"הרווחתי יותר כמלצר מאשר התמלוגים לשיר 'שני משוגעים' בארבע שנים"

אליה רוסיליו, אחד מהכותבים הפורים ביותר בישראל בשנים האחרונות, משחרר את "שר לבד" שהוא בחר לשיר בעצמו. בקרוב הוא יעלה מופע שיכלול שירים שהוא כתב לעצמו ולאחרים (אייל גולן, מירי מסיקה, עומר אדם ואחרים), ועל הדרך בוחר את חמשת השירים שהוא הכי אוהב מבין השירים שלו ששרו אחרים ומודיע ש"אי אפשר להתפרנס ממוזיקה בישראל"

Zzkyeo
אליה רוסיליו | צילום: אור דנון

השם אליה רוסיליו אולי לא מוכר בכל בית אבל השירים שהוא כתב מושמעים בכל תחנות הרדיו. בין השמות הגדולים ששרו שירים שלו אפשר למצוא את אייל גולן, מירי מסיקה, עומר אדם, רותם כהן ורבים אחרים, אבל היום רוסיליו משחרר שיר שהוא בחר לשיר בעצמו. "בחרתי לשיר את השיר כי זה הסיפור שלי נטו. השיר מדבר לא רק עלי אלא על עוד יוצרים ואנשים אחרים שלא עובדים במה שהם רצו כל החיים. היתה תקופה שגם כתבתי שירים לזמרים הכי גדולים ובמקביל מלצרתי, חייתי בשתי מציאויות שונות במקביל וזה דופק את המוח. בבוקר אני יושב עם עומר אדם או מירי מסיקה והם עפים על שיר חדש שכתבתי ובערב צועקים עלי שחזרה מנה במסעדה ואיך לא שמתי לב. אלה שני עולמות שמאוד קשה לחיות בהם במקביל ולי זה לא עשה טוב בכלל".

[brightcove_iframe video_id='entertainment-music-israeli-part-08-external' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_jd8r7twr' duration='']

"שר לבד" כולל את השורות "המציאות שלי דופקת מונולוג; ואיפה כל האקו"ם שלי הלך לפסיכולוג; החלום על המיליון התברר כלא נכון", ומתאר את המציאות העגומה של כותבי השירים בארץ לדברי רוסיליו. "אני רוצה לפתח שיח על יוצרים. מדובר על אנשים שכותבים שירים שכל המדינה מקשיבה להם, אין חתונה בלי השירים שלנו, ואנחנו לא מצליחים להתפרנס ממוזיקה. יש חברה שאחראית על התמלוגים אבל לא מפרטת איך הגיעו לסכומים שהם מחלקים. יש חברות תקליטים שלוקחות כספים מהיוצרים בלי שום הצדקה. צריך לעורר את השיח הזה והדרך היחידה שאני מכיר היא דרך השירים שלי. זה כמובן לא מספיק ועדיין לא אמרתי את המילה האחרונה בנושא".

אתה עדיין ממלצר?

"כבר לא. כשהשיר 'שני משוגעים' יצא עדיין מלצרתי. כרגע אני עוסק בכל מיני דברים שקשורים למוזיקה. היה לי מזל שפגשתי הרבה אנשים טובים בתעשייה והם עזרו לי. כתבתי את השיר הכי מצליח בעשרים השנה האחרונות בארץ ואני עדיין לא מצליח להתפרנס מכתיבת שירים, זה מטורף. תבין, בדקתי את הנושא הזה טוב טוב. אם הייתי ממלצר הייתי מרוויח כמעט 100 אלף שקלים בשנה. תכפיל את זה בארבע שנים, הזמן ש'שני משוגעים' מוכר לקהל הרחב, וקיבלת כמעט 400 אלף שקלים ממלצרות. לא עשיתי אפילו שליש מזה מהתמלוגים של 'שני משוגעים'".

 

בימים אלה עובד רוסיליו על הפרויקט "המחברת של אליה", בו הוא מספר על חוויות חייו מזווית הראיה שלו. הפרוייקט מורכב מחמישה שירים שהוא שר בעצמו וחמישה שירים שזמרים אחרים שרו, ביניהם עומר אדם, רותם כהן ורן דנקר. "החלטתי לעשות את הפרויקט כי כשאתה כותב לאמנים אחרים אתה חייב להתגמש וללכת לכיוון שלהם. בשלב מסוים נהיה לי קשה עם זה כי רציתי שהשירים שכתבתי ייצאו הכי קרוב למה שאני דמיינתי וזה לא משהו ריאלי כשאתה כותב לאחרים. דרך הפרויקט הזה לזמרים היה יותר קל לשיר את השירים כמו שהם".

איך בחרת את הזמרים שישתתפו בפרויקט?

"בחרתי את מי שיהיה לי מעניין לעבוד איתו. רן דנקר הוא פרסונה מטורפת, מאז שאני ילד אני מאוד מאוד אוהב אותו. תמיד רציתי שהוא ישיר שיר שלי. הוא אהב את השיר וזה היה נפלא. גם חן אמסלם משתתפת בפרויקט. היא שחקנית מעולה אבל לא הרבה יודעים שהיא גם יודעת לשיר והיא שרה מהמם. יש כמובן את החבר'ה שקרובים אלי כמו עומר אדם, שעשיתי איתו דרך ארוכה, ומירי מסיקה שהיא חברה מאוד קרובה. גם עם רותם כהן עבדתי בעבר והיה תענוג. בקרוב ייצא אלבום שכולל את כל השירים בפרויקט".

 

ביום ראשון הקרוב (6.6) יופיע רוסיליו בזאפה הרצליה עם שירים שהוא כתב לעצמו ולאחרים ויארח במופע את מירי מסיקה, רן דנקר ורותם כהן. "ההופעה הזו היא רגע שיא של כל העשייה שלי. יהיו שירים מפרויקט 'המחברת של אליה' ושירים שכתבתי לזמרים אחרים. אני אארח במופע את מירי מסיקה, רותם כהן ורן דנקר ועוד כמה חברים שאספתי לאורך הדרך. המופע יכלול את הסיפורים מאחורי השירים. הולך להיות ערב כיפי ומרתק".

 

ביקשנו מרוסליו שייבחר את חמשת השירים האהובים עליו שהוא כתב לאחרים, ואלה השירים שהוא בחר:

"מלאכית" בביצוע רן דנקר

"לדעתי זה השיר הכי שלם שכתבתי עד היום. יש הרמוניה בין המילים ללחן, מזכיר משהו מפעם. הקל של רן מעלה את השיר למעלה. השיר הזה הוא תמצית הדברים שרציתי להגיע אליהם ככותב ומלחין. כתבתי את השיר אחרי פרידה מאוד מאוד כואבת, פרידה שבזמנו שיתקה לי את החיים".

"ככה פשוט" בביצוע שירי מימון

"זה שיר שאני אוהב ומתחבר למילים. מהרגע שכתבתי אותו ועד שהוא הגיע לרדיו עברו שבועיים בדיוק, זה הדבר הכי מהיר שקרה לי בחיים. השיר הזה מצליח לרגש אותו כי יש בטקסט משהו ברור וחד. זה שיר אהבה שנכתב בגוף אישה ומבחינתי להיכנס לראש של אישה זה תמיד מעניין ככותב".

"השתגע העולם" בביצוע עומר אדם

"זה השיר הראשון שנכנס לפרויקט שלי. אני מקשיב הרבה לשלמה ארצי ויש בשיר השפעות ממנו. לשמוע את עומר אדם הגדול שר לא רק על אהבה ויחסים אלא גם קצת על פוליטיקה זה נפלא. בגדול זה שיר שעושה כיף אבל יש בו כמה שורות ביקורתיות. מי שרוצה לקחת את המסר איתו – בשמחה. מי שבוחר שלא, אז לא".

"בלי להתכוון" בביצוע אייל גולן

"השיר הראשון שכתבתי והתפרסם. שיתוף פעולה ביני ובין ארוסתי לשעבר שהלחינה אותו. השיר הזה נמצא בלב שלי וזה השיר שפתח לי הרבה מאוד דלתות. אייל גולן הענק שר שלי שלי, ועוד השיר הראשון שלי! שלחתי לו את השיר בוואטסאפ בלי הרבה ציפיות והוא ענה לי. לא הצלחתי לתפקד במשך חודש עד שהשיר יצא לרדיו".

"זוכרת את הים" בביצוע מירי מסיקה

"אני אוהב את השיר הזה הרבה בזכות הקליפ. בחיים לא חשבתי שאראה את רבקה מיכאלי ורמי הויברגר משתתפים בקליפ לשיר שאני כתבתי. יש ביני ובין מירי חיבור טוב, אני חייב לה הרבה מאוד בכל מה שקשור למקצוע הזה והדרך שבה אני מסתכל עליו. האישה הזו נמצאת בלב שלי לכל החיים. אני חושב שכשהיא שרה יש לה תקשורת עם אלוהים, זה מעבר לשירה".