף את הגזים הגורמים להתחממות הגלובלית.

2009 – שנת מפנה?

למרות השינויים הדרמטיים בעולם, הטמפרטורות צפויות לעלות בעוד כמעלת צלזיוס אחת מאחר והצעדים להפחת הפליטה עדיין לא השפיעו על הטמפרטורה על פני השטח.

השנה הקרובה עשויה להיות שנת מפתח בתנועה לשינוי האקלים, בעקבות העלייה במודעות ת ובדאגה של המדענים והגברת הפעילות מצד הציבור לשיאים חדשים.

חברי הארגון מציינים גם את תאריך היעד המתקרב לחתימה על הסכם חדש פליטת גזי חממה, שיחליף את אמנת קיוטו. ההסכם החדש יכלול מערכת של סחר בזכויות פליטה, או מס על פליטת גזים רעילים, והוא עשוי לכלול גם הטבות מיוחדות למדינות שיעברו לכלכלה מופחתת-פליטה.

"מה שעומד על הכף כאן, הוא לא רק הטבע כפי שהכרנו אותו, אלא גם ככל הנראה ההישרדות של הציביליזציה שלנו", אומר הדו"ח.

עוד ב-nana10:

יערות הגשם משתקמים, אבל זה לא יספיק»

התחזית ל-2009: חם מאוד»

התחממות גלובלית? אירופה רועדת מקור»