חם שם בחוץ?

נפח הקרח באזור הארקטי הגיעה השנה לשפל חסר תקדים מאז תחילת המעקב בנושא בשנת 1979, כך לפי דו"ח של סוכנות האקלים של האו"ם

"מה שמתרחש באזור הארקטי הוא אחד מהעדיות המרכזיות להתחממות הגלובלית", אמר מייקל ג'ארוד, המזכיר הכללי של ארגון האקלים העולמי, WMO. "הנטיה הכללית עדיין נוטה כלפי מעלה. העונה הנוכחית מחזקת את הירידה בכמות הקרח באזור הארקטי, הנמשכת מזה 30 שנים".

הקריסה הדרמטית של רבע ממדפי הקרח העתיקים באי אלסמר הקנדי בפון האוקיינוס הארקטי הצפוני, הוסיפה להתמוססויות קודמות, שהפחיתו ביחד את הקרח המכסה את הים באזור מ-9,000 קמ"ר לפני כמאה שנים, ועד ל-1,000 קמ"ר בלבד השנה.

ה-WMO מוסר כי "העשור הנוכחי חם בכמעט 0.2 מעלות צלזיוס בהשוואה לעשור הקודם", אמר פיטר סקוט, מומחה לאקלים במרכז הדלי, המספק מידע לארגון האקלים העולמי.
"אקלים קיצוני, הכולל שטפונות הרסניים, בצורות חמורות ועקביות, סערות שלגים, גלי חום וקור, נרשמו בחלקים רבים בעולם", כך נמסר מהסוכנות. ברבים מהמקרים מאות ואף אלפי אנשים מצאו את מותם.

בשנה ממוצעת, מתרחשות 11 סערות מתוכן 6 הופכות להוריקנים ושתיים להוריקנים גדולים. ב-2008, התפחו 5 הוריקנים גדולים.

WMO אומר כי 10 השנים החמות ביותר מאז תחילת התיעוד העולמי ב-1850, נרשמו מאז 1997, כשהחמה מביניהם היתה שנת 2005.

מדינות העולם מנסות במשך שנים להגיע להסכם, שיעצור את הנטיה המסוכנת. רק בתחילת חודש זה, נערכה פגישת פסגה של מנהיגים מכל העולם בפוזנאן, פולין, לקרת חתימה אפשרית על הסכם אקלים. אך המגעים נכשלו, בעיקר לאור המאבקים בין המדינות העשירות והעניות, שלדברי התומכים במאבק האקלים לא מראות רצון מספיק לפתרון הבעיות האקלימיות.