50 שנות ישראל באירוויזיון - מהו השיר הטוב ביותר ששלחנו?

נועה קירל היא יוניקורן מיוחד וחגיגי ולא רק בגלל השיר. ההופעה המצויינת שלה מסמלת 50 שנה מאז מדינת ישראל החלה להשתתף בתחרות הזמר האירופאית. אז לכבוד חגיגות היובל שלנו, החלטנו במערכת דיגיטל 13 להחליט אחת ולתמיד מהו השיר הטוב ביותר ששלחנו עד כה לתחרות הצבעונית ביותר בעולם. הדירוג המלא לפניכם

פסלון תחרות האירוויזיון 2023
פסלון תחרות האירוויזיון 2023 | צילום: Corinne Cumming EBU

50 שנה של דוז פואה: גמר האירוויזיון שישודר במוצ"ש יהיה משדר מיוחד. לא רק שנזכה לראות שוב את נועה קירל באחת ההופעות הטובות ביותר של נציג ישראלי, אלא כי הוא מסמל את שנת היובל של מדינת ישראל בתחרות הנצפית ביותר באירופה.

תחרות הזמר של האירוויזיון, שמארגן איגוד השידור האירופי, היא מסורת חגיגית וצבעונית שהחלה את דרכה בשנת 1956, ושמה לעצמה מטרה לאחד את מדינות היבשת ולהתגבר על כל המחלוקות למען האומנות והמוזיקה.

מדינת ישראל, אשר חברה באיגוד השידור האיופי מאז 1957, הצטרפה לתחרות לפני 50 שנה, בשנת 1973, אך השתתפה בה 44 פעמים. לאורך השנים נאלצנו להיעדר מכל מיני סיבות, שרובן קשורות לעובדה שמועד התחרות בחודש מאי, נופל בסמיכות לימי הזיכרון המצויינים בישראל. אז לכבוד חגיגות היובל, אספנו את כל הנציגים שלנו, ואת מערכת דיגיטל רשת 13, כדי להחליט אחת ולתמיד - מה השיר הישראלי הטוב ביותר בתולדות התחרות. מה דעתכם על הדירוג?

כתבות נוספות בנושא אירוויזיון

 

מקומות 47-41

 

47. טיפקס - Push The Button | 2007

רשות השידור החליטה כי להקת טיפקס תייצג את ישראל בתחרות ב-2007, ונערכה תחרות לבחירת השיר איתו תופיע הלהקה. השיר הגיע למקום ה-24 מתוך 28, ולא עלה לגמר התחרות.

 

46. פינג פונג - שמייח | 2000

את השיר "שמייח" כתבו והלחינו גיא אסיף, רועי ארד ורונן בן טל, שבוצע ע"י להקת פינג פונג. השיר הוגרל להיות השיר הפותח באירווויזיון 2000 ובעת הופעתם, הניפו חברי הלהקה את דגלי ישראל וסוריה בקריאה לשלום בין שתי המדינות. האקט המחאתי גרר סערה בישראל, ובשלב מסוים ביקשה רשות השידור ממארגני התחרות האירופית לבטל את השתתפות ישראל בתחרות, בטענה שחברי להקת "פינג פונג" מייצגים את עצמם ולא את מדינת ישראל, בכך שהם מנופפים בדגלי ישראל וסוריה. השיר סיים במקום ה-22 מתוך 24 עם 7 נקודות בלבד.

 

45. גלית בל - שלום עולם | 1996

השיר "שלום עולם" בביצועה של גלית בל, ואשר נכתב על ידי סא"ל אייל מדני והולחן ע"י דורון ויטנברג, נבחר בתחרות קדם האירוויזיון שנערכה באותה השנה. לאור מספרן ההולך של המדינות שביקשו לקחת חלק מהתחרות, הוחלט בהנהלת האירוויזיון לערוך הצבעה מוקדמת של צוותי שיפוט מכל המדינות המשתתפות, ולנפות מן התחרות שירים שהגיעו למקומות האחרונים. לצערה של גלית ושל ישראל, היא נופתה ולא זכתה להופיע על במת התחרות.

 

44. מוטי גלעדי ושרי צוריאל - יבוא יום | 1986

מוטי גלעדי ושרי צוריאל ייצגו את ישראל בתחרות עם השיר "יבוא יום" שכתבו יורם צדוק ומוטי גלעדי ללחן של יורם צדוק. השיר סיים עם 7 נקודות בלבד במקום ה-19 מתוך 20 מדינות.

 

43. אדי בטלר - זה הזמן | 2006

"זה הזמן" או בשמו הרשמי " Together We Are One" היה השיר הראשון שייצג את ישראל באירוויזיון ששמו הרשמי לא הכיל מילים בעברית. השיר נבחר במסגרת תחרות קדם אירוויזיון בה ניצח בטלר. בתחרות עצמה, סיים השיר במקום ה-23 מתוך 24 שירים.

 

42. טל סונדק - אין דבר | 2001

"אין דבר" נכתב והולחן ע"י שמרית אור ויאיר קלינגר וזכה לייצג את ישראל לאחר שזכה במקום הראשון בתחרות קדם האירוויזיון. בסיומה של ההצבעה, השיר הגיע למקום ה-16 מתוך 23.

 

41. שרהל'ה שרון - שירו | 1993

מלכת השירה בציבור שרהל'ה שרון ייצגה את ישראל בתחרות בשנת 1993 עם השיר "שירו", שכתב יורם טהרלב והלחין שייקה פייקוב. השיר נחל כישלון בתחרות כשזכה ל-4 נקודות בלבד, מה שהביא אותו למקום ה-24 מתוך 25 שירים.

 

מקומות 40-30

 

40. עדן - יום הולדת | 1999

להקת עדן הישראלית ייצגה את ישראל בתחרות שנערכה בירושלים עם השיר "יום הולדת" שכתבו והלחינו ג'קי עובד, גבריאל בטלר, יעקב למאי ומשה דץ. השיר הגיע למקום החמישי מבין 23 משתתפים, וממשיך לשמור על פופולריות בישראל, ולרוב מלווה בעוגה ונרות.

 

39. מורן מזור - רק בשבילו | 2013

"רק בשבילו" נכתב על ידי גל סריג והולחן על ידי חן הררי, ובוצע על ידי מורן מזור בתחרות שנערכה בשבדיה. השיר נבחר לאחר שמזור זכתה בתחרות קדם אירוויזיון, אך לא הצליח לעלות לגמר התחרות לאחר שסיים במקום ה-14 בחצי הגמר בו השתתף.

 

38. אימרי זיו - I Feel Alive | 2017

אל התחרות שנערכה בקייב, נשלח הזמר אימרי זיו שנבחר לייצג את ישראל לאחר שניצח ב"הכוכב הבא לאירוויזיון". את השיר כתבו והלחינו דולב רם ופן חזות, הידועים כדולי ופן. אימרי שהצליח להעפיל לגמר התחרות, סיים במקום ה-23 מתוך 26 שירים.

 

37. קובי מרימי - Home | 2019

בתחרות שנערכה בפעם השלישית בישראל (לאחר שפעם אחת ישראל ויתרה על האירוח), השתתף קובי מרימי, לאחר שזכה ב"הכוכב הבא לאירוויזיון". את השיר כתבו אוהד שרגאי וענבר ויצמן שגם הלחינו. השיר השתתף בגמר התחרות מאחר וישראל הייתה המדינה הזוכה בשנה שעברה, והתמקם במקום ה-23 מתוך 26 מדינות שהשתתפו.

 

36. דנה אינטרנשיונל - Ding Dong | 2011

הופעתה השנייה של דנה אינטרנשיונל כזמרת בתחרות (בנוסף לפעם אחת כיוצרת שיר) לא צלחה כמו קודמתה. השיר "דינג דונג" שכתבה והלחינה בעצמה, הגיע למקום ה-15 בחצי הגמר בו השתתף ולא העפיל לגמר התחרות.

 

35. חובי סטאר - Made Of Stars | 2016

את מילות השיר, שכולן באנגלית, כתב והלחין דורון מדלי. חובי סטאר עלה לבמת התחרות שנערכה בשבדיה והצליח להעפיל לגמר, בו הגיע למקום ה-14 מתוךף 26 מדינות.

 

34. נתן דטנר ואבי קושניר - שיר הבטלנים | 1987

השיר שמוכר בעיקר בזכות הפזמון הקליט שלו "הופה הולה", ייצג את ישראל בתחרות בשנת 1987. השיר נכתב והולחן ע"י זהר לסקוב, עם העיבוד של קובי אושרת. השיר גרף את המקום השמיני מתוך 22 מדינות.

 

33. דוד ד'אור - להאמין | 2004

דוד ד'אור נבחר לייצר את ישראל על ידי רשות השידור, עם שיר שכתב בעצמו והלחינו ד'אור ועופר מאירי שגם עיבד את השיר. השיר דורג במקום ה-11 מתוך 22 מדינות בחצי הגמר ולא עלה לגמר התחרות.

 

32. ליאור נרקיס - מילים לאהבה | 2003

השיר "מילים לאהבה" שכתב יוסי גיספן והלחין יוני רועה, נבחר לייצג את ישראל במסגרת מופע מיוחד שבו הוצגו ארבעה שירים של נרקיס לבחירת הצופים. השיר הגיע למקום ה-19 מתוך 26.

 

31. איזבו - Time | 2012

השיר "Time" שנכתב והולחן על ידי רן שם טוב ושירי הדר, נבחר על ידי ועדה מטעם רשות השידור לייצג את ישראל בתחרות. להקת "איזבו" שביצעה את השיר בחצי הגמר לא העפילה לגמר.

 

30. ליאורה - אמן | 1995

את השיר "אמן" כתבה חמוטל בן זאב ללחן של משה דץ. ליאורה סימון, שהייתה די אנונימית עד לקדם אירוויזיון של אותה השנה, הגיעה לתחרות באירלנד לאחר שניצחה בפעם השלישית ברציפות. השיר הגיע למקום ה-8 מתוך 23 מדינות.

 

מקומות 29-20

 

29. גילי וגלית - דרך המלך | 1989

השיר "דרך המלך" שכתב והלחין שייקה פייקוב בוצע ע"י גילי נתנאל, אז בן 12, יחד עם גלית בורג. השיר, שהגיע בתחרות למקום ה-12 מתוך 22 מתמודדים, הוביל לעדכון חוקי התחרות ולהעלאת גיל המינימום להשתתפות בתחרות ל-16.

 

28. מיכאל בן דוד - I.M | 2022

מיכאל בן דוד נבחר לייצג את ישראל לאחר שזכה ב"אקס פקטור לאירוויזיון" ששודר כאן ברשת 13. את השיר כתבו והלחינו לידור סעדיה, חן אהרוני ואסי טל. בן דוד סיים את חצי הגמר הראשון במקום ה-13 ולא הצליח להעפיל לגמר התחרות.

 

27. הראל סקעת - מילים | 2010

השיר של הראל סקעת "מילים" שכתב נועם חורב, הלחין תומר הדדי ועיבדו עמוס בן דוד ותומר הדדי, הגיע למקום ה-14 בגמר התחרות.

 

26. עדן אלנה - Set Me Free | 2021

בשנת 2021 האירוויזיון חזר בשיא כוחו לאחר שנת היעדרות בשל מגפת הקורונה, כשרוב נציגי המדינות של 2020, המשיכו גם בשנה הזו, אך עם שירים חדשים לפי ספר חוקי התחרות. הפעם עדן אלנה ייצגה את ישראל עם השיר Set me Free כתבו והלחינו נועם זלטין, עידו נצר, עמית מרדכי, רון כרמי, לאחר שנבחר בתחרות בין ארבעה שירים נוספים.

 

25. הכל עובר חביבי - הלילה | 1981

להקת הכל עובר חביבי מנתה את שלומית אהרון, יובל דור, עמי מנדלמון וקיקי רוטשטיין. השיר "הלילה", שנכתב ע"י יובל דור ושלומית אהרון והולחן ע"י שוקי לוי, הגיע למקום השביעי מתוך עשרים מדינות.

 

24. ריטה - שרה ברחובות | 1990

האישה והאגדה. ריטה הייתה נציגת ישראל בשנת 1990 עם השיר "שרה ברחובות" שכתבה צרויה להב והלחין רמי קליינשטיין. למרות הפופולריות שיש לו בתרבות הישראלית, השיר סיים רק במקום ה-18 מתוך 22 שירים.

 

23. שלמה ארצי - את ואני | 1975

שלמה ארצי ביצע את השיר בתחרות שנערכה בשטוקהולם שוודיה והגיע למקום ה-11 בתחרות. את השיר הלחין שלמה ארצי למילים של אהוד מנור.

 

22. מיי פיינגולד - Same Heart | 2014

מיי פיינגולד נבחרה לייצג את ישראל בבחירה פנימית של רשות השידור. השיר Same Heart שנכתב והולחן על ידי רמי תלמיד, נבחר במשדר מיוחד מתוך ארבעה שירים שביצעה פיינגולד. השיר דורג במקום ה-14 בחצי הגמר בו השתתף ולא העפיל לגמר התחרות.

 

21. אחינועם ניני ומירה עוואד - עינייך | 2009

השיר "עינייך" או בשמו הבינלאומי "There Must be Another Way" נכתס והולחן על ידי אחינועם ניני, מירה עוואד וגיל דור. השיר התמודד בחצי הגמר הראשון ממנו העפיל לגמר התחרות - שם סיים במקום ה-16.

 

20. שוקולד מנטה מסטיק - אמור שלום | 1976

ההרכב המוזיקלי "שוקולד מנטה מסטיק" כלל את הזמרות ירדנה ארזי, רותי הולצמן ולאה לופטין, שהופיעו בהאג לאחר זכייתה של הולנד בתחרות של השנה שעברה. השיר שכתב אהוד מנור והולחן ע"י מתי כספי הגיע למקום השישי.

 

מקומות 19-10

 

19. עדן אלנה - Feker Libi | 2020

השיר שמעולם לא בוצע. בעקבות מגפת הקורונה, אירוויזיון 2020 בוטל, לאחר שכל המדינות, פרסמו את השירים שנבחרו לייצג אותן בתחרות. השיר Feker Libi שהיה אמור לייצג את ישראל בתחרות, נכתב והולחן על ידי דורון מדלי ועידן רייכל, שילב מילים בעברית, ערבית, אנגלית ואמהרית.

 

18. בועד מעודה - כאילו כאן | 2008

זוכה כוכב נולד בועז מעודה נבחר לייצג את ישראל באירוויזיון שנערך בסרביה עם השיר "כאילו כאן". את השיר כתבו דנה אינטרנשיונל ושי כרם, ללחן של דנה אינטרנשיונל. בחצי הגמר של התחרות הגיע מעודה למקום החמישי, מה שהקנה לו השתתפות בגמר התחרות, שם הגיע למקום התשיעי.

 

17. אילנית - אהבה היא שיר לשניים | 1977

הופעתה השנייה של אילנית בתחרות הייתה עם השיר "אהבה היא שיר לשניים" שכתבה עדנה פלג והלחין אלדד שרים. השיר הגיע למקום האחד עשר מתוך שמונה עשרה מדינות.

 

16. נטע ברזילי - Toy | 2018

הזכייה הרביעית של ישראל. לאחר זכייתה של נטע ברזילי ב"הכוכב הבא לאירוויזיון", היא נשלחה לתחרות שנערכה לראשונה בפורטוגל. השיר, שמרביתו באנגלית, נכתב והולחן על ידי דורון מדלי וסתיו בגר, והופק ועובד על ידי בגר. נכון להיום, הקליפ הרשמי של Toy הוא הסרטון השני הנצפה ביותר בערוץ הרשמי של התחרות ביוטיוב.

 

15. אילנית - אי שם | 1973

אילנית הייתה החלוצה שלנו. השיר "אי שם" נכתב ע"י אהוד מנור והולחן ע"י נורית הירש, והגיע למקום הרביעי בתחרות שנערכה בלוקסמבורג.

 

14. יזהר כהן - עולה עולה | 1985

יזהר כהן בהופעתו השנייה בתחרות מבצע את "עולה עולה" שכתבה חמוטל בן זאב והלחין קובי אשרת. השיר זכה במקום הראשון בתחרות הקדם שנערכה בישראל, והגיע למקום החמישי מתוך 19 מדינות.

 

13. כוורת - נתתי לה חיי | 1974

להקת כוורת הייתה הנציגה השנייה של ישראל בתחרות. השיר "נתתי לה חיי" נכתב ע"י אלון אולארצ'יק ודני סנדרסון שגם הלחין, והגיע למקום השביעי בתחרות.

 

12. יזהר כהן ולהקת אלף בית - אבניבי | 1978

הזוכה הראשון של ישראל בתחרות. יזהר כהן הדהים את אירופה עם השיר "אבניבי" שנכתב ע"י אהוד מנור והולחן בידי נורית הירש, וגרף את המקום הראשון עם 157 נקודות.

 

11. שרית חדד - Light a Candle | 2002

השיר Light a Candle שנכתב ע"י יואב גינאי והולחן ע"י צביקה פיק, נבחר לייצג את ישראל באירוויזיון 2002, ע"י ועדה מטעם רשות השידור. השיר סיים במקום ה-12 מתוך 24 בתחרות שנערכה באסטוניה.

 

עשרת הגדולים

 

10. ירדנה ארזי - בן אדם | 1988

ירדנה ארזי הופיעה בתחרות שנערכה באירלנד עם השיר "בן אדם" שכתב אהוד מנור והלחין בוריס דימיטשטיין. השיר זכה במקום השביעי מתוך 21 שירים.

 

9. נדב גדג' - Golden Boy | 2015

השיר גולדן בוי נכתב והולחן על ידי דורון מדלי ובוצע על ידי נדב גדג' בתחרות שנערכה באוסטריה. גדג' היה הסנונית הראשונה לתור הזהב הישראלי בתחרות, כשהצליח להעפיל לגמר אחרי מספר שנים ללא הצלחה. בגמר, הגיע השיר למקום התשיעי מתוך 27 המדינות שהעפילו לגמר.

 

8. דפנה דקל - זה רק ספורט | 1992

"זה רק ספורט", שנכתב ע"י אהוד מנור והולחן ע"י קובי אושרת, בביצועה של דפנה דקל הגיע למקום השישי מתוך 23 שירים. לשיר שנבחר במסגרת קדם אירוויזיון התלוותה תביעה מצד ענת עצמון שזכתה במקום השני באותו הקדם, לאחר שהתלוננה כי השיר הזוכה חרג ב-17 שניות מהמותר באירוויזיון. תביעה שלבסוף ידה של דקל הייתה על העליונה.

 

7. נועה קירל - Unicorn | 2023

נועה קירל, האחת והיחידה, נבחרה לייצג את ישראל בתחרות על ידי ועדה פנימית של רשות השידור, שבחנו שמות של זמרים בולטים בתעשיית המוזיקה הישראלית. את השיר "יוניקורן" כתבו והלחינו דורון מדלי, מאי ספדיה, ינון יהל ונועה קירל. ובשלישי האחרון היא הצליחה להעפיל לגמר התחרות שייערך במוצ"ש הקרוב.

 

6. אבי טולדנו - הורה | 1982

את השיר "הורה" כתב יורם טהרלב והלחין המבצע עצמו אבי טולדנו. על העיבוד אחראי ננסי ברנדס. "הורה" היה הפעם הראשונה שישראל זכתה במקום השני בתחרות.

 

5. חלב ודבש - הללויה | 1978

הזוכה השנייה של ישראל בתחרות, והפעם הרביעית במספר בה המדינה המארחת גם זכתה בתחרות. אירוויזיון 78' היה גם הראשון שנערך מחוץ לגבולות היבשת. השיר "הללויה" נכתב בידי שמרית אור והולחן ע"י קובי אושרת.

 

4. אורנה ומשה דץ - כאן | 1991

צמד הזמרים אורנה ומשה דץ (שהספיקו מאז להתגרש) ביצעו את אחד השירים האייקונים של ישראל בתחרות. את השיר כתב והלחין עוזי חיטמן, בעוד קובי אושרת היה אחראי על העיבוד. השיר, שהוביל את טבלת הניקוד לאורך הערב, זכה בסוף במקום השלישי בתחרות, במרחק 7 נקודות בלבד מהמקום הראשון.

 

3. עפרה חזה - חי | 1983

ההופעה האייקונית של עפרה חזה על אדמת גרמניה. את השיר "חי" כתב אהוד מנור והלחין אבי טולדנו (כן, אותו אבי מ-1982). בדומה לשנה שעברה, גם "חי" הגיע למקום השני והמכובד.

 

2. דנה אינטרנשיונל - דיווה | 1998

הזכייה השלישית של ישראל בתחרות. השיר "דיווה" שכתב יואב גינאי, הלחין המאסטרו צביקה פיק ועובד ע"י אלון לוין, הפך לאחד ההמנונים הגדולים בתולדות האירוויזיון. אינטרנשיונל נבחרה באותה שנה ע"י ועדה של רשות השידור, וזאת למרות ביקורות ומחאה מצד מפלגות חרדיות.

 

1. שירי מימון - השקט שנשאר | 2005

אחד השירים האייקונים, אם לא ה-שיר, שישראל שלחה לתחרות. שירי מימון נבחרה לייצג את ישראל לאחר שזכתה בתחרות קדם אירוויזיון שנערכה בארץ. השיר, שנכתב על ידי פיני ארונבייב ואייל שחר, והולחן על ידי פיני ארונבייב, דורג במקום הרביעי בתחרות מתוך 24 שירים.