סי היימן: "אמרו לי שזה שיר שיכול לשנות את החיים שלי"

הזמרת והיוצרת סי היימן חוגגת יום הולדת 61 ולכבוד האירוע היא משתפת על הסיפורים מאחורי השירים "גיבור גדול" ("לא ידעתי שאני מכתיבה לעצמי את מי שהפכתי להיות"), "זמן אחר" שבישר סוף של תקופה ושל "#יומולדתך היום" שנוצר בתקופת הקורונה ומביע געגוע לחום ומגע

סי היימן
סי היימן | צילום: אילן בשור

גיבור גדול  (1987)

מילים ולחן: סי היימן

"אחרי שהשתתפתי בסרט 'שוברים' שביים אבי נשר בשנת 1985 היה לי תאריך להופעה בפסטיבל ערד בשנת 1986 ולמעשה עוד לא היו לי שירים. היתה לי היכרות טובה עם יזהר אשדות שהיה אחראי לפסקול של 'שוברים' ושאלתי אותו מה הוא ממליץ לי לעשות. הוא המליץ לי לעבוד עם קובי אייזנמן ורן עפרון, החבר'ה המקוריים של להקה מקומית. התחלנו לכתוב שירים ביחד, צלחנו את פסטיבל ערד והחלטנו שמקימים להקה ומתחילים להופיע במועדון הפינגווין המיתולוגי בתל אביב. להופעות הראשונות הגיעו בערך ארבעה אנשים, כולם מהקהילה הגאה שחיבקה אותי מהרגע הראשון. הופענו כל יום שלישי ולאט לאט התחילו להגיע אנשים נוספים להופעות.

 

כתבות נוספות:

 

"יום אחד הגיע להופעה בחור שגמר לי את הצורה, חתיך ברמות קשות. ניגשתי אליו בסוף ההופעה והוא הציע לקנות לי בירה או משהו כזה. שאלתי אותו מי הוא והוא ענה שהוא טייס והוסיף שהוא הגיע להופעה במסוק שהוא השאיר בשדה דב. אמרתי לו 'וואלה, נשמע מדהים. אפשר לראות את המסוק כדי להאמין?'. הוא לקח אותי על האופנוע שלו לשדה דב, ראיתי שהוא באמת טייס והוא טס עם המסוק חזרה לבסיס שלו בצה"ל. ככה היה כל יום שלישי והתאהבנו, נהיה סיפור מאוד חזק אבל קצר. יום אחד עליתי לדירת הגג שגרתי בה ברחוב יוחנן הסנדלר בתל אביב ומצאתי פתק על הדלת שהיה כתוב בו 'אני לא גיבור מפלסטיק ירוק. אני צריך לבחור בין החיים שלך והמוזיקה שלך ובין הקריירה הצבאית שלי ואני בוחר בשמיים ואת נשארת כאן'. הלב שלי היה מרוסק ברמות, אתם לא מבינים. נכנסתי לדירה שלי והדלקתי את הרדיו על גלי צה"ל, שם יש מבזקים של 60 שניות על נושאים שונים והיה מבזק על לחימה בחורף והמבזקן סיפר כמה קשה לחיילים ללחום בחורף בגלל הקור וגם בקיץ בגלל החום, ואני התחלתי לכתוב את 'גיבור גדול' כשכולי בוכה בטירוף.

סי היימן
סי היימן | צילום: יואב אתיאל

"אחרי שכתבתי את רוב השיר באתי למשה לוי, מי שהפיק את האלבום הראשון שלי שכבר היה מוכן עם 12 שירים, והשמעתי לו אותו. הכנסתי לשיר לא רק את התחושות שלי, שנזנחתי על ידי לוחם בשביל צה"ל, אלא את התחושות שהיו במדינה אחרי מלחמת לבנון. משה הקשיב לשיר ואמר לי 'זה יכול להיות שיר שישנה את החיים שלך, לכי הביתה להשלים אותו'. הוא רצה שאוסיף לשיר משהו שירים אותו, הוא רצה את הסי פארט. למרות שהבחור עזב אותי הפכתי את זה וכתבתי שאני עוזבת אותו. בעצם לא ידעתי שאני מכתיבה לעצמי את מי שהפכתי להיות – הלוחמת, פורצת הדרך, זאת שמדברת בשביל נשים. אני כתבתי כי הלב שלי היה מפוזר לחתיכות כמו פופקורן על הרצפה, כתבתי את השיר מתוך בכי כי חשבתי שאנחנו הולכים להתחתן ולעשות ילדים, אהבתי אותו נורא.

"כשחזרתי עם השיר המוכן למשה הוא אמר שצריך להוציא שיר אחר מהאלבום בשביל 'גיבור גדול' כי אי אפשר היה להכניס יותר מ-12 שירים לתקליט. אני לא הייתי מסוגלת להחליט מה להוציא ומשה קבע שמוציאים את 'עולם תעשייתי' כי לדבריו 'אי אפשר שיהיו שני ילדים כל כך מוצלחים באותה לידה'. בסופו של דבר 'עולם תעשייתי' פתח את האלבום השני. כמה שנים מאוחר יותר אותו טייס הגיע להופעה שלי בצוותא, הוא עמד בסוף האולם קצת נבוך. שמעתי שהוא התחתן טוב והתגרש טוב מאז, איחלתי לו הצלחה בליבי ועברתי הלאה כי נשארתי עם השיר. מה שמדהים ב'גיבור גדול', על אף היותו שיר מחאה הוא היה בעיקר שיר אהבה ולכן הוא נשאר אלמותי. לא נתפסו עליו כי קר מדי כדי לכבוש אלא כי אני עוזבת כי אני חושבת שאני אוהבת מדי. תראו איך הקצנתי את הדבר הזה! עד היום משמיעים אותו יותר משלושים פעמים בשבוע ברדיו, זה שיר שעשה היסטוריה וזכיתי להיות חלק חשוב בשיר הזה. בימים אלה הוא חוגג 35 שנים ליציאה שלו ואני חושבת לעשות לו גרסה אקוסטית עם פסנתר ומפוחית. השיר הזה נכתב במקור כשיר שקט ולא כזה גדול. אולי אחרי כל כך הרבה שנים הגיע הזמן לספר איך הוא נכתב באמת".

"זמן אחר"

מילים ולחן: סי היימן

"השיר זה מסמל את סופה של תקופה. השיר 'זמן אחר' לקוח מתוך האלבום השלישי שהוצאתי עם להקה מקומית שנקרא 'עובדים בכביש', האלבום האחרון שלנו ביחד. האלבום יצא ממש לפני מלחמת המפרץ ואני, הטום בוי של המדינה, הייתי בהריון מרן עפרון שהפך להיות בן זוגי. ברחתי עם הלהקה לצלם קליפ לשיר בגרמניה כשאני בחודש הרביעי להריון והאמרגן שלי לא אישר לי לטוס בגלל ההיריון, אבל שיקרתי לגבי הזמנים והצלחתי לטוס. צילמנו קליפ היסטורי כששברו את חומת ברלין והקליפ לשיר זכה במקום הראשון בפסטיבל הסרטים של חיפה.

"השיר הזה בעצם מספר על השינוי שעברתי, אני הכי אישית שיש בו. למה הייתי כל כך אישית? כי חששתי שבגלל ההיריון אני אעלם. תבינו, באותה תקופה חיינו בוואן שלקח אותנו להופעות. היו 27 הופעות בחודש, אולמות גדולים יחסית לאותה תקופה. הרגשתי שאני חייבת להיפרד מזה כי התחילה לצאת לי הבטן ומה יהיה אז? התחילה מלחמת המפרץ ויש טילים ולי יהיה את תומר, בני הבכור. אנחנו מוצאים את עצמנו עם אלבום בחוץ ואני עם זוגיות וילד שעתיד להיוולד. הטום בוי כבר לא טום בוי וכי יש לה בטן ענקית אף אחד לא הופיע בגלל המלחמה, הכי דומה למה שהיה עכשיו עם הקורונה. כל השוק הפסיק לעבוד ולהקה מקומית התפרקה וכל אחד הלך לדרכו.

סי היימן
סי היימן | צילום: ארכיון

"'זמן אחר' נכתב כשהייתי בהריון. הוא היה פחות חברתי ומחאתי אלא הדרך לסי האישית. הרגשתי בשיר הזה שאני הולכת להיפרד מהתקופה הזו. הרגשתי שמשהו מאוד גדול בחיים שלי הולך להשתנות והבנתי שהסיפור של נערת הרוק שמסתובבת 27 לילות בחודש בוואן נגמר. לא רק אני השתניתי אלא כל המדינה. פתאום נהיה ערוץ 2 והיו פרסומות, מועדוני הסטנד אפ קמו והאווירה היתה שונה. הבנתי שהתקופה שאנשים קונים כרטיסים לראות הופעות רוק נגמרת ואנשים היו בהלם כשהופעתי בלונה פארק עם השירים שלי. אני הבנתי שהקדושה שאומני רוק מופיעים רק במועדונים נגמרה ובישרתי את זה בשירים שלי. עם השיר הזה פיניתי מקום לאישה היוצרת שבסוף תצא ממני".

"#יומולדתך היום"

מילים ולחן: סי היימן

"השיר הזה יצא לרדיו בשנה שעברה והוא יופיע באלבום העשירי שלי שייצא בחודש ספטמבר הקרוב. האלבום הזה נעשה ביחד עם אלעד שודלר ועמיר רוסיאנו, הידוע בכינוי ג'נגו. עם אלעד אני מופיעה כבר שבע שנים ועמיר הצטרף אלינו לפני שלוש שנים, קצת לפני שהקורונה פרצה לחיינו. בתקופה הזו עשינו המון הופעות בחצרות וכתבנו שירים. השיר מדבר על בחורה שרוצה לברך בחור שיש לו יום הולדת על הקיר שלו במדיה החברתית אבל היא רואה שיש כל כך הרבה אנשים שבירכו אותו והוא לא יראה את הברכה שלה, של האהובה שלו, מישהי שיקרה לו. בקליפ, אותו צילמו דרך הטלפונים הסלולריים, רואים אולמות ריקים ורחובות ריקים כי הוא נעשה בקורונה.

"בתקופת הקורונה הפסקנו לצאת לבלות, הפסקנו ללכת לחנויות תקליטים או לשתות אספרסו אמיתי. הכל עבר פנימה, לאזור הדיגיטלי. גם ברכות יום ההולדת הפכו להודעות על הקיר החברתי עם סיימלי או פרפר באינסטגרם. הכל קורה אחרת, כאן ועכשיו, כולם עושים לייקים ולא ממש מחוברים למציאות. כשכתבתי את השיר התגעגעתי נורא לאנשים, לחיוכים ולחיבוקים שלהם, לשתות אספרסו בבית קפה או לעשות חצי יום כיף כשיש לי יום הולדת. חשבתי שזה המקום הראוי לשים זרקור על השיר בגלל שבשבת הקרובה, 10.6, אני חוגגת יום הולדת 61. אני יודעת שהשארתי את החותם שלי ואני חושבת שזה ראוי להערכה שאני ממשיכה לעשות אלבומים ומממנת הכל בעצמי. ביום ההולדת שלי אני אופיע בתיאטרון תמונע בתל אביב עם שירים מכל התקופות".

 

סי היימן תופיע בתיאטרון תמונע בתל אביב ביום הולדתה, 10.6, עם המופע "רוק'נרול כחול", בו היא תחגוג 35 שנה לאלבום הראשון ותשיק את הסינגל החדש שלה, "רצה קדימה" לקראת אלבומה העשירי. כרטיסים אחרונים למופע אפשר להשיג כאן.
בתאריך 24.6 תופיע היימן בקפאין בחיפה עם המופע. כרטיסים להופעה ניתן לרכוש כאן.

לכבוד יום הולדתה ה-61, סי היימן הכינה במיוחד עבורכם את הפלייליסט האולטימטיבי שלה הכולל 61 שירים מכל השנים. בנוסף, מצורף לפלייליסט פודקאסט שהיא הכינה על השיר "רצה קדימה".


סי היימן
סי היימן | צילום: נמי כרמי