"החלטה אומללה": בוטלה השתתפותה של יוצרת ישראלית בפסטיבל בינלאומי

עליזה חנוביץ', יוצרת הסדרה "חאנשי" שגם כיכבה בה, הייתה אמורה לקחת חלק בפסטיבל הסרטים הבינלאומי של שטוקהולם - אלא שברגע האחרון הודיעו לה המארגנים כי היא לא מוזמנת. "קיים חשש שיווצר מצב ׳לא נעים׳ לעליזה", הסבירו • לאחר הפרסומים ובעקבות הזעם, בפסטיבל חזרו בהם • חנוביץ': "לא אסע"

עליזה חנוביץ'
עליזה חנוביץ' | צילום: רפי דלויה, HOT

מלחמת חרבות ברזל: התמונות מההפגנות נגד ישראל המתקיימות ברחבי העולם מטרידות ומדאיגות במיוחד, שכן קשה להבין כיצד - חרף הטבח שאירע כאן, מניין הנרצחים העצום והעובדה שתינוקות וילדים נחטפו מהמיטות שלהם לשבי חמאס - עדיין יש מי שבוחרים להאשים את ישראל בסכסוך עם הפלסטינים. מדאיגה אף יותר היא העובדה שגם בעולם התרבות יש את אלו שבוחרים דווקא לצדד בצד השני - ואף להחרים את ישראל.

הבוקר (ראשון) נודע כי בצל המלחמה, פסטיבל הסרטים הבינלאומי של שטוקהולם החליט לבטל ברגע האחרון את השתתפותה של עליזה חנוביץ', יוצרת וכוכבת "חאנשי" של HOT (בבימויים של אהרון גבע ומיקי טריאסט). מארגני האירוע הסירו את השתתפותה של חנוביץ' בטענה כי "הפסטיבל נאלץ לקחת עמדה" ("We have to take a stand") ולבטל את השתתפותה - למרות שהסדרה שיצרה ובה היא משחקת דווקא כן תוקרן בפסטיבל. עדכון: בעקבות הפרסומים, בפסטיבל התקפלו והחליטו שכן להזמין את חנוביץ' - בתנאי שהיא זו שתשלם על הטיסה. 

לכתבות נוספות:

בחברת HOT סיפרו כי הסיבה הרשמית שהוצגה על ידי הנהלת הפסטיבל לביטול, פחות משבוע לפני אירוע ההקרנה החגיגי, היא כי "הנחיות משרד החוץ השוודי מורות לנקוט משנה זהירות כלפי טיסות מישראל", וכי "קיים חשש שיווצר מצב ׳לא נעים׳ לעליזה". לטענת חברת התקשורת, "ניסיונותיה של חנוביץ' למצוא פתרון, בהם אף התעקשות בפני מארגני הפסטיבל שטיסות יוצאות כרגיל מישראל לאירופה ולהיפך - נתקלו בסירוב חד-משמעי".

"אני מופתעת מהפחדנות של הפסטיבל", מסרה חנוביץ' בתגובה תחילה, "זה מבאס אותי כי ציפיתי לבלות באירוע תרבותי שבו אוכל לקחת הפסקה מהמציאות המפחידה שלנו וליהנות ולדבר על אמנות. גם אני 'have had to take a stand', ואני עומדת עם היהודים, ואני תומכת בישראל, שלום עם השכנים שלנו, ובעיקר אני עומדת עם המשפחות של החטופים".

ולמרות שכאמור בפסטיבל התקפלו והחליטו שכן להזמינה, היא הצהירה כי אין בכוונתה להגיע: "התירוץ של הפסטיבל ללמה הם לא רוצים שאגיע השתנה שלוש פעמים, וזה גורם לי להרגיש שהם לא אומרים לי את האמת. אני חושבת שאני לא אסע בסוף כי אני לא מרגישה הכי רצויה. רציתי גם לקנות סוודר יפה - במקום זה אקנה בישראל ואתמוך בכלכלה שלנו".

חאנשי
חאנשי | צילום: רפי דלויה

מ-HOT נמסר בתגובה: "ההחלטה האומללה להחרים את כוכבת ויוצרת חאנשי היא כניעה לפחד, הטלת מורא ואלימות. צר לנו שהפסטיבל שהיה אמור להיות בית לאומנות ופלורליזם משמש כמכשיר לארגון טרור רצחני שטבח בקשישים, ילדים, נשים וגברים חפים מפשע - רק בגלל שהם יהודים. אנו קוראים לכל המשתתפים בפסטיבל להימנע מלהגיע עד שתפורסם התנצלות רשמית ומזמינים את כולם לצפות בחאנשי המצוינת".

הידיעה על ביטול ההזמנה של חנוביץ' מגיעה לאחר שביום שישי האחרון, על במת פסטיבל קולנוע תיעודי באמסטרדם, הונף שלט שתומך בקריאת "מהנהר ועד הים, פלסטין תהיה חופשית" מול תשואות הקהל - לרבות מנהל הפסטיבל.