בת 40: מה חשבנו על השירים המוכרים ביותר של אניה בוקשטיין?

לכבוד יום הולדתה ה-40 של הזמרת והשחקנית אניה בוקשטיין שחל היום (שלישי), צללנו לרפרטואר המוזיקלי שלה והקשבנו שוב לחמשת השירים המוכרים ביותר שהיא הוציאה. עם איזה תובנות יצאנו? וגם: ענו על הסקר בכתבה

אניה בוקשטיין
אניה בוקשטיין | צילום: יחסי ציבור

למרות שאניה בוקשטיין רק בת 40, היא נמצאת בתעשיית הבידור קרוב לשלושים שנה. ההכרה הראשונה הגיעה בזכות השתתפותה בסרט "ארץ חדשה" בשנת 1994 ומאז היא מככבת בסרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה וברדיו. לכבוד יום הולדתה שחל היום (שלישי), בחרנו חמישה שירים מוכרים של בוקשטיין וחזרנו אליהם לשמיעה חוזרת.

כתבות נוספות:

 

"הכל עוד לפניי"

השיר יצא לרדיו בשנת 2015 ופותח את אלבומה השני, "רוקדת", שיצא שנתיים מאוחר יותר. "הכל עוד לפניי" הוא בחירה מושלמת לפתיחת האלבום מפני שהוא מייצג את האומנות שבוקשטיין מתאמצת להביא. בימים ששירי פופ עטופים כמו סוכריה מתוקה ולמשמעות של המילים אין משקל גדול (אם בכלל), בוקשטיין מניחה לפנינו פופ בוגר עם צד מעט אפל. "הכל עוד לפניי", שנכתב והולחן על ידי בוקשטיין והופק על ידי ג'וני גולדשטיין, הינו המנון העצמה אישי שקשה לעמוד בפניו. המילים מדברות על התחלות חדשות והפחד מהלא נודע שעתיד לבוא, אבל נותן מקום להזדמנויות שיבואו יחד איתו. השורות "המתח בין האולי לבטח לא עוזב אותי" ו-"אם אני יודעת שהכל עוד לפני כמו כשילדים, אז אני נרגעת..." מציגות משחק מילים מתוחכם ומצליחות להעביר את המסר של חוסר היציבות שכולנו חווים מעת לעת לצד התקווה שנמצאת לצידן, אם רק בוחרים לראות אותה. השיר הגיע למקום ה-23 במצעד השנתי של רשת גימל בשנת 2015.

"רוקדת"

השיר יצא לרדיו בשנת 2017 ונושא את שם האלבום ממנו הוא לקוח. גם את השיר הזה בוקשטיין כתבה והלחינה בעצמה וברשותכם, נתעכב על העובדה הזו לרגע אחד. אי אפשר לקחת כמובן מאליו אומנים, בעיקר מתחום הפופ, שכותבים ומלחינים בעצמם את השירים שלהם. רוב אומני הפופ, גם הגדולים שבהם בימינו, נכנסים לאולפני ההקלטות ובוחרים שירים מתוך קטלוג שמישהו אחר יצר על מנת לקבל להיט בטוח. לעומתם, בוקשטיין מביאה ערך מוסף של מסרים שמותאמים למה שיש לה להגיד וחייבים להעריך את זה גם אם לא מתחברים ליצירה עצמה.

אניה בוקשטיין
אניה בוקשטיין | צילום: שרבן לופו

בחזרה ל-"רוקדת", אותו הפיק עופר ניסים שמנהיג למעלה משני עשורים את הסאונד של הסצנה התל אביבית. שיתוף הפעולה בין השניים, הקול שלה וההפקה שלו, מתאימים כמו כפפה ליד. הטקסט החשוף והפגיע, "אז עכשיו את רוקדת כי רק ככה את שורדת", בשילוב עם הביט המועדוני של ניסים, הפכו אותו לאחד השירים המצליחים של בוקשטיין מבחינה מסחרית. הקליפ המעולה גרף מיליוני צפיות ואת המקום ה-30 במצעדים השנתיים, מה שמוכיח שלבוקשטיין יש מקום של כבוד בתעשיית המוזיקה בישראל.

 

"בנות"

בחודש אוקטובר שעבר שוחרר השיר "בנות", שיתוף פעולה של בוקשטיין עם שירי מימון ואקו שכתבו והלחינו את השיר יחד עם ג'ורדי. "בנות" הוא שיר העצמה נשית והוא מזכיר נסיעה על רכבת הרים, בתים איטיים ביחס לפזמון שמצליח להרים, דבר שמאפשר למאזינים לעכל את המסר ולא רק את ההפקה המעולה. קשה להתעלם מהדמיון ההפקתי ומההשראה שהשלוש שאבו מהשיר "Bang Bang", שיתוף הפעולה בין ג'סי ג'יי, אריאנה גרנדה וניקי מינאז' שיצא בשנת 2014. חייבים לציין שדווקא אקו מביאה את הקטע החזק יותר בשיר ומרימה אותו למקום גבוה מ"עוד שיר דביק של העצמה נשית". כמו שאומר השיר – יש מקום לכולן בתעשייה הקשוחה הזו.

"כל היום"

אני מודה ששיתוף הפעולה של בוקשטיין עם הראל סקעת פחות עובד עבורי ביחס לשאר העבודות שלה. אולי משהו בכימיה בין השניים פחות עובר טוב. נראה שהם חברים טובים אבל זה לא מתרגם לכימיה זוגית בשיר. גם המילים לא מצליחות להתרומם לרמה שהתרגלנו לקבל מאניה ולדרך שלה לספר סיפור בכמה דקות. יחד עם זאת, לשיר יש מקום ראוי ברפרטואר שלה. הוא ממשיך באופן חלק את הקו המוזיקלי של הפופ האפל שהיא מביאה. למרות שאני פחות התחברתי לשיר, הוא זכה להצלחה גם ברדיו וגם אצל קהל המעריצים הלא קטן שלה.

 

אניה בוקשטיין
אניה בוקשטיין | צילום: יח''צ

"עד שבא הבוקר"

השיר האחרון שבוקשטיין שחררה לעולם, חמש שנים אחרי שהיא שחררה את אלבומה השני והאחרון נכון לימים אלה. "עד שבא הבוקר" הוא שיר פופ קליל שנאמן לעולם המוזיקלי שהיא יצרה לעצמה, סוג של גרסה גברית לשיר "רוקדת", בו היא משנה תפקידים ושרה מנקודת מבט גברית. נכון, אין פה כתיבה שממש מצליחה לתפוס את הצד הזה של הסיפור, הצד הגברי שמסתכל על אהבה לא ממומשת אבל מבינים שיש לה דברים נוספים להגיד בנושא והחזרה שלה למוזיקה היא דבר מבורך. פופ בוגר ובועט הוא דבר שקשה מאוד לתפוס את המהות שלו, ולמרות שהוא לא מושלם הוא בהחלט מספק לנו את הרצון להמשיך לשמוע ממנה חומרים נוספים.