למה בר חלמה על שחף, ומה המשמעות של אופק בחלום של אילנה? פירוש החלומות של הדיירים

עולם התת מודע של הדיירים סוער וגועש מרגע שנכנסו לבית וכמעט בכל בוקר אחד מהדיירים משתף בחלום הזוי. אספנו כמה מהחלומות המעניינים ביותר של הדיירים ובדקנו מה בדיוק הם אומרים על העבר, ההווה, ואולי גם העתיד של הדיירים בבית האח הגדול

זמן צפייה: 01:16

פירוש החלומות יכול להגיד הרבה על האדם החולם, לתת לנו הצצה לחרדות ולרצונות הכמוסים ביותר, ולהגיד הרבה יותר ממה שאדם יודע לומר או להעיד על עצמו. מה החלום של שחף על לוקי אומר, באיזה קטע אילנה חלמה על אופק ולמה נתנאל לא מפסיק לחלום על דיאן? צללנו למעמקי התודעה של הדיירים (ושל גוגל) ובדקנו מה החלומות שלהם אומרים.

בר חולמת על שחף

אחרי שחלמה בלילה על לא אחר מאשר שחף, בר קמה בבהלה. בתיאור החלום, היא מספרת שהתעוררה לצדו של שחף כשהיא מדמיינת שאליאב צופה בה מהבית. קודם כל נרגיע ונאמר - לא נורא, בר. כולנו היינו שם. אחרי שקמה מהחלום, בר קמה לבדוק ששחף ישן במיטתו ושהדבר לא קרה בטעות. היא חוששת שתיפול בלשונה או שתעשה דברים שאליאב לא יאהב, אך היא ממהרת לשאול כל אופציה כזו ואומרת על החלום "אוי, זה היה נוראי".

אז מה החלום שלה אומר? הוא יכול להעיד על מספר דברים. הראשון ביניהם הוא משיכה לשחף. כאחד מהגברים הדומיננטיים בבית, קשה לחסום את התת-מודע מנוכחותו המרגיעה של שחף. מה שעוד ניתן לפרש מהחלום זה את החשש של בר מעינו הבוחנת של אליאב. אליאבי, אם תרצו. בר נמצאת כרגע במצב שבו היא נראית אך אינה רואה. אליאב יכול לצפות בכל דבר שהיא עושה ולה אין שום דרך לדעת מה איתו. היא אפילו לא יודעת באילו סיטואציות הוא צופה בבית.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-the-big-brother-season-04-clips-2626-part-2207191120' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_7bq2hnes' duration='']

אילנה חולמת על אופק

בחלום, אילנה מתהלכת לבדה בשוק צבעוני, שמח, מלא חיים ושפע, כשלפתע היא מבחינה באופק עומד לבד בגשם, מחזיק שמיכה מעל הראש ונרטב. בבסיסם, גשמים בחלומות נתפסים על ידי הפסיכולוגיה כדבר חיובי, כגשמי ברכה. עם זאת, חשוב להבין כי במידה שהגשמים בחלום הזיקו לחולם או איימו עליו, אלו יכולים להזהיר מפני כך שהחולם חש הצפה מסוימת שצריך להרגיעה, או לחילופין - הרצון בהיטהרות מכביד על החולם וגורם לו לצעוד במקום.

למה אילנה חלמה על אופק, דייר שעל פניו אין לה כל קשר אליו? ניתן לפרש זאת בכך שאילנה רואה את אופק כילד של הבית, ולמעשה הוא מזכיר לה את הילד שלה אשר רחוק ממנה כעת. ההליכה שלה בשוק הצבעוני יכולה להתפרש כשגרת החיים החדשה של אילנה בבית האח הגדול, חוויה שלא פעם אילנה אמרה שהחזירה לה את הילדות האבודה ושמחת החיים. ההימצאות של אופק בתוך כל הצבע והחיים, עומד לבדו עצוב, בגשם, ללא מטרייה, מעידה על הקטיעה של החווייה על ידי הדאגה לבן שלה.

אופק חווה ילדות לא פשוטה, וניתן לשער שכל הורה מפחד שהילד שלו יעבור את מה שאופק עבר. לכן הוא מבטא את החרדה שלה שהבן שלה יחווה דברים דומים למה שאופק חווה. ההופעה שלו בחלום, בתוך החיים הצבעוניים שלה, מוציאה את אילנה מהחווייה האופטימית והצבעונית ומזכירה לה שתמיד היא תדאג לבן שלה, לא משנה איפה תהיה.

דניאל חולם על דנה

לא חסרים מחקרים המעידים על כך שגברים מפחדים מנשים חזקות ונראה שזה בדיוק מה שקרה לדניאל עם דנה. דנה נכנסה לבית כשהיא מצהירה בבירור - דניאל מוצא חן בעיניה. ההכרזה הזו אמנם החמיאה לדניאל אך מסתמן שגם גרמה לו ללא מעט חרדה. בחלום, דניאל מתאר את דנה רודפת אחריו בבית עם טירוף בעיניים והוא מנסה לברוח ממנה. הוא נכנס לשירותים וצועק לה "לא!" והיא לא מניחה לו. בחלום, דנה צועקת עליו: "אתה תהיה שלי בסוף. עד שתמות אני לא ארפה ממך".

בריחה מפני אנשים או חלום שבו רודפים אחרינו ללא סוף, מייצגץ את שלל הבעיות בחיים שלנו שאנו מנסים בדרכים שונות להימנע מהן ובכל מחיר. ההימנעות מלהתייצב כנגד אותן בעיות והניסיון לפתור אותן, משתקף בחלום במלוא החריפות. הפן השלילי של בריחה מאנשים בחלום, מרמזת על סירובנו להתמודד עם המציאות כשהיא לא נעימה לנו או כשהיא איננה מוכרת לנו, ואנו לא בטוחים מה יהיו תוצאות ההתמודדות הזו.

ניתן להבין שהרצון החזק של דנה הבהיל את דניאל (בלשון המעטה) והוא חווה את מה שפרויד כינה "חרדת סירוס", בה גברים חרדים שנשים ייקחו מהם את גבריותם. למזלו של דניאל, דנה הודחה עוד לפני שהספיקה להתקרב אליו בכלל.

נתנאל חולם על דיאן

בחלום, נתנאל מתאר שהוא מסתובב בבית וכל הדיירים מתעסקים בענייניהם. בחצר הוא רואה את דיאן יושבת בחצר ובוכה. הוא שואל אותה מה קרה והיא מתעלמת ממנו כאילו הוא רוח רפאים. נתנאל צועק לה כדי שתשמע אותו והיא ממשיכה להתעלם ממנו.

חלומות על בכי יכולים לייצג רגשות עזים של אובדן, אכזבה וכאב. החלום מעביר תחושת תסכול מן המצב שבו אנו נמצאים או של חוסר השלמה עם המצב, שיכול להיות סיום מערכת יחסים מסוימת וכדומה. החלום יכול גם להתפרש כדאגה של נתנאל כלפי דיאן מאחר שאינו יודע מה קורה איתה בחוץ. נתנאל חושש שדיאן צריכה את עזרתו והוא לא שם כדי לעזור לה. היבט ההתעלמות בחלום מסמל את הנתק שיש ביניהם כאשר הוא בתוך הבית והיא בחוץ, ושאין להם בעצם שום יכולת לתקשר. לא שלא ידענו את זה כבר, אבל נראה שנתנאל לא שוכח את דיאן אפילו בלילות.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-the-big-brother-season-04-clips-2626-part-2208170756' autoplay='0' credit='' desc='החלום של נתנאל על דיאן' poster='' kid='1_vyx911d2' duration='']

מרינה חולמת על עדי

מרינה אמנם קיבלה כמה וכמה אישורים לכך שעדי אוהבת אותה ומחכה לה בחוץ, אך זה לא מונע מהתת-מודע שלה להציף חששות בנושא. היא מתארת שחלמה שעדי נכנסה לבית האח הגדול אבל עדי לא נראית כמו שהיא זוכרת. מרינה בהלם, עדי מנסה להתקרב אליה ומרינה מתרחקת. עדי לא מבינה למה מרינה לא מוכנה להתקרב אליה ובכך החלום נגמר.

החלום הזה מציף את הפחד של מרינה שעדי לא תהיה אותו דבר כשהיא תצא מבית האח הגדול. מרינה כבר דיברה כמה פעמים על כך שחוויית האח הגדול תשנה אותה והיא חוששת שזה יגרום לקרע בינה לבין עדי. מרינה בעצמה העידה שהיא לא יודעת מה היא תרגיש כשהיא תצא מהבית ובחלום הזה היא בעצם משליכה את הפחד הזה על עדי בכך שעדי היא זו שכבר לא דומה לעצמה.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-the-big-brother-season-04-clips-2626-part-2208031013' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_vl5qh4em' duration='']

שחף חולם על לוקי

זה לא חדש לנו שהקשר בין שחף לכלב שלו לוקי הוא קשר של אב ובן לכל דבר ועניין, והחלום שלו בהחלט מאשר את זה. שחף חלם שהוא נמצא במשרד שלו בעבודה ובכל פעם שהוא רוצה ללכת הביתה ללוקי, מציעים לו עבודה יותר שווה, תנאים יותר טובים, טיסה לחו"ל והרבה דברים שקשה לסרב להם. שחף מתאר שהוא רוצה ללכת אבל כל פעם מתפתה לכל הדברים שמציעים לו. לבסוף שחף נשבר תחת הגעגוע ללוקי והוא נופל על הברכיים ובוכה בכי מר.

פירוש אפשרי נוסף לחלומות על בכי יכול להיות כי רק לאחרונה הצלחנו להפנים ולקבל בעיה שליוותה אותנו במשך תקופה ארוכה. כמו לכל ההורים גם שחף חווה רגשות אשם בנוגע ל"ילד" שלו. הוא מרגיש שהחוויה בבית האח הגדול היא מהפיתויים המתוקים שהוא לא מסוגל לסרב להם ומרחיקים אותו מהדבר הכי יקר לו - לוקי. הוא חש אשמה על התקופה הארוכה שהוא לא איתו ובעצם מרגיש שזנח אותו. שחף, אתה תמיד יכול להתנחם בפסלון של לוקי שאילנה הכינה.

 

תוכן הכתבה אינו מהווה דעה מקצועית ואין להתייחס לכתוב ככזה