הראל מויאל: "אנשים לא מבינים שעולם האירועים נפרד לגמרי ממה שקורה ברדיו"

קשה להאמין אבל 17 שנים אחרי גמר "כוכב נולד 2" הראל מויאל הקליט לראשונה ביצוע ל"נר על החלון", השיר איתו הוא ניצח את העונה. מה גרם לו לחזור לשיר הזה ומה עבר עליו לאורך השנים? חמש תחנות בזמן עם הראל מויאל

הראל מויאל
הראל מויאל | צילום: פזית עוז

"כוכב נולד" והאלבום הראשון

"זו היתה חוויה מטורפת. אני זוכר שהסתרתי את העניין שאני לוחם כי לא הסתדר לי להיות לוחם עם נשק ביום ובלילה לשיר עם הגיטרה. הגעתי לתוכנית בלי רקע מוזיקלי או הופעות מאחורי. נולדתי בתוכנית מבחינה מקצועית ולמדתי איך להחזיק מיקרופון ואיך לשיר מול קהל. שם הבנתי מה אני רוצה לעשות כל החיים. היו לי הרבה חוויות טובות שם אבל אני זוכר ממש את יום האודישנים הראשון ברחוב הברזל ברמת החיל. זה היה יום ממש חורפי ובאתי עם מעיל גדול וגיטרה. הצילומים נערכו במלון שכל אודישן שאתה עובר אתה עולה קומה נוספת עד שאתה מגיע לטמירה ירדני ויואב צפיר.  אני זוכר שאייל בוחבוט (שחקן וזמר) בחן אותי ראשון. אחרי האודישן הוא לקח אותי לצד ואמר לי 'תקשיב רגע, אני זה שבחן את נינט בעונה הראשונה והיא ניצחה. אני חושבת שאם אתה תבחר שירים טובים אתה יכול להגיע לגמר'. ככה הוא אמר לי באודישן הראשון ולא הבנתי מה הוא רוצה ממני. בכל אודישן שהמשכתי באותו יום שכחתי משהו. בראשון את תעודת הזהות, בשני את המעיל ובשלישי את הקייס של הגיטרה. נאלצתי לחזור ולאסוף את הכל מחדש.

"את האלבום הראשון כתבתי במהלך התוכנית. 'אמצע הלילה בכפר' היה השיר הראשון שיצא ממנו ואני זוכר שקראתי לו במקור 'המצב שלנו'. השיר יצא בתקופת ההתנתקות ואמרו לי שאני חייב לשנות את השם שלו כי רק עכשיו זכיתי ב'כוכב נולד' ומי אני בכלל שמדבר על המצב. האלבום הגיע למעמד זהב תוך חמישה ימים והופעתי מלא. לא היה לי זמן לעכל את זה. רק בהקלטות של האלבום השני, כשהיה לי זמן לשבת ולכתוב אותו, פתאום הבנתי איפה אני נמצא. לא הרגשתי את השנה וחצי הראשונות, אפילו לא יצא לי ליהנות מהן. לא מלמדים אותך להתמודד עם כל מה שמגיע, הכל היה ניסיוני. היום אנשים כבר באים מוכנים לתוכניות ויודעים איך להתנהל. אנחנו לא הבנו בכל זה, פשוט באנו לשיר".

עוד במדור המוזיקה:

הראל סקעת: "הכתיבה של קרן זו הכפפה הכי יפה ונוחה שיש לי על היד". בלעדי

מאיה אברהם: "אין דבר כזה טוב או רע, יש נכון או לא נכון". בלעדי

לינט: "אני הייתי פה כל הזמן, איפה אתם הייתם?". בלעדי

 

 

החתונה עם שמרית

"הכרנו בבית הספר כשהייתי בן 16 ושמרית היתה בת 15. במסיבת ההפתעה ליום הולדת 40 שעשיתי לה ביום ראשון השבוע כתבתי לה שאנחנו יותר מחצי מהחיים שלנו ביחד. זה מדהים, מרגש ומלחיץ אבל בעיקר מרגש. אני מכיר את הביחד איתה יותר מאשר את הלבד שלי.

בתקופה של ההופעות והאלבומים הראשונים לא היה לי זמן להיות נוכח. שמרית ואני היינו צמודים ופתאום נעלמתי לה. קל מאוד ללכת לאיבוד בתוך הטירוף של התעשייה ועולם המוזיקה והגעתי למסקנה שאם אני לא מציע לה נישואים אני עלול לאבד אותה. לא רציתי שהפן המוזיקלי יפריע לחיים האישיים שלי וכל הנראה שאם לא הייתי משתתף בתוכנית היינו מתחתנים מוקדם יותר. אני חושב שכל אומן צריך יציבות בחיים כדי להמשיך לעשות את הדברים שהוא אוהב, לפחות אני כזה. גם בתקופה של 'כוכב נולד' התייעצתי עם המשפחה והחברים על הדברים שנכונים לי ושמרית תמיד היתה שם. היא העוגן שלי ואני לא מתחרט על שנייה אחת איתה. כשזכיתי היא שמחה עד השמיים בשבילי אבל היה לה קשה מאוד. היא אישה חזקה והיא עברה את זה בענק ואפילו התחזקה מזה".

 

הלידות של הילדים

"יש לי שלושה ילדים: אלה בת 12 וחצי, שוהם בן עשר ואורי בן שבע וחצי. ידעתי שילדים משנים את החיים אבל לא ידעתי עד כמה. הם האושר שלי בעולם הזה, כל דבר שקשור אליהם מרגש אותי כמו הפעם הראשונה שהם אמרו את המילה אבא. אני רואה את עצמי בהם באופי אצל אחד, בעיניים אצל השני או בכישרון המוזיקלי של אלה. היא שרה הרבה בבית ואפילו שרנו ביחד בטקס לכבוד יום ירושלים בבית הספר שלה. היא מתייחסת לטקסט כמו שהתייחסו אליו בעבר. היא רואה בעיניים שלי את האהבה למקצוע אבל אני לא דוחף אותה לזה. היא תחליט לבד מה היא רוצה לעשות בחיים ותמצא את המקום שלה.

"בזכות הילדים הפכתי לבן אדם אחראי יותר שצריך להוות דוגמה. דברים שהפריעו לי פעם פחות מפריעים לי היום וזה בזכותם. גם מבחינת השירים שלי דברים השתנו והילדים שלי הם השראה להרבה שירים שכתבתי. אני מגלה את עצמי דרכם והם שינו לי את החיים מקצה לקצה".

הראל מויאל
הראל מויאל | צילום: ציקי רווח

עולם האירועים

"זו תחנה שאני ממש רוצה לדבר עליה כי זה סוג של נס עבורי. אחרי האלבום השלישי היתה ירידה בפופולריות ולא השמיעו את השירים שלי ברדיו. מצאתי את עצמי תוהה מה אני אמור לעשות עכשיו, האם להילחם על המקום שלי או לעזוב את התחום. באותה תקופה אחי הקטן הודיע שהוא מתחתן וכתבתי את השיר 'אהיה לך אושר' מנקודת המבט שלו לאישתו. אחי ביקש שאשיר את השיר בחתונה וזה מה שעשיתי. כל האורחים התרגשו ואמרו לי להוציא את השיר לרדיו וככה עשיתי. השיר יצא לרדיו ולא קרה איתו כלום, אולי השמיעו אותו פעם אחת. אחרי שנה וחצי התקשרה אלי כלה ששמעה את השיר וביקשה שאשיר אותו בחופה שלה מהחתונה הזו הכל התגלגל.

"אנשים לא מכירים את עולם האירועים ולא מבינים שזה עולם נפרד ממה שקורה ברדיו, נפרד לגמרי. השיר הפך ללהיט היסטרי ועד היום אני שר אותו בחופות. בתקופה האחרונה התחילו להשמיע אותו ברדיו בזכות האירועים. השיר פתח לי דלת לעולם הזה ובהשראתו כתבתי עוד שני שירים לחופות. בתחילת הדרך שלי המנהל שלי אז אמר לי שזה ממש נמוך לעשות חתונות ומבחינתי ו היתה טעות. זה מקום סופר מרגש שזוג ביום המאושר שלו בחר בך לשיר ברגע הזה, אין דבר יפה מזה. אני מתפרנס מזה בכבוד ולא אוותר על זה לרגע אחד ולא משנה כמה הופכות בהיכלי תרבות יהיו לי. אני חושב שעד היום הכנסתי לחופה מאוד רבות של זוגות, הלב שלי נמצא שם".

 

"נר על החלון" 2022

"הגעתי לשלב בחיים שלי שהכתה בי ההבנה שאני צריך להוציא ביצוע מוקלט כמו שצריך לשיר הזה. ההקלטה מהגמר היא בלייב וזה מוסיף לאווירה אבל זה לא ביצוע שהייתי שם באלבום. עברו 18 שנה והשיר היום מדבר אלי אחרת ואני שר אותו בצורה שונה, רגועה יותר. החלטתי להקליט אותו לפני שבועיים ולצלם קליפ שחלקים ממנו מורכבים בחומרים מהגמר, זה היה מבצע מטורף. מה שמייחד את הביצוע שלי מהביצוע המקורי של להקת סטלה מאריס זה הקטע של ה-'נה נה נה' ובביצוע החדש נתתי לבת שלי, אלה, לשיר את הקטע הזה. נמסתי ממנה כי היא החזירה אותי לתמימות של גיל 22 כשעמדתי על הבמה מול אלפי אנשים. היא מזכירה אותי מאוד וגם היא ביקורתית כלפי עצמה ורצתה לשנות הרבה דברים. הסברתי לה שזה בסדר כמו שזה ואחרי כמה שמיעות חוזרות היא הסכימה. בשביל זה עשיתי זה, פחות בשביל הקהל. השיר הזה הוא סגירת מעגל שלי עם עצמי ולעבור שלב בחיים".

הראל מויאל יופיע בתאריך 13.4 בזאפה ירושלים ובתאריך 26.4 בזאפה הרצליה עם אורחים מיוחדים: הפרויקט של רביבו.

הכירו את הראל מויאל - הפלייליסט המקיף שהכין מויאל למעריצים

הראל מויאל
הראל מויאל | צילום: גבריאל בהרליה

 

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ