נומה: שוטף הכלים של המסעדה הטובה בעולם הפך לבעליה

לפעמים המציאות עולה על כל דמיון: רנה רדזפי, השף של מסעדת נומה המפורסמת הכריז כי שוטף הכלים שמלווה את המסעדה מיומה הראשון יהפוך רשמית לאחד מבעליה. ולא, זה בכלל לא קשור לאיך שהוא שוטף כלים

דירוג הגולשים:
זמן הכנה:
כמות סועדים:

הכירו את אלי סונקו (Ali Sonko), ככל הנראה שוטף הכלים המפורסם בעולם. סונקו (62), תושב קופנהגן הגיע לדנמרק לפני 34 שנים מגמביה (מדינה קטנה במערב אפריקה) במטרה לחיים טובים יותר. כשנפתחה מסעדת נומה (Noma) ב-2004 הוא החל לעבוד בה כשוטף כלים מן המניין. עם השנים המסעדה הפכה לשם דבר עת ניתנו לה שני כוכבי מישלן (2009) ורבים ממבקריה הכריזו על השף כ"מחייה המטבח הנורדי החדש". בין התואר הנכסף לשלל הכתרות כמסעדה הטובה ביותר בעולם (2010, 2011 ו-2014) הצוות של המסעדה החשיב את את סונקו כחלק בלתי נפרד מהדנ"א של נומה.

ביום שישי האחרון התקבץ צוות המסעדה (250 איש) למסיבה קטנה לרגל המעבר מהלוקיישן הנוכחי לקומפלקס גדול ומיוחד. "אלי הוא הלב והנשמה של נומה. אני לא חושב שאנשים מעריכים מספיק את המשמעות של אדם כמו אלי אצלנו בבית", סיפר רזפי בהתרגשות מול כל העובדים. "הוא כולו חיוכים, לא משנה מה מצבם של 12 הילדים שלו. גם לאבא שלי קראו אלי, וגם הוא עבד כשוטף כלים כשהוא הגיע לדנמרק". לקראת המעבר למסעדה החדשה בדצמבר הכריז רדזפי על שותפים חדשים בצמרת: מנהל השירות, מנהל המסעדה ושוטף הכלים האהוב.

ב-2010 כשהגיע צוות המסעדה ללונדון לכבוד טקס הפרסים היוקרתי של סן פגרינו, סונקו לא עבר את בירוקרטיית הויזה. כשקראו בשמה של נומה כמסעדה הטובה בעולם, עלה הצוות לבמה עם חולצות שמעוטרות בפורטרט של סונקו. לנו רק נותר לקוות שבעלי המסעדות בארץ מתייחסים לשוטפי הכלים שלהם לא פחות ממה שמתנהגים לסונקו. מי יודע לאן יגיעו.

 

צפו בקטע המרגש בטקס בלונדון

[brightcove_iframe video_id='yummies_mivzak_katava282' autoplay='1' kid='1_qk8bc89v' duration='21']

צפו בסונקו נפרד רשמית מהמסעדה הישנה

[brightcove_iframe video_id='yummies_mivzak_katava281' autoplay='0' kid='1_13t2b679' duration='31']