שונית בדרך להכחדות?

מחקר חדש גילה כי שונית האלמוגים הגדולה בעולם האטה את קצב הצמיחה שלה, ובקרוב עלולה להצטמצם

הצמיחה של האלמוגים בגרייט בארייר ריף באוסטרליה צנחה מאז 1990 לשפל הנמוך ביותר שלה מזה 400 שנים. נתון זה הוא סימן מדאיג לבריאותם של האוקיינוסים בעולם, אמרו החוקרים.

הירידה בצמיחה עלולה לסכן מגוון של מערכות אקולוגיות ימיות הנסמכות על השונית, ולהוות תמרור אזהרה גם למערכות אורגניזמיות דומות במקומות אחרים בעולם.

הגרייט בארייר ריף היא שונית האלמוגים הגדולה בעולם, וכמו שוניות אחרות בעולם, היא נמצאת תחת איום בעקבות שינויי האקלים והזיהום.

"אורגניזמים אלו משחקים תפקיד מרכזי בבנייה ובפעילות של מערכות אקולוגיות ורשתות מזון, והשינוי בגיוון הביולוגי והיצרנות של האוקיינוסים בעולם עשויה להיות בלתי הפיכה", אמרו החוקרים.

שוניות אלמוגים הן מבנים תת-מימיים עדינים הדומים לגן של סלעים. למעשה, הסלעים עשויים חיות קטנטנות המכונות פוליפים אלמוגים. השוניות מספקות מקור חשוב לגידול ומקלט של דגים וחיות ימיות אחרות.

הן גם מגינות על החופים, מספקות מקור מכריע של מזון למיליוני אנשים, מושכות תיירים, והן בית פוטנציאלי לתרופות לסרטן ומחלות אחרות.

המחקר, שבדק 328 קהיליות אלמוגים מ-69 שוניות, גילה ירידה של 13.3% בגרייט בארייר ריף מאז 1990.

החוקרים תלו את האשמה לירידה בשילוב שבין ההתחממות הגלובלית, רמת החומציות של האוקיינוס והירידה בשיעור הפחמן במי הים.

אלמוגים מכסים נכון לעכשיו 400 אלף קילומטרים רבועים של תחתית הים באזורים הטרופיים, אך הם זקוקים לאור שמש מתמשך, מים חמימים יותר ושיעור גבוה של פחמן בכדי לשגשג.

ריף האלמוגים הגדול בעולם הוא הגרייט בארייר ריף של אוסטרליה, המהווה אוסף של 2,900 שוניות לאורך 2,100 ק"מ על חופה הצפון-מזרחי, בשמורה ימית בגודל של גרמניה.

עוד בנושא:

מגלים מינים חדשים בשונית של אוסטרליה |

בישראל שותלים אלמוגים בשונית מלאכותית |

משחק מגניב לבניית שונית אלמוגים משלכם |