ביקורת על שלגיה בכיכובה של גל גדות: "וולט דיסני היה מתהפך בקברו"

בנו של במאי סרט האנימציה המקורי יצא נגד עיבודי הלייב-אקשן של דיסני, ותקף: "בעיבודים החדשים מביאים רעיונות אחרים לגמרי שאני פשוט לא מסכים איתם - ואני יודע שוולט ואבא שלי לא היו מסכימים איתם גם כן" • עוד אמר: "לא צריכים לקחת קלאסיקה ולשכתב אותה"

גל גדות
גל גדות | צילום: shutterstock

לא נגזים אם נאמר שגל גדות היא קונצנזוס של ממש או "המאמי הלאומית", אם תרצו. בין אם אנחנו אוהבים את הסרטים בכיכובה או שלא, אנחנו תמיד נעמוד כחומה בצורה מאחוריה, ואנחנו לא מתביישים להצהיר כי מי שיעז להשחיר אותה או את פועלה עלול להסתבך איתנו (סתם, לא. אבל כן נאמר שאנחנו נעלבים בשמה).

מי שיצא נגד הפרויקט הגדול הבא של גדות הוא דייוויד הייל הנד, בנו של האנימטור דייוויד הנד - במאי הסרט "שלגיה ושבעת הגמדים" המקורי משנת 1937. הנד ג'וניור בן ה-91 התראיין למגזין "טלגרף" והביע את סלידתו מעיבודי הלייב-אקשן לסרטי האנימציה הגדולים של דיסני - ובעיקר לעיבוד המחודש ל"שלגיה", בו גדות תגלם את המלכה גרימהילד המרושעת.

לכתבות נוספות בתרבות ובידור:

"אני חושב שוולט דיסני ואבא שלי היו מתהפכים בקברם", אמר הנד. "בעיבודים החדשים מביאים רעיונות אחרים לגמרי שאני פשוט לא מסכים איתם, ואני יודע שוולט ואבא שלי לא היו מסכימים איתם גם כן". הנד לא עצר כאן, ואחרי שהציע שלא לגעת בסרטי האינמציה המקוריים, כינה את העיבוד החדש של שלגיה כ"חרפה", זאת על עצם הניסיון "לעשות משהו חדש עם משהו שכבר זכה להצלחה גדולה קודם לכן".

הנד ציין כי הוא חושש לגורלם של סרטי האנימציה המקוריים שיצאו בדיסני, שכן "המחשבות של החברה קיצוניות עכשיו. הם משנים את הסיפורים, הם משנים את תהליכי החשיבה של הדמויות - ואלו כבר לא הסיפורים המקוריים יותר. האולפנים ממציאים דברים חדשים ואני פשוט לא בעניין של כל זה. דיסני לא צריכים לקחת קלאסיקה ולשכתב אותה בתדמית (החדשה) שלהם. אל תהרסו משהו קלאסי".

עד כה אולפני דיסני שחררו לא פחות מ-19 עיבודים מחודשים לסרטי האנימציה הגדולים שלהם ("אלאדין", "בת הים הקטנה", "מולאן"), וכרגע ישנם 11 פרויקטים נוספים בפיתוח, כשבין היתר עובדים על עיבוד מחודש ל"במבי", "מואנה" ו"לילו וסטיץ'".

דבריו של הנד באים ככל הנראה בעקבות ריאיון שהעניקה בשנה שעברה השחקנית רייצ'ל זגלר שתגלם את שלגיה, שבו אמרה כי "הקריקטורה נוצרה לפני 85 שנה ולכן היא מאוד מיושנת בכל הנוגע לנשים ולתפקידי הכוח שלהן בעולם". באותו ריאיון, טענה זגלר כי סיפור האהבה של שלגיה עם "בחור שעוקב אחריה הוא מוזר", ורמזה כי הרימייק החדש אותו כתבו גרטה גרוויג (ברבי, ליידי בירד) וארין קרסידה וילסון (הנערה על הרכבת) לא יציב במרכזו סיפור אהבה רומנטי.

"שלגיה" צפוי לעלות לאקרנים במרץ 2024. בשבוע שעבר גדות סיפרה כי בכדי לקבל את תפקיד המלכה היא נאלצה לעבוד על כישוריה המוזיקליים במשך חודש שלם: "זו הייתה הפעם הראשונה שהייתי צריכה לעשות אודישן לפרויקט מזה זמן מה", גילתה. "בדיסני היו צריכים לוודא שאני יכולה לשיר כי זה מחזמר. אז במשך חודש עבדתי על השיר, ואז עשיתי אודישן, צילמנו את השיר וקיבלתי את התפקיד. זה היה מאוד מרגש".