האומנים החדשים שאתם חייבים להכיר

לכבוד הדור החדש של המוזיקאים בישראל פתחנו את מדור "הזרקור", לתת להם את החשיפה הראשונה והקריטית. והפעם: אלון ליברמן מנחם את המאזינים עם "זה יעבור" ורון פרץ מזכירה לכם לכבד את עצמכם עם השיר "לא נורא". קבלו את שני הזמרים החדשים שאתם חייבים להכיר

הזרקור
הזרקוא | צילום: דניאל רומי, הילה חן

אלון ליברמן – "זה יעבור"

"אני בן 25 ומנגן על פסנתר מאז שאני זוכר את עצמי, בהתחלה יותר מוזיקה קלאסית אבל אחרי זה ניגנתי הרבה ג'אז. למדתי במגמת מוזיקה בתיכון בנס ציונה, הופעתי במופעי נוער אבל העיסוק המרכזי תמיד היה סביב הפסנתר. אני מגיע ממשפחה בה שני ההורים הם קצינים והם דחפו אותי לשירות משמעותי. יכולתי להיבחן ללהקה צבאית אבל רציתי לחוות עולם שונה. זה לא שהפסקתי לעשות מוזיקה בצבא אבל היה לי פחות פנאי לזה בגלל שהייתי קצין בחיל האוויר. תוך כדי השירות הגעגועים למוזיקה התגברו ובסופו של דבר החלטתי שאני הולך עם הלב וחוזר למוזיקה. כשהשתחררתי הלכתי ללמוד פיתוח קול אחרי שנים שהתביישתי באופן שאני שר. אני זוכר שאמרתי למורה בשיעור הראשון שאני שר מכוער ושתעזור לי לשיר את השירים שלי כמו הזמרים שאין להם את הקול הכי יפה אבל זה עדיין עובד. בסוף השיעור היא אמרה לי שאני שר יפה ומשם עברתי תהליך של ללמוד לקבל את הקול שלי ולשיר את השירים שלי".

 

עוד במדור המוזיקה:

אחינועם ניני: "רבין שילם את המחיר הגבוה ביותר שבן אדם יכול לתת אז גם אני אשלם מחיר"

ירמי קפלן: "אני רואה בשיר הזה את הסיבה העיקרית לפירוק הלהקה"

סקר: מי להקת הבנות הישראלית הטובה ביותר בכל הזמנים?

 

ספר לנו על השיר "זה יעבור".
"זה השיר הראשון שאי פעם כתבתי, הייתי בן 18. הוא נכתב אחרי שהזוגיות הראשונה שלי הסתיימה בתקופה קשה בחיים. אף פעם לא ניסיתי לכתוב שירים אבל התיישבתי ליד הפסנתר והשיר פשוט כתב את עצמו, כמיטב הקלישאה. זה שיר אינטימי מאוד ועברו כמעט שנתיים עד שכתבתי את השיר הבא אחריו. כל פעם שאני צריך להציג את עצמי אני חושף את השיר הזה, כמו באודישן ל'רימון'. לא חשבתי שאפרסם אותו כי הוא נכתב לפני שבע שנים ומאז סגנון הכתיבה שלי השתנה אבל החלטתי שאני חייב את זה לשיר הזה, להוציא אותו לעולם כדי שאוכל להמשיך הלאה בידיעה שנתתי לו מקום של כבוד. התגובות שאני מקבל מהשיר מדהימות. משמיעים אותו ברדיו וזה מהמם אבל קיבלתי הודעה מידידה שעבדתי איתה והיא כתבה שחברה טובה שלה שבכלל לא מכירה אותי, שלחה לה את השיר עם הודעה שאומרת 'הייתי ממש עצובה וזה הדבר הראשון שעזר לי לקום מהמיטה'. זו תחושה מדהימה לדעת ששיר שלי השפיע ככה על אנשים, זה שווה הכל. גיא מוזס, שהפיק את השיר, עשה עבודה מדהימה".

מה החלום הכי גדול שלך?
"שאלו אותי את השאלה הזו גם בריאיון הכניסה ל'רימון'. אני חושב שאני פשוט רוצה ליצור מוזיקה כל חיי, כל עוד אני מסוגל. תמיד אפשר לסמן תחנות כמו להופיע ב'בארבי' או למלא את קיסריה אבל אני משתדל לחשוב שאני רוצה לעשות אומנות, לעשות את הייעוד שלי בצורה הכי מיוחדת שאני רק יכול ולקוות שדברים טובים יקרו תוך כדי. ב'רימון' עוזרים לי לקחת את הגולמיות שלי ולנתב אותה נכון".

עם מי הייתי רוצה להקליט דואט?
"יש כמה זמרים במוזיקה הישראלית שאשמח אבל יוני בלוך תמיד יהיה במקום הראשון. כילד וכנער גדלתי עליו ועל המוזיקה שלו, הערצתי את הדרך שלו. בשיעורים ב'רימון' תמיד אומרים לי שאני מביא שירים שדומים לשלו ואני תמיד משתדל שזה יהיה דומה רק באופי ולא כי לקחתי יותר מדי השראה ממנו. יוני הוא דמות להערצה ולמופת מבחינתי ואני אוהב אותו גם כבן אדם. כל פעם שאני רואה אותו בהופעה או בריאיון בטלוויזיה אני פשוט מרגיש שאני מכיר אותו. אם יוני קורא את הכתבה הזאת, אני פה!".

אלון ליברמן
אלון ליברמן | צילום: דניאל רומי

רון פרץ – "לא נורא"

"אני בת 29 ובמקור מקריית גת אבל בשמונה שנים האחרונות אני גרה בתל אביב. לפני שנתיים הוצאתי אלבום בכורה שנקרא '20 שנה' שכלל שירי היפ הופ שמשלבים עברית ומרוקאית. זה בעצם היה פרויקט חזרה לשורשים לכבוד סבתא שלי שהגיעה ממרוקו. ישבתי עם ד"ר משה כהן בספרייה הלאומית בירושלים על תרגום השירים שלי למרוקאית וכששמעתי את התרגומים הבנתי שאני הולכת לעשות מזה אלבום שלם ולא רק שיר או שניים. יצא לי לעשות עם סבתא שלי טיול שורשים למרוקו, יחד עם אבא שלי ועוד בני משפחה. הגענו לכפר שהיא נולדה בו וראינו את הבית שבו היא ילדה את אבא שלי. סבתא נפטרה לפני כמה חודשים אבל היא זכתה להקשיב לאלבום. היא לא ידעה להגדיר את הסגנון, היא לא יודעת מה זה היפ הופ, אבל היא נהנתה מהקצב ומהמילים. עכשיו אני עובדת על אלבום שני שכולו יהיה בעברית ואני מפיקה בעצמי חלק מהשירים שאת כולם כתבתי והלחנתי".

ספרי לנו על השיר "לא נורא" ששחררת לרדיו לאחרונה.
"זה אחד השירים באלבום שאני הפקתי. השיר מדבר על התפיסה האישית שלנו את עצמנו ועל זה שאנחנו לפעמים שוכחים לכבד את עצמנו כמו שאנחנו מכבדים את האחר ואת הזמן שלו. זו תזכורת להרגיש לפעמים שצריך להיזכר מי את בעולם ובדרך שלך. בתור אומנית חדשה אני שומעת הרבה טיפים ויש מקומות שנכון לקבל אותם אבל יש מקומות שיותר נכון להקשיב לעצמך. חשוב לזכור שגם הזמן שלנו יקר ולפעמים אני מחכה יותר מדי זמן לתשובות מאחרים במקום להמשיך בדרך שלי. צריך לזכור ברגעי ההמתנה האלה מתי הגבול שלנו ומתי צריך להמשיך הלאה".

מה החלום הכי גדול שלך?
"השאיפה שלי היא לשמח ולרגש קהל, להופיע על הבמות הגדולות ושהמוזיקה שלי תגיע לכמה שיותר אוזניים. אני לא רוצה להשתמש במילה חלום כי חלומות קורים כשישנים ואני שואפת להגיע לשם. בדרך יש המון אתגרים לאומן עצמאי כי יש המון התעסקות מעבר למוזיקה. את צריכה לסגור לעצמך את ההופעות, לפנות להרבה אנשים שונים שעוסקים בזה, לקדם את ההופעה, ליצור קמפיין עצמאי... זה לא פשוט".

עם מי היית רוצה להקליט דואט?
"כנראה שעם דודו טסה שאני מקשיבה לו מאז שהייתי נערה. אני מעריכה את הדרך שלו כי הוא עושה רק את מה שהוא אוהב ומתחבר אליו. אהבתי מאוד את הפרויקט שלו עם הכוויתים, אני מעריכה את העיבודים שלו. הייתי בכמה וכמה הופעות שלו ואני מתרגשת ממנו בכל פעם מחדש".

רון פרץ
רון פרץ | צילום: הילה חן

 הקשיבו לכל השירים שהופיעו במדור הזרקור: