להתאהב ב- 3 דקות

נמאס לכם מדייטים ארוכים ומשעממים? יש פתרון: צאו לספיד דייט. מה זה? אנחנו מבטיחים להסביר

אם נמאס לכם לשבת בבליינד דייט למשך שעה או שעתיים עם מישהו שלא הייתם רוצים להיתקל בו ברחוב בתנאי ראות סבירים. או אם החברים שלכם אומרים לכם שאתם בררנים כי אתם "פוסלים" בני זוג פוטנציאליים לאחר מספר דקות (שלא נגיד שניות) אז יכול להיות שספיד דייט זוהי השיטה בשבילכם.

ערב ספיד דייט נראה מהצד כמו מסיבה רועשת. למעשה זוהי שיטה שעלתה לארץ מארה"ב ומפגישה בין כ- 16 נשים ל- 16 גברים, למשך שעתיים בלבד. המשתתפים מותאמים מראש על פי קריטריונים שונים. כל אחד מהמשתתפים יושב להיכרות הנמשכת כשבע דקות עם כל אחד משאר בני הזוג הפוטנציאליים בערב. כל משתתף מסמן האם מעוניין להמשיך להכיר כל אחד מהמשתתפים ולמחרת המארגנים מוסרים לו את מספרי הטלפון של המשתתפים שהייתה לו התאמה איתם. השיטה הזאת בעצם נועדה לקצר תהליכים, לחסוך זמן, כסף ועוגמת נפש. חשוב לציין, שהשיטה מוכיחה את עצמה, הרבה חברויות נוצרו כך ולפחות לפחות 12 זוגות נישאו.

ניתן להתאהב תוך 3 דקות?
על פי מחקר שנערך בארה"ב מסתבר שכן. עורכי המחקר שאלו יותר מ-10,500 אנשים על התאהבות שלהם, תוך שהם נעזרים בחברת ספיד דייט. במחקר שאלו את המשתתפים כמה זמן צריך כדי להתאהב? והגיעו למסקנה כי אף על פי שדרושות 3 דקות להתאהבות, נראה כי רוב המשתתפים בניסוי נזקקו לקבל את ההחלטות, אם להמשיך בדייט בשלוש השניות הראשונות!

אני כל הזמן מוצאת שצריך לחדד את ההבחנה בין התאהבות לאהבה. ההרגשה שעשויה להיווצר לאחר שלוש דקות של הכרות היא התאהבות, אותה התאהבות יכולה בעתיד להוביל לאהבה גדולה. ההתאהבות היא בעצם תחושה של "wow", "קריאת השופר" של ההתחלה. לא מדובר באהבה של ממש אלא בהתחלה שנותנת צ'אנס להיווצרות אהבה.

יש הטוענים שהקליק הראשוני אינו הכרחי, אבל אני מאמינה כי על אף שיכול להתפתח קשר בלעדיו, מערכת היחסים תהיה פחות חזקה.

תחושה של סוטול או בעגה המקצועית: קריסטליזציה
ההתאהבות פועלת כמו משככי כאבים. כאשר מתאהבים הגוף מפריש אנדורפינים, סרטונין ואדרנלין. החומרים האלה יוצרים בגוף סוג של סימום. גם אקסטזי יוצר אותה תחושה של סוטול. התחושה שהחומרים האלה מספקים מסנוורת, דרכה רואים הכל אחרת. הדברים הטובים נעשים טובים יותר: לדוגמה אם יש לבחור זוג עניים כחולות הם יהיו "העניים הכי יפות בעולם"! אם הוא סיפר בדיחה, היא תצחיק אותנו בטירוף. הכל נראה נוצץ הרבה יותר מהמציאות. זה נקרא קריסטליזציה. כמו שמים קפואים דומים לקריסל נוצץ וזוהר ואז כשהשמש מחממת אותם, רואים שמדובר בסך הכל במים, כלומר עם הזמן מתחילים לראות גם את הפגמים.

כלומר, אם אתם מפוצצים באנרגיה, זקוקים להרבה פחות שעות שינה, ממעטים לאכול ומרכיבים משקפים ורודים, יכול להיות שהתאהבתם.

מתי מופיעה האהבה?
עובדה סטטיסטית היא שתקופת ההתאהבות נמשכת בערך כ-3 חודשים, כאשר בתומה היא מתחלפת באהבה ונוצרים אינטימיות, ביטחון ויציבות. תחושת שכרון החושים שחווים בהתחלה מפנה מקום לאהבה יותר סולידית המקנה ביטחון ויציבות. במקום מדורה גדולה, נשארה הגחלת שצריך לנפנף עליה מפעם לפעם! אם ההתאהבות הראשונית לא מתחלפת באהבה, היא מתפוגגת ונעלמת.

קואצ'ינג למציאת אהבה
כקואצ'רית לענייני זוגיות, אני מאמינה שכדי למצוא את ה"אחד" או ה"אחת", צריך להזיע ולצאת לדייטים רבים, ומכל דייט ניתן ללמוד רבות גם על בן הזוג האידיאלי בשבילנו וגם על עצמנו. המרשם שלי הוא לפחות שלושה דייטים בשבוע. אז מי שאומר לי שאין לו זוגיות, כי אין לו זמן לחיפוש, או אנרגיה, נגמרו התירוצים, ספיד דייט, 3 דקות ו-זוז!

איריס סלומון בלום היא פסיכולוגית, קואצ'רית לזוגיות, ומנהלת חברת ספיד דייט.