יערות בשיקום

אחרי שנים של כריתה מסיבית, יערות הגשם משתקים בקצב איטי. אך מחקר חדש מגלה כי העצים החדשים לא יצליחו להוות סביבה מספיקה לבעלי החיים ששכנו בעבר ביערות

יערות הגשם הטרופיים בעולם עושים קאמבק, אך קיים סיכוי לכך שהצמחייה הצעירה לא תצליח להכיל בתוכה את מגוון חיות הפרא או לספוג כמות של פחמן דו-חמצני בדומה לעצים הישנים, כך מוסרים המדענים.

הויכוח סביב יערות הגשם מתקיים מזה עשורים. הדיונים בנושא בקהילה העולמית של איכות הסביבה מנסים להבין איך לעצור את ההתחממות הגלובלית. מאחר והיערות הטרופיים גורמים להפחתת כמות גזי החממה באוויר, הם נחשבים חלק חיוני בפתרון.

כ-350 אלף קמ"ר מתוך האזורים מיוערים המקוריים שנכרתו על ידי בני האדם, גדלים עכשיו מחדש, לפי המדענים. נתון זה מהווה רק 1.7% מהגדול המקורי של היער.

הצמיחה מחדש רושמת קצב מהיר למדי, ומציעה שוב מרחב מחייה ליצורים הרגילים לסביבה כזו בלבד, כמו ציפורים עם עיניים עצומות המסוגלות לראות דרך סבך העלים.

האם יערות הגשם ישרדו?

בניסיון לענות על השאלה בסיסית זו, המדענים מצאו כי עתיד היערות הטרופיים אינו עגום כפי מזהירים המומחים לשימור הסביבה, בעיקר משום האנשים שחיו בסמוך ליערות עוברים לאחרונה הרחק מהיערות על הערים, ובכך מאפשרים ליערות לצמוח.

המדענים מוושינגטון אמרו כי "ב-2030 גודל שטחי היערות דומה ואף גדול יותר מהשטח הנוכחי, ולכן בעלי החיים יהיו בסכנת הכחדה פחותה מהתחזיות המוקדמות".

שמירה על מגוון רחב של בעלי חיים ביערות הטרופיים חשובה כמקור לגידול צמחים מהם מופקות תרופות. התחזית הנוכחית היא היכחדות של מחצית מהזנים בעשורים הקרובים.
ההערכה היא שהיערות הצעירים לא יכולים לתמוך בחיות כפי שעשו היערות הותיקים, לדברי אחד החוקרים.

מאזור האמזונס בדרום אמריקה ועד היערות הארופיים של אפריקה ודרם-מזרח אסיה, בני האנוש הרסו כ-12 מיליון קמ"ר של יערות גשם, כמחצית משטח היערות המקורי על כדור הארץ. יערות אלו נעלמים בקצב של 50 מגרשי פוטבול בדקה.

"ליערות הצעירים אין סיכוי ממשי לתמוך במגוון הביולוגי והמערכות האקולוגיות הדרושות" אמרו החוקרים. "הם גם פגיעים יותר לשריפות".

עוד ב-nana10:

יערות הגשם בברזיל דווקא ממשיכים להיעלם»

הנכחדים בעקבות כריתת היער - הכר את הנכחד»

האם יערות הגשם מועילים למניעת אפקט החממה? לא בטוח»