הצלצול הוא בשבילכם: פלייליסט לתחילת שנת הלימודים

אנחנו יודעים שחום הקיץ עדיין כאן ובגדול, אבל מסתובבים בינינו אנשים בשיום רביעי הולכים לצנן את עצמם בכיתה עם מזגן שמכוון ל-16 מעלות במקום להשתזף בחוף הים. בין אם אתם מפחדים מההתעוררות המוקדמת ובין אם אתם כבר מחכים עם התיק בשער הכניסה, הכנו לכם רשימה של שירי חזרה לשגרה שייתנו לכם הייפ על חזרה לבית הספר

חוזרים לבית הספר
חוזרים לבית הספר | צילום: מונטי אברמסון, איתן טל, גטי אימג'ס, יחסי ציבור

"Pink Floyd – "Another brick in the wall

להיט הרוק של פינק פלויד, המורכב משלושה חלקים, הפך לשיר המחאה האולטימטיבי לתלמידי כל העולם בזכות השורה המפורסמת "איננו זקוקים לשום השכלה". השיר מלא הרגש והזעם נכתב על ידי סולן ההרכב, רוג'ר ווטרס, ונחשב לאחד השירים המצליחים ביותר בהיסטוריה של הרק. השיר הופיע בסרט "החומה" והנימה הרובוטית שלו מייצגת את האימה והפחד שחשו התלמידים בעת השלטת המרות וההתעמרות בהם. למרות שהמסר של השיר אינו תומך בהשכלה ומכליל את כל המורים ככאלה המשפילים, כולי תקווה שהשנה ב-1 לספטמבר התלמידים לא יחושו שהם "עוד לבנה בחומה", או כחלק מפס ייצור אחיד, אלא יבנו את החומה הייחודית להם.

"Green Day – "Wake me up when September ends

הנה משהו טוב שדווקא יצא מחודש ספטמבר – הבלדה האקוסטית של Green Day שנכתבה על ידי בילי ג'ו ארמסטרונג, הסולן והגיטריסט של הלהקה, על אביו שמת כשהיה בן עשר. הראשון לספטמבר מזוהה עם סיום החופש הגדול ופתיחת שנת הלימודים והוא ללא פק יום מאתגר לתלמידים שהיו מעדיפים לעצום עיניים "עד יעבור זעם". יש סיכוי שגם חלק מהם מאמינים שאם הם ישנו לאורך כל חודש ספטמבר, הם יתעוררו ויגלו שהחופש הגדול כבר שוב איתנו.

גידי גוב – "עניין של זמן"

שירו המוצלח של גידי גוב מוכר לנו מתוך סדרת הטלוויזיה באותו שם שמספרת על בני נוער בתיכון. הסדרה שודרה בין השנים 1992-1996 וכללה את כל הנושאים החמים של גיל ההתבגרות: לימודים, אהבה, גיוס לצה"ל, פערים חברתיים, בולימיה ועוד. אי אפר להקשיב לשיר ולא להיזכר במסיבות הסיום של בית הספר לאורך השנים, ברגע הזה שכל תלמידי השכבה עומדים ביחד עם הבמה, שרים את השיר בקולי קולות ומקווים יום אחד לגלות את העולם. הקסם של השיר, מעבר לביצוע המרגש, הוא האופטימיות והתמימות שהיינו בה לפני שיצאנו לעולם הגדול.

אריק איינשטיין – "עוף גוזל"

איך אפשר לא לציין את אחד השירים שהכי מזוהים עם מסיבות פתיחת וסיום שנה? "עוף גוזל", אחד השירים המזוהים ביותר עם אריק איינשטיין, הוא נכס מוזיקלי ארץ ישראלי שמתאר הורים שחוששים שהילד שלהם עוזב את הקן, מזהירים אותו מהסכנות שבדרך כשבליבם ברכה ותקווה לבאות. כל ילד וילדה שמתחילים שלב חדש בבית הספר, בין אם זה בית ספר יסודי, חטיבת ביניים או תיכון וכאלה שמסיימים אותם, מלווים בשיר הממכר והנוסטלגי שמצליח לרגש בכל פעם מחדש.

נועה קירל – "ביי לחופש"

עד לפני שנתיים נועה קירל היתה תלמידת תיכון מן המניין ובעזרת השיר הזה היא הופכת את החזרה לבית הספר למשהו כייפי וקצבי. בשיר נפרדת קירל מהחופש וחוזרת לשגרת הלימודים ובעזרת הקליפ הצבעוני היא גורמת לנו לשכוח כמה מונוטונית היא בעצם הישיבה על הכיסא בבית הספר. אני תוהה אם קירל אשכרה לקחה חלק בשיעורי מתמטיקה או תנ"ך בזמן לימודיה או שהיא נכחה בבית הספר לצורך דיגמון נוכחות בלבד והוצאת שירים שעשו לחבריה לספל הלימודים כיף גדול.

"High School Musical – "We're all in this together

"כולנו תוך זה ביחד" הוא אחד הסינגלים המצליחים של High School Musical, סרט מוזיקלי של דיסני המבוסס על ילדי תיכון. בסרט שני השחקנים הראשיים נבחנים לאודישן למחזמר על אף הביישנות והתדמית שיצרו לעצמם ועוברים עליות ומורדות עד לרגע שהם מתקבלים אליו. השיר סוגר את הסרט עם מסקנות ברורות: כולם עוברים את אותם הדברים בתקופת הלימודים וכולם חווים אכזבות ואהבות אבל העוצמה האמיתית היא לעבור את זה ביחד, כגוש אחד וכך גם להצליח לעוף גבוה יותר.

כוורת – "שיעור מולדת"

שיר שקט שטוף נוסטלגיה שכתב עלי מוהר בשנות ה70 (על בסיס השיר של אפיר שמיר בפולנית) ובוצע לראשונה על ידי להקת כוורת. גם חווה אלברשטיין, חלב ודבש והגבעטרון הוציאו את גרסתם לשיר לאורך השנים. מוהר תופס את ארץ ישראל הישנה והטובה ומתאר תמונות שונות מהילדות שלו בבית הספר ככאלו המציגים את המולדת דרך עבודת החקלאות ואת ארץ ישראל כמופלאה ואוטופית. השיר במובן מסוים בוחן את תפיסת העולם התמימה של הילד אל מול המורכבות של האדם הבוגר ומציף את הפער שנתפס בין המציאות לבין הילד החולם.

עוזי חיטמן – "הייתי הילד הכי קטן בכיתה"

מי מאיתנו לא מכיר את היצירה המפורסמת של יהונתן גפן שזכתה למספר ביצועים לאורך השנים, כשהידוע בהם שייך לעוזי חיטמן ז"ל. הילד בשיר מתאר את תחושותיו כילד נמוך שמוסתר על ידי הילדים הגבוהים וכל מבוקשו בעולם זה להיות גבוה ולהרגיש כמו כולם. אין ספק שזה גיל שבו הילדים משווים את עצמם לאחרים בלי הפסקה וכל אחד מאיתנו יכול להזדהות עם המקומות בהם הוא מרגיש קצת שונה מהאחרים. בסוף השיר תפילתו נענית והוא כבר לא מרגיש שהוא הילד הכי קטן בכיתה.

"Britney Spears – "…Baby, one more time

אין בחורה שראתה את הקליפ הראשון של בריטני ספירס ולא חשבה לעצמה שבית הספר היה יכול להיות מקום כיפי מאוד אם בכל פעם שהיה נשמע צלצול היה אפשר לרקוד מחוץ לכיתה כמו בריטני. לצערנו, ריקודים וחגיגות כאלה לא מתקיימים בבית ספרנו והתלמידים היום נאלצים להסתפק בשירים ים תיכוניים שהמוכר בקפיטריה או בקיוסק משמיעים ברמקולים במהלך ההפסקה הגדולה. הקליפ הזה מוכיח שיכולים לצאת דברים נפלאים מאולם ספורט ומהמסדרון של בית הספר.

"Beatles – "Here comes the sun

הרשימה מסתיימת באחד השירים הכי מוצלחים שנכתבו על ידי ג'ורג' האריסון עבור להקת הביטלס. הצלילים העדינים של השיר והעובדה שהשמש זורחת עלינו בכל בוקר מובילה אותי לחשוב שכל יום הוא אכן התחלה של משהו חדש. בכל יום שאנחנו מתעוררים אנחנו יכולים להחליט להיות שמחים, מוצלחים וטובים יותר – בעיקר עבור עצמנו. לא משנה מה נתחיל בחיים כשנשים את השיר הזה משהו בתוכנו ירגיש שהכל כבר בסדר, גם אם נשארו עוד חמש שעות לסוף יום הלימודים.