תיראו מופתעים: טיילור סוויפט הפכה למיליארדרית

במשך 17 שנות קריירה היא שברה שיאים בזה אחר זה; הסתכלה למנהלים בתעשייה בלבן של העיניים; והחזירה לידיה את השליטה שכמעט אבדה ברפרטואר המרשים שלה: פלא שטיילור סוויפט נכנסה בסוף השבוע למועדון המיליארדרים בעולם המוזיקה? לא ולא | דעה

טיילור סוויפט בטקס פרסי ה-AMA
טיילור סוויפט | צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: הזמרת טיילור סוויפט הפכה בסוף השבוע למיליארדרית. הסיבה המרכזית לכך היא סיבוב ההופעות שובר השיאים שלה שנגמר לאחרונה בארצות הברית ובקרוב יעבור לאירופה, וכן הסרט התיעודי שיצא בחודש שעבר - ושבר שיאים גם כן, עת הפך תוך ימים ספורים לסרט ההופעות המצליח ביותר בכל הזמנים.

טיילור סוויפט נכנסה לתעשייה המוזיקה כבר ב-2006 בתור זמרת קאנטרי צעירה שכותבת על החוויות האישיות שלה. לאט לאט היא ביססה את מעמדה במגרש העולמי - בין אם בזכות הלהיטים שכבשו את הרדיו, השערורייה הזכורה עם קנייה ווסט ומערכות היחסים המתוקשרות שלה - סוויפט בנתה אימפריה.

לכתבות נוספות:

לאורך השנים, סוויפט טיפחה יחסי אהבה-שנאה עם כלי התקשורת שאהבו לנתח כל צעד שלה, ולעיתים אף ציירו אותה כדמיות "בעייתית" (מה שהוליד את אלבומה "Reputation"). כך או כך, אין חולק על כך שהיא שינתה את כללי המשחק כאן.

בשנים האחרונות היא אף קפצה מדרגה, אז פתחה במלחמת חורמה מול חברות הסטרימינג הגדולות שלטענתה לא תיגמלו מספיק את המוזיקאים. היא אסרה עליהן להשתמש בחומרים שלה עד לשינוי החוקים; בהמשך, פתחה במלחמה אחרת נגד סקוטר בראון, על רקע הפיכתו לבעלים של חברת התקליטים שבה הייתה חתומה - מה שנתן לו זכויות על ששת אלבומיה.

טיילור סוויפט
טיילור סוויפט | צילום: רויטרס

סוויפט, כזכור, לא אהבה את המהלך שלטענתה נעשה מאחורי גבה, ולא הייתה מוכנה שבראון - עימו הייתה מסוכסכת עוד בעבר - ירוויח מהאומנות שלה. היא נכנסה לאולפן והקליטה את כל אלבומיה מחדש על מנת לייצר מאסטרים לשימושים במדיה ולהאזנת המעריצים - ובכך הקנתה לעצמה מחדש את הזכויות עבור שיריה.

17 שנות קריירה מתנקזים כולם לסבב ההופעות "The Eras tour" שבו, במשך כשעתיים וחצי, היא מבצעת את כל הלהיטים מהרפרטואר העצום שלה. להגיד שהטור הזה מצליח במיוחד זה אנדרסייטמנט של ממש: כל הופעה מוכרזת מיד כסולד אאוט (אבל אמיתי); כל עיר שבה היא מבקרת זוכה לפריחה כלכלית; והיא אפילו הזיזה כמה לוחות טקטוניים, כשמעריצים שרקדו באחת מהופעותיה הרעידו - פיזית - את האדמה.

ולא, הכרטיסים להופעה שלה לא זולים (הח"מ רכש אחד ב-2,000 שקלים), ובשביל לשים את ידיכם על אחד תצטרכו לצלוח תור של מאות אלפי גולשים שמנסים את מזלם. לא פלא, אם כן, שהסרט שמתעד את המופע הוכרז כאמור לרווחי ביותר בכל הזמנים. כי אם לא לראות אותה בלייב - אז לפחות על המסך הגדול.