מהטבע באהבה: קייטרינג לאירועים גם לצמחונים וטבעונים

היום נבדוק מיהם אוכלוסיית הצמחונים והטבעונים בישראל ואיך הטבעונות משתלבת עם אחד הטרנדים המובילים בימינו בתחום האוכל - מגשי אירוח לאירועים

קוקטייל
קוקטייל | צילום: יחצ
קוקטייל
קוקטייל | צילום: קאנאפ׳ס

טבעי זה הכי הכי: רבים בארץ ובעולם עוברים היום לתזונה טבעונית

למרות מיעוטם היחסי של הסקרים בנושא שיעור הצמחונים והטבעונים באוכלוסייה, ישנם בהחלט נתונים המעידים על כך שהטבעונות לא רק עולה לכותרות, אלא הופכת למציאות ברורה בשטח.

אנשים רבים עוברים לתזונה טבעונית בלבד או לכל הפחות צמחונית, לא רק בארץ אלא גם ברחבי העולם, בעיקר בקרב המדינות המפותחות. כך לדוגמא, סקר מקיף, שנערך על ידי מכון מדגם באוקטובר 2013 (בהובלת מנו גבע), בשיתוף מכון SI, בראשותן של ד"ר מינה צמח, ד"ר צמרת הגר ומיכל וייס, מצא כי 55.2% מהאוכלוסייה מעידים על עצמם שהם משתדלים להימנע מצריכת מזון שייצורו פוגע בבעלי חיים.

סקר נוסף, מטעם קבוצת VRG האמריקאית לצמחונות, שנחשב אמין ומפורט ביותר, מראה גידול עצום בשיעור הצמחונים בקרב האוכלוסייה האמריקאית, אשר הוכפל פי חמש בין השנים 1994 ל- 2009.

אף שאין סקרים עדכניים לגבי אוכלוסיית הטבעונים, מגמת העלייה בעולם הצמחונות מעידה שקיימת גם עלייה ברורה גם בתחום הטבעונות.

 

מי הם הטבעונים? מאפייני האוכלוסייה

על פי נתוני עמותת אנונימוס, המקדמת את נושא הטבעונות והצמחונות בארץ, וערכה סקר מקיף הכולל כ-1500 נבדקים,  גילאי הציבור המעיד על עצמו כצמחוני, נעים בין 7 ל- 70. הגיל הממוצע של הציבור הצמחוני והטבעוני הנו 24, כלומר: מדובר בכל טווח גילאי האוכלוסייה, עם דגש על צעירים. מרבית הצמחונים עוברים לתזונה צמחונית או טבעונית בתקופת ההתבגרות שלהם, כיום יותר מאשר בעבר - מה שמעיד על התחזקות ההסברה והמודעות העכשווית לחשיבותה של הטבעונות. לאור נתונים מבוססי מחקרים אלו, אין כלל ספק שמדובר שמגמת המעבר לתזונה צמחונית וטבעונית היא יציבה, ובעלת היקפים נרחבים ומשמעותיים.

 

הטבעונים באים: בתי עסק מתאימים את עצמם למגמה

לא מעט מסעדות, בתי קפה, פיצריות וחברות קייטרינג מתחשבים בטבעוניים, ומציעים תפריט טבעוני מיוחד ללקוחותיהם. הנגשת בתי העסק השונים בתחום המזון כך שיתאימו גם לצרכיהם של טבעונים, נחשבת כבר לסטנדרט בסיסי ומתבקש של שירות מעולה. לפיכך, חברות שמתהדרות ברמת השירות שלהן ואיכותו, נוטות להציע תפריטים צמחוניים וטבעוניים עשירים ללקוחותיהן.

זאת ועוד: הגשת מזון צמחוני וטבעוני, הנה היבט מרכזי המצופה מחברות ששומרות על רף היענות גבוה למגמות הטבעונות והצמחונות המתרחבות בחברה, ועל ערכים מוסריים ברמה מתקדמת. למעשה, מדובר בלא פחות מאשר סימן היכר, המבדיל, פעמים רבות, בין בתי עסק מתקדמים, המעניקים שירות ברמה גבוהה ונמצאים תמיד עם היד על הדופק, לבין עסקים מיושנים שנותרים מאחור.

לפי המגמה הרווחת, מסתמן שאם כיום רק בתי עסק מובילים מציעים מגוון אפשרויות של מנות צמחוניות וטבעוניות, ותפריטים המותאמים לשומרים על תזונה צמחונית, הרי שבקרוב נוכל לראות יותר ויותר מסעדות ושירותי הסעדה טבעוניים.

 

מגשי אירוח לטבעונים: בריא, מוסרי ועשיר בטעמים

ישנן דוגמאות רבות ואיכותיות לתפריטים ומטעמים על טהרת הצמחונות והטבעונות, את אחת הטובות שבהן מצאנו ברשת, באתר של קייטרינג קאנאפס, המציע מגשי אירוח טבעוניים ברמת גורמה למגוון רחב של אירועים. בתפריט מצענו מבחר סוגי מאכלים ביניהם: מאפי מיני, כמו כריכונים, טורטיות אותנטיות, ג'בטינות ופוקצ'ינות בליווי סלטי גורמה כמו גווקאמולי, חצילים טבעיים וירקות אנטיפסטי קלויים.

עלי גפן עם מטבלים אניני טעם, קומבינציות מעוררות תיאבון של סושי צמחוני ומרכיבים איכותיים במיוחד כדוגמת אורז פרא, נבטים טריים מבחר קטניות וטבולה אסלית - הם רק חלק מהמבחר המוצע לסועדים.

אוהבי המתוקים והקינוחים ביננו אפילו יוכלו למצוא סלט פירות מרענן וצבעוני וקינוח של מיני קרמבו עם קרם וניל על מצע עוגית אוראו בציפוי שוקולד בלגי משובח - הכל על טהרת הטבעונות.

 

קוקטייל
קוקטייל | צילום: קאנאפ׳ס

אירוח וקייטרינג טבעוני: פתרון קל ונוח לכולם

חשוב לציין שאפשרות האירוח הטבעוני אינה שמורה רק למי שבחרו להתנזר ממאכלים מן החי. מדובר בפתרון קל ונוח, שמתאים מאוד גם עבור אנשים לא טבעוניים, שרוצים לארח חברים ומשפחה טבעוניים, ומעדיפים שלא להסתבך עם מתכונים ומזונות שהם לא מכירים.

לאור הרמה הגבוהה של בתי העסק המגישים מזון לטבעונים, ברור שפתרון של קייטרינג טבעוני הוא הנוח והקל ביותר לכלל קהל האורחים וכמובן למארחים. לא מדובר בהתפשרות, אלא להפך: האירוח הטבעוני והצמחוני נוטה לכלול חומרי גלם איכותיים יותר, ומבחר תבשילים מושקעים ואף מתחכמים ומורכבים יותר. בסטנדרטים גבוהים כמו אלה, זוכים לטעם נפלא ומעודן ולאירוח מרשים ויוקרתי.

 

מיני
מיני | צילום: קאנאפ׳ס