10 סרטים מומלצים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה ממליצים לכם על סרטי השואה החשובים והמעניינים ביותר

ממזרים חסרי כבוד

בכל יום זיכרון לשואה ולגבורה משודרים בערוצי הטלויזיה השונים סרטים שעוסקים בתקופה החשוכה ביותר בהיסטוריה. מפאת יראת הכבוד לנושא הרגיש, רובם ככולם של הסרטים עשויים היטב, מעניינים וחשובים. אבל יש את אלו שהם חובת צפייה לחובבי קולנוע בפרט ולבני אדם בכלל. אלו סרטי השואה שלדעתנו חשוב לראות לפחות פעם אחת:

| פיצה באושוויץ

סרט דוקומנטרי ישראלי נוגע ללב משנת 2008. העיתונאית מירי חנוך ואחיה שגי מצטרפים לצוות הצילום המתעד את אביהם, ניצול השואה דני חנוך, שנוסע יחד איתם לבקר במחוזות ילדותו האבודה במזרח אירופה. מה שנותן מבט חד פעמי ומצביע על הקשר המיוחד בין ניצולי השואה לבני הדור השני שספגו פחדים וחרדות מהטראומות הבלתי נתפסות שעברו הוריהם. אנחנו עדים למסע מרתק המשלב הומור שחור וציני, עצב שלא ניתן להתעלם ממנו וכנות חד פעמית. אם עוד טרם ראיתם, אל תוותרו.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-cinema-news-022' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_0jera5dt' duration='188']

| רשימת שינדלר

אולי סרט השואה המפורסם ביותר ולא בכדי. הסרט זוכה האוסקר של הבמאי סטיבן שפילברג מ-1993 על פי ספרו של תומאס קנילי, גולל את סיפורו של חסיד אומות העולם הגרמני אוסקר שינדלר שהציל יהודים רבים מהצורר הנאצי. הסרט מצולם כולו בשחור לבן מלבד סצינת הסיום בה עולים הניצולים וצאציאהם לקברו של שינדלר ורגע איקוני בו מופיעה ילדה במעיל אדום שתופסת את תשומת ליבו של שינדלר בדרכה למשרפות. הסרט המרגש והדרמטי יצר הזדהות מוחלטת עם דמותו של שינדלר שהסצינה בה ייסר את עצמו שלא הצליח להציל עוד יהודים המשיכה להדהד במוחם של הצופים גם אחר שהוקרנו כתוביות הסיום. בנוסף, זכה הסרט לאהדה בקרב המבקרים ובהצלחה קופתית מרשימה.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-cinema-news-021' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_y7vbzaxr' duration='40']

| בחירתה של סופי

קלאסיקה בכיכובה של מריל סטריפ על פי ספרו של ויליאם סטיירון בעל אותו שם. משחקה המצמרר של סטריפ בסרט זיכה אותה בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר בטקס פרסי האוסקר. כמו סרטים רבים אחרים כגון: "אדם בן כלב", "הבית של נינה" ו"הקיץ של אביב" הסרט עוסק בהשפעה של השואה על הניצולים שנים לאחר סיום המלחמה. הסרט מתרחש בניו יורק של 1947. סופר צעיר שוכר דירה בברוקלין סמוך לסופי, ניצולת שואה, החושפת בפניו את סיפור חייה הקשה שמגיעה לשיאו בפלאשבק איום בו קצין נאצי אילץ אותה לבחור את מי מילדיה להציל ממוות. הסרט נחשב ליצירה הסטורית בולטת על מלחמת העולם השנייה, השפעתו חרגה מעולם הקולנוע והמונח "בחירתה של סופי" הפך לביטוי שמתמשים בו כאשר רוצים לתאר בחירה בלתי אפשרית.

 

| שואה: סיפורה של משפחת וייס

עוד יצירה מהפנטת על השואה בכיכובה של סטריפ. אומנם לא מדובר בסרט אלא במיני סדרה, אבל מה שבטוח שהיא נכנסת בכבוד תחת הקטגוריה של חובת צפייה. מיני הסדרה בת חמשת הפרקים של רשת NBC משנת 1978, מעמידה במרכזה משפחה יהודיה מהמעמד הבינוני הגבוה בגרמניה. הפרק הראשון מתחיל עם נישואיו של קארל האח הבכור (ג'יימס וודס) ואשתו הנוצרייה אינגה (סטריפ). הסדרה מתארת את ההסלמה ביחס כלפי היהודים עם עליית השלטון הנאצי שמגיעה לשיא בתקופת השואה כאשר היא עוקבת בפירוט מצמרר אחרי בני המשפחה שמופרדים אחד מהשני, נקלעים לאירועים מזעזעים וזוכים לגורלות שונים. מכייון שמדובר במיני סדרה שאורכה הכללי הוא 7.5 שעות נוצר קשר חזק עם הדמויות המותיר את הצופים עם חור בלב.

[youtube_embed youtube_id='ra0oCezFPM0']

| הבריחה מסוביבור

סרט הטלויזיה מ-1987 שזכה בפרס גלובוס הזהב בקטגוריית סרט הטלויזיה הטוב ביותר, הוא אחד מהיצירות המזוהות ביותר עם השואה. כפי שניתן ללמוד משמו, הסרט עוסק בתכנון ובבריחת האסירים במחנה ההשמדה סוביבור שבפולין הכבושה. אירוע זה שהוביל לפירוקו של המחנה האכזרי, נחשב למרד האסירים הגדול והמוצלח ביותר במלחמת העולם השנייה. הסרט זכה להצלחה רבה בכך שהמחיש את גודל מצוקת היהודים בשואה, את מדיניות הסוואת רצח ההמונים שננקטה על ידי הנאצים, ואת הקושי בארגון מרידות. עם זאת, הוא קיבל גם ביקורות שטענו לאי דיוקו מבחינה הסטורית. בכל מקרה מדובר ביצירה חשובה ומעניינת שמספקת זווית אחרת על יהודים שסירבו בכל מחיר ללכת כצאן לטבח.

| יומנה של אנה פרנק

סיפור חייה הטרגי של הנערה היהודיה אנה פרנק זכה לאינספור גירסאות קולנועיות וטלויזיוניות. ביניהם אני חייב לציין את סרט הדוקו הקצר בהובלתה של מיכל ינאי "בדרכה של אנה". אותו סרט קצר צולם ב-1994 עבור צופי ערוץ הילדים אך נעשה בקפידה ועומד במבחן הזמן גם עבור המבוגרים שבנינו. אך היצירה המעניינת ביותר מאלו שעקבו אחר אותו יומן מפורסם הוא סרט הקולנוע "יומנה של אנה פרנק" מ-1959. הסרט בשחור לבן של ג'ורג' סטיבנס המבוסס על המחזה המפורסם באותו השם מציג משחק בלתי נשכח של מילי פרקינס כאנה ומכיל פריימים מהמחבוא האמיתי בו הסתתרה עם בני משפחתה. בכך מספק הסרט זווית אותנטית לסיפור המפורסם שלא שוחזרה ביצירות שבאו בעקבותיו.

[youtube_embed youtube_id='qQjlxQYp4BY']

| הפסנתרן 

סרטו של הבמאי המוערך רומן פולנסקי מבוסס על האוטוביוגרפיה של ולדיסלב שפילמן, פסנתרן יהודי מוכשר ממוצא פולני ששרד את השואה בורשה לאחר שהפך בהרף עין ממוזיקאי מוביל לאזרח סוג ב'. הסרט עטור הפרסים עוקב אחרי חייו של שפילמן בפולין הכבושה בגטו, בבריחה ממנו ובמחבוא. הוא גולל את ההדרדרות התלולה ביחס ליהודים ואת הזוועות שעברו. לא ניתן להתעלם מהמשחק המטלטל של אדריאן ברודי בתפקיד הראשי עליו הוא גם זכה באוסקר ומהפסקול הייחודי. הסרט זכה להצלחה רבה ולביקורות אוהדות במיוחד.

[youtube_embed youtube_id='BFwGqLa_oAo']

| עקומים 

סרט משנת 1997 בכיכובו של קלייב אואן המבוסס על מחזה מפורסם באותו שם. בשונה מהסרטים הקודמים שגיבוריהם הם יהודים, הסרט מציג ציבור אחר שנרדף על ידי הנאצים - הומוסקסואלים. עלילת הסרט מתארת את סיפור אהבתם של שני גברים במחנה ריכוז. השניים מנהלים מערכת יחסים אינטימית מתחת לאפם של השומרים (בעודם עובדים עבודת פרך) ללא מגע ובאמצעות דיבור ודמיון. סרט מקורי ומטריד.

[youtube_embed youtube_id='v2USthJIIug']

| החיים יפים

הסרט שהביא לנו את שיר השואה השמח ביותר (מותר לי, אני דור שלישי) בביצועה הייחודי של אחינועם ניני. הסרט האיטלקי מ-1997 בכיכובו ובבימויו של רוברטו בניני (שאף זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בטקס האוסקר) שואף להציג את הצדדים הקומיים של המאורעות הטרגיים אך לא מצליח להתחמק מהצגה קלאסית של המאורעות אותם אנו מצווים לזכור אבל היינו רוצים לשכוח. עם זאת, מדובר בסרט ייחודי שבו דמותו של בניני מנסה להגן על בנה במהלך שהייתם במחנה הריכוז באמצעות הומור. גווידו (דמותו של בניני) מנסה להציל את הילד על ידי כך שהוא אומר לו שכל מה שקורה זה בעצם חלק ממשחק שבו צוברים נקודות, ומי שצובר 1,000 נקודות זוכה במשחק. זאת התמה המרכזית בסרט שמצליחה לשלב סיטואציות משעשעות באירועי הזוועה הבלתי נמנעים.

[youtube_embed youtube_id='CwSMTotZrg4']

| ממזרים חסרי כבוד

12 שנים אחרי הניסיון של בניני ליצור סרט שואה אופטימי ומחוייך, מגיע במאי חסר עכבות והולך על כל הקופה. ראיתם פעם סרט שואה עם סוף טוב? אין הרבה במאים שעושים קולנוע כמו קוונטין טרנטינו. ככה זה שמדובר בגאון חד פעמי. וכך "ממזרים חסרי כבוד" מ-2009 מצליח לעשות מה שאף סרט על מלחמת העולם השנייה לא עשה לפניו, לשנות את המציאות מקצה לקצה ולהעניק לצופים נקמה מושלמת בנאצים וקתרזיס יוצא דופן. לא נרבה במילים כדי להימנע מספויילרים אבל הצבע ה"טרנטינואי" צובע את המציאות האפלה בגוונים שונים לגמרי ממה שהיינו רגילים לראות בסרטים כאלו עד כה. חוץ מזה ניתן להנות בסרט ממשחק משובח, תסריט שנון, צילום מופתי ומכל מה שניתן לצפות בסרט של במאי בסדר גודל הזה. אורוואה שושנה.

[youtube_embed youtube_id='KnrRy6kSFF0']