בראדלי קופר על סערת "האף היהודי": "עשיתי את הכול מאהבה"

השחקן ההוליוודי, שמגלם בסרט חדש את המלחין היהודי לאונרד ברנשטיין, הגן על ההחלטה האמנותית מעוררת המחלוקת להדביק לו אף תותב וגדול - והבהיר נחרצות כי אין כאן משום גזענות או אנטישמיות: "בלי התותב - זה לא היה נראה טוב"

זמן צפייה: 01:40

השחקן בראדלי קופר, אשר מגלם את המלחין, המנצח והפסנתרן היהודי לאונרד ברנשטיין בסרט "מאסטרו" שעלה לאחרונה בנטפליקס, התמודד עם לא מעט ביקורת סביב האף התותב שהודבק לו עבור צילומי הסרט - שבמקרה היה גדול למדי. עם צאת הטיזר לפני חודשים בודדים, התמלא האינטרנט בתגובות זועמות נגד מה שנתפס כאקט אנטישמי - אם כי לברנשטיין אכן היה אף לא קטן יחסית, והפרוסתטיקה בהחלט סייעה לקופר להידמות לו מאוד.

בריאיון חדש, הגיב קופר לראשונה על הסערה ובעיקר הגן על ההחלטה האמנותית שלו ושל הפקת הסרט לשחזר פיזית את החוטם שגרם לסערה: "האמת היא שעשיתי את כל התהליך הזה מאהבה, וכל כך ברור לי מאיפה אני בא", אמר קופר לגייל קינג מ-CBS בריאיון ששודר אתמול (שלישי) בארה"ב. "האף שלי דומה מאוד לזה של לני, למעשה".

לכתבות נוספות בתרבות ובידור:

קופר הבהיר בדבריו כי אין בבחירה האמנותית הזו משום גזענות כזו או אחרת, והוסיף: "חשבתי לעצמי, 'אולי אנחנו לא צריכים לעשות את זה', אבל הכול עניין של איזון, ואת יודעת, השפתיים שלי אינן דומות לשלו וגם הסנטר שלי לא דומה לשלו". הכוכב ההוליוודי בן ה-48 הסביר כי המראה שלו "לא היה נראה טוב (ללא האף התותב)".

לדבריו של השחקן, בעת צילומי ה"גרסה הצעירה" של ברנשטיין בסרט, הם השתמשו בתותבות מינימליות יותר - אך ככל שהדמות מתבגרת, המאפרים נדרשו לשקף את השינויים, ובין היתר את שינוי צורת האף שלו. "ככל שהוא התבגר, הגענו למצב שכל הפנים שלי היו עם תוספות (של פרוסתטיקה). אז היינו צריכים לעשות גם את זה", אמר קופר. "אחרת, לא הייתי מאמין שהוא בן אנוש".

תזכורת: הטיזר לטריילר לסרט "מאסטרו" פורסם באוגוסט האחרון והצית מחדש את הוויכוח על "ג'ופייס" - "פני יהודי". קופר האירי-איטלקי קתולי, הואשם בשימוש בתותב כדי להתשוות לעצמו מראה של אף גדול יותר, שהוא סממן אנטישמי. רבים חשו פגועים מן ההחלטה וטענו שהיא פוגענית.

השחקנית היהודיה טרייסי-אן אוברמן ("דוקטור הו") התראיינה לתקשורת וטענה דאז ש"אם בראדלי קופר מסוגל לשחק את איש הפיל ללא כל פרוסתטיקה, הוא אמור להיות מסוגל לשחק גבר יהודי ללא כל צורך בפרוסתטיקה - במיוחד אם מדובר באף 'יהודי'", וטענה כי התותבת היא "המקבילה של 'בלאק פייס'". עם זאת, אחרים בתעשייה לא התרגשו מהתותב והגנו על קופר שבסך הכול ניסה להיראות כמו הדמות האייקונית אתה גילם בסרט.

ליאונרד ברנשטיין
ליאונרד ברנשטיין | צילום: shutterstock

גם ילדיו האמיתיים של ברנשטיין, ג'יימי אלכסנדר ונינה ברנשטיין, כתבו מכתב תמיכה באף התותב של קופר ומסרו בזמנו הצהרה לתקשורת, שבה נאמר: "התרגשנו עד עומק ליבנו לראות את רמת המחויבות של בראדלי, את החיבוק האוהב שלו למוזיקה של אבינו, ואת השמחה הגלויה עימה יצא לחקר הדמות שלו. זה שובר את ליבנו לראות מצג שווא של אי-הבנות של מאמציו. זה נכון שללאונרד ברנשטיין היה אף נחמד וגדול. בראדלי בחר להשתמש באיפור כדי להגביר את הדמיון ביניהם, ואנחנו לגמרי בסדר עם זה". ילדיו של ברנשטיין אמרו שאביהם, שהלך לעולמו ב-1990, "היה בסדר גם עם זה".

ובשולי הדברים: קופר חתם בתחילת החודש על מכתב תמיכה בישראל ועל חובתה וזכותה להגן על עצמה וכן להשיב את החטופים הביתה. מאז, פורסמו ידיעות שהוא נמצא בקשר רומנטי עם הדוגמנית ג'יג'י חדיד (שלא ידועה בחיבתה העמוקה ליושבים בציון). הקשר לא אושר או הוכחש על ידי גורמים רשמיים מטעמם, אך מאז כבר פורסם שקופר חתם על מכתב נוסף - הפעם כזה שדורש הפסקת אש מיידית בעזה. האם הזוגיות הטריה השפיעה על קופר? כך או כך, נמשיך לדחוף את האף ולעדכן.